Skocz do zawartości

jerrydzwonkow

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Maków Maz.
  • Zainteresowania
    Mechanika, Elektromechanika, Transport

Osiągnięcia jerrydzwonkow

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dzięki Wojtek65 za konkretną i jasną odpowiedź. Po kilku dniach walki i dzięki Waszym radom w piecu pali się cichutko, bez dymu z komina, temperatura w miarę stabilna, no i najważniejsze...palacz douczony i oświecony. Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam. Problem rozwiązany temat do zamknięcia.
  2. Myślę właśnie o tym sterowniku z PID z dwóch powodów: po pierwsze nie mogę na obecnym ustawić temperatury wyłacznia kotła i dmuchawa memla aż temperatura spadnie do 30 C i od tego momentu jeszcze 40 minut nim wygaśnie (tak sterownik zaprogramowany nic nie da sie z tym zrobić), a po drugie, dla podtrzymania temperatury co zapewni właśnie PID dzięki stałemu minimalnego nadmuchowi. A Tobie Kolego te przedmuchy co 8 minut wystarczają na utrzymanie temperatury? Czy też jak u mnie, dmuchawa właczą się pomiędzy przedmuchami , gdyz temp. spada?
  3. No i podziękowania dla Kolegi Spidoman za trafne i skuteczne spostrzeżenia. Napewno spróbuję też palić orzechem i podzielę się efektem (stałopalność). Zobaczę na razie, ile ten wilgotny miał się będzie palić. Póki co rekord to 10 godzin. A swoją drogą...jak drodzy forumowicze liczycie tą stałopalność?Od momentu uzyskania zadanej temperatury i START do stałego spadku poniżej zadanej i STOP? Czy jak?
  4. Witam. Rozpaliłem dzisiaj dla odmiany miałem wilgotnym i wyglada, że wszystko ok. Pomogło zdławienie dmuchawy do 30% i przesłony do 1/3. Klapkę w drzwiczkach zasypowych mam otwartą ok. 1,5 cm - tyle mi wystarcza żeby nie było dymu z komina. Wcześniej próbowałem palić miałem mokrym, z dmuchawą na 100% i przesłoną otwartą na maxa. Ale przy tych dyszach był zawsze największy żar i działo się czasami tak jak pisałem w pierwszym poście. Przy suchym było jeszcze gorzej, ale już wiem czemu...za mocno wysterowana dmuchawa, przesłona na maxa, no i tak jak Kolego napisałeś powietrze nie mogło się przebić przez suchy miał. Nie mogę ogranąć tylko jednej rzeczy... Dlaczego nastawy przedmuchów nie pozwalają na utrzymanie stałej temperatury na piecu...nawet co 2 minuty na 30 sekund? Temperatura i tak spadnie i dmuchawa się włączy pomiędzy zwykłym cyklem przedmuchów. Czy tak ma po prostu być? Dodam, iż nigdy nie miałem wybuchów w piecu, bez względu na ustawienia przedmuchów.
  5. Tak zrobię, ale ten miał nie daje mi spokoju, więc wezmę to i to ;) i zrobię próby: sam orzech, sam miał, i mieszanka 70w/30m
  6. Mam identyczna budowę pieca jak na schemacie ten po prawej UKSG. Nie wiem czemu na tabliczce znamionowej mam napisane UKS? Przecież budowa pieca to typowy miałowiec. Jeśli źle myślę niech ktoś mnie poprawi.
  7. Kolego Jarry ale ten schemat przedstawia kocioł identyczny jak mój UKSG ten po prawej, a czemu na mojej tabliczce pisze że tylko UKS nie wiem. Czym wobec tego różni się mój UKS od typowego miałowca w budowie? Kolega Spidoman napisał, że ma 3 półki poziome nad paleniskiem, u mnie są 2 jak na schemacie. Czy to ta różnica? I jak to się ma do palenia?
  8. Jutro spytam skąd ten miał i jaka kaloryczność. Rozpalę na próbę wilgotnym i napisze efekty. Kupię też na próbę miał z innego źródła. A Tobie wystarczają te przedmuchy na utrzymanie temperatury?
  9. Witam ponownie. Zastosowałem się do poleceń kolego Spidoman i oto wnioski: 1. Dmuchawa na 30 %, kanał otwarty na max (przy 1/3 ciężko było osiągnąc zadaną temp.) - skończyło się bulgotanie w piecu. 2. Klapkę w drzwiach zasypowych deliktanie otwarłem i faktycznie nie ma dymu z komina lub min. 3. Niestety, po rozpaleniu kilku kawałków drzewa na wierzchu mam wrażenie, że i tak przy kanałach jest żar a na wierzchu po dopaleniu drzewa jest czarno. Może to wina suchego miału? Mój ma granulację piachu z małymi kawałkami, tak 70% na 30%. Na jutro przyszykowałem porcję zwilżonego delikatnie i zobaczę co sie będzie działo. 4. A jak wyglada kwestia przedmuchów, kiedy miał pali się prawidłowo? Bo mi dziś przedmuchy co 2 minuty też nic nie dały, temperatura po osiągnięciu zadanej spada po chwili i dmuchawa włacza się na nowo i tak w kółko, wybuchów nie mam, więc ustawiłem je co 10 minut na 1 sek. Czy tak to po prostu juz działa, że przedmuchy nie wystarczają do podtrzymania temperatury, służą tylko do pozbycia się gazów? A jeśli tak, to jednym wyjściem jest inwestycja w sterownik z PID? A może mój miał słaby?
  10. Ok. Mam teraz trochę wolnego to pokombinuje. Ale powoli, najpierw ogarnę te równomierne palenie, zeby mi nie bulgotało w piecu a potem resztę. Palę dopiero od miesiąca miałem, bo wcześniej tata palił w tym piecu, ale nie tak jak trzeba, czyli od dołu i do tego drzewem... Przewertowałem sporo tematów na tym forum, zerwałem kilka nocy, żeby zebrać konkretne informacje i większość postów dotyczyła problemu z przeciąganiem temperatury, a u mnie na odwrót...nawet mimo braku tej klapki na dmuchawie. Jutro jak dobrze równomiernie rozpalę to zobaczymy co się będzie działo. Dzięki za dotychczasowe porady. Jutro dam znać jak poszło. PS. Kolego Spidoman możesz napisać jaki masz piec? Oglądałeś szkic mojego z drugiego postu? Co sądzisz o konstrukcji?(poziomy wymiennik ciepła, dmuchawa z kanałami napowietrzającymi) Żeby było ciekawiej u mnie na tablicze znamionowej piszę, że paliwo podstawowe to Wegiel Kamienny typ OII <_< Rozumiem, że mogę palić tym i tym, ale czym będzie ekonomiczniej?
  11. No właśnie zastanawiałem się, po co jest ta regulacja na klapce wtórnego powietrza, bo przy jej różnych ustawieniach na krótką metę nie widziałem efektów...teraz już wiem że trzeba luknąc przed dom i obadać dym z komina. Ogólnie, założenie jest takie, że piec ma osiągać temperaturę zadaną powoli i równomiernie, bez niepotrzebnych strat kominowych? Stąd te ustawienia dmuchawy (1/3 i 30 %)? Dobrze myślę?
  12. Tak przypuszczałem z tym gotowaniem, a więc przyczynę mamy. Po zasypaniu miał wyrównuję. Dmuchawa ma przesłonę na dole, przy kanale wyjściowym pod paleniskiem, regulowaną pokrętłem, więc zasłonię na 1/3 i ustawię na 30%. Kocioł mam w piwnicy. Ogrzewam parter i poddasze użytkowe.
  13. Dzięki za szybką odpowiedź. Jutro rano bedę odpalał to podzielę się efektem. Mam tą klapkę na powietrze wtórne, z regulacją nawet. A czemu mi nie rośnie temperatura mimo braku przesłony na dmuchawie? Czy to przez te nierównomierne palenie? A i prawidłowy link do szkicu mojego pieca ten z prawej http://www.kotlomet....ges1/suksmg.jpg
  14. Witam. Mam piec z Pleszewa UKS 23 kw z rusztami wodnymi, dmuchawa u góry bez klapki plus sterownik Tatrek "Ania". Powierzchnia do ogrzania ok 160 m2. Dom ocieplony 10 cm styropian, okna plastikowe. Otóz po zasypaniu miału (suchy lub mokry - bez różnicy) i odpaleniu na górze po dojściu do temperatury zadanej 58 C otwieram drzwiczki zasypowe i pośrodku miał się nie pali, a po bokach, z tyłu i z przodu przy drzwiczkach, tam gdzie są pionowe kanały z dziurkami do powietrza, owszem, ale tworzą się leje. W czym problem: 1. Dochodzi do bulgotania wody w piecu w czasie działania dmuchawy jak temperatura spadnie i dobija do zadanej. Dodatkowo dolne drzwiczki sa gorące, nie można się dotknać i słychać sycznie Co z tym zrobić? Piec ustawiony dobrze.Podejrzewam, że miał pali się na scianach i dochodzi do miejscowego gotowania wody. 2. Temperatura dochodzi do zadanej, podskoczy o 2 stopnie do góry i w ciągu 3 minut spada, dmuchawa włącza sie na nowo i tak w kółko. Nic nie dają ustawienia przedmuchu, nawet jak jest co 2 minuty to i tak spadnie temperatura. Podejrzewam że ma ta związek z pierwszym problemem, za mała powierzchnia żaru, miał pali sie tylko na bokach, z tyłu i przy drzwiczkach, daje za mało ciepła? 3. Niska stałopalność max 8 godzin przy pełnym zasypie, około 45 kg miału. Gdzie może być problem? Piec mam podobny do tego po prawej UKSG http://www.kotlomet....es1/suksmg.jpg.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.