Skocz do zawartości

aml

Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia aml

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Grzejniki stalowe, płytowe, podwójne 9 szt. Są też nowsze aluminiowe 3 szt., ale te już mają głowice. W łazienkach "drabinki". W sumie 14 grzejników jeżeli niczego nie pominąłem.
  2. Czyli uważasz, że wymieniając kocioł na nowy i zostawiając stare grzejniki (przy założeniu, że ich moc będzie odpowiednia) zamontowanie głowic będzie zbędne? Wydawało mi się, że montaż głowic ułatwiłby nowemu kotłowi sterowanie całą instalacją.
  3. @Hermogenes Wiem, oczywiście masz rację, ale pytanie brzmi, które ogniwo (instalacja C.O. czy przegrody) jest tutaj słabsze i zmiana którego przyniesie większą różnicę. Ocieplenie ścian i tak mam w planach, ale teraz mnie na nie nie stać i mam wątpliwości czy przy trójwarstwowej ścianie nałożenie styropianu będzie dopuszczalne. Nie wiem czy nie czeka mnie skuwanie dziurawki i starej wełny przed dociepleniem. @mak Właśnie wróciłem z salonu firmowego Viessmann, który mam dosłownie obok domu i poprosiłem by przysłali do mnie jednego ze swoich instalatorów by obejrzał instalację i policzył czy obecne grzejniki "dogadają" się z nowym piecem. Liczę na to, że wymiana grzejników nie będzie konieczna i wystarczy, że zamontuję głowice termostatyczne. Pomyślę też nad sterowaniem pogodowym jeżeli będzie możliwość założenia go u mnie. Dobrze kombinuje? Mam jeszcze pytanie. Komin przez ścianę, czy na dach? Jaka jest różnica poza ceną za wkład?
  4. Temp. na kotle nie ruszam, jest cały czas na 45*C. Steruję nim za pomocą kontrolera na ścianie w innym pomieszczeniu. Mam tam pokrętło z temperaturą na dzień i noc.
  5. Trudno mi to określić. Wg tabliczki znamionowej jest to: Kocioł Gazowy Przepływowy Niskotemperaturowy Predom Termet GCO-29-06 Rok produkcji 199X Może to Ci coś podpowie.
  6. Nie wiem niestety co to znaczy. Jak to sprawdzić?
  7. Dzięki za odpowiedź. Czyli uważasz, że kierunek piec + głowice w obecnej sytuacji będzie opłacalny i przyniesie zauważalne efekty? Co do grzejników to nie wiem czy są za słabe, muszę wezwać fachowca i on to oceni. Wygląda to tak, że gdy ustawie temp. pomieszczenia na kontrolerze, tak jak zazwyczaj czyli 19-20*C to wnętrze nigdy takiej nie osiągnie a grzejniki będą chłodne. Jak ustawie 24*C to wtedy się nagrzeją, ale w domu będzie może z 19-20*C, a kocioł będzie się bardzo często włączał. Grzejniki na oko wydają się przewymiarowane bo pod każdym oknem znajduje się od posadzki aż po parapet dwupłytowy grzejnik + dodatkowe. Zawsze wydawało mi się, że to kocioł jest już stary i nie daje rady, ale sam już nie wiem. Nie chce wywalić kasy w błoto i nadal płacić wysokich rachunków. Z drugiej strony nie chce mi się wierzyć, że takie straty powodują tylko ściany (jakoś tam w końcu ocieplone) i podłogi. Ktoś ma jeszcze jakąś koncepcję?
  8. To mój pierwszy post, także witam szanownych forumowiczów. Mój problem bardzo ogólnie określa temat, ale sprawa jest nieco bardziej złożona. Zimą temp. w domu to średnio 18*C, grzejniki są jedynie lekko ciepłe, a rachunki za gaz ponad 1000zł/mc. Jeżeli chce mieć 20*C to na kontrolerze elektronicznym muszę ustawić 24*C, a piec chodzi wtedy jak szalony, dlatego w obawie o wysokie koszta robię to rzadko. Chciałbym wiedzieć od czego zacząć by naprawić tą sytuację? Poniżej parametry. Dom: wybudowany w latach 90-tych wg indywidualnego projektu, niepodpiwniczony, dwie kondygnacje mieszkalne + poddasze nieużytkowe, pow. 160m2, na parterze dużo otwartej przestrzeni, na razie dwoje użytkowników, w niedalekiej przyszłości dziecko. CO: stary kocioł gazowy Termet z zamknietą komorą spalania; grzejniki stalowe, płytowe, podwójne; przewody cienkie, prowadzone poza ścianą; CWU: bojler gazowy zasilający kuchnię i łazienkę (sprawdza się i nie generuje dużych kosztów); Ściany: beton komórkowy 24cm + wełna mineralna 6cm + cegła dziurawka 12cm + tynk; Okna: Nowe z PCW, wymieniane ok. 4 lata temu; Strop pod poddaszem nieużytkowym: wełna mineralna 10cm; Podłogi chyba nieocieplone (brak danych); Jak na razie udało mi się zwiększyć izolację stropu do 20cm wełny mineralnej i zlikwidować mostki termiczne na strychu, które udało mi się znaleźć. Dodatkowo ociepliłem wnęki okienne od zewnątrz 3 cm polistyrenu ekstrudowanego ponieważ ramy nie były niczym osłonięte i w moim odczuciu na ich obwodzie powstawał potężny mostek termiczny (gdy zmierzyłem zimą temperaturę przy styku okna ze ścianą to wyszło ok 0*C). W planach mam jeszcze wymianę drzwi wejściowych i tarasowych, które są już stare i wydają się nieszczelne. Pytanie co dalej? Zima niebawem, a powyższe zabiegi pewnie pomogły, ale na pewno nie rozwiązały problemu. Nie wiem czy to wina ścian czy może mało wydajnej instalacji CO. Ściany mają współczynnik przenikania ciepła ok. 0.43 czyli powyżej normy, ale nie znowu tak tragicznie. Przyznam, że chciałem zmienić kocioł na nowy jednofunkcyjny, kondensacyjny i założyć głowice termostatyczne na grzejnikach. Byłbym skłonny wymienić nawet grzejniki, ale boję się, że nie przyniesie to żadnych oszczędności i będę zmuszony jednak docieplić ściany na co obecnie mnie nie stać. Jak uważacie?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.