Skocz do zawartości

pmar

Nowy Forumowicz
  • Postów

    3
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia pmar

Nowicjusz

Nowicjusz (1/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Dzięki bladyy78 za poradę, mój wykonawca rzeczywiście proponuje instalacje zaciskaną. Czy ktoś jeszcze może wypowiedzieć się na temat miedzi i alupexów?
  2. Witam Wszystkich forumowiczów. Jestem "zielonym" inwestorem. Mam mieszkanie o pow. 190m. Podjąłem już następujące decyzje. Kocioł gazowy DeDietrich MCRII 24kW. Instalacja będzie trójnikowa prowadzona w bruzdach na ścianach z zejściami pod podłogę w przejściach między pomieszczeniami. Do instalacji podłączonych będzie około 13 grzejników płytowych i 2 łazienkowe. Ponadto planuję instalację podłogową w łazienkach. Mam wykonawcę, który wycenił mi 2 wersje Jedna z rur Alupex firmy Wavin, druga z miedzi. Jeśli chodzi o koszty, to za rury Alupex wraz z wszystkimi kształtkami (trójniki itp.) koszt wynosi około 2,5 tys. PLN. Miedź jest o około 1 tys. PLN droższa, ale patrząc na łączne koszty instalacji wraz z piecem, grzejnikami itp. jest to niewielka różnica. Mam pytanie do fachowców, z czego lepiej zrobić to ogrzewanie. Słyszałem że z miedzią jest różnie, że może wskutek przepływu wypłukiwać się i po kilku latach trzeba ją wymienić. Nie wiem co sądzić o Alupexach. Proszę o poradę, nie jak łatwiej będzie wykonawcy ją zrobić, koszty pomińmy, tylko co będzie trwalsze i lepsze w użytkowaniu? Ewentualnie na co zwrócić uwagę jak wykonawca będzie ją robił?
  3. Jestem inwestorem, który zamierza zrealizować remont starego mieszkania o pow. 190m2 ( wysokość ok. 3,5m). W tej chwili nie ma tam ogrzewania - cała instalacja będzie nowa. Wstępne ustalenia są takie: ogrzewanie będzie kotłem kondensacyjnym. Skłaniam się do instalacji z systemem rozdzielaczowym. Największe wątpliwości związane są z miejscem prowadzenia rur oraz materiałem. Wykonawca zaproponował poprowadzenie rur w suficie podwieszanym. Moje pytanie jest takie, jakie będą straty związane z transportowaniem wody od rozdzielacza do góry (3,5m), a potem schodzenie bruzdami do grzejników? Czyli na doprowadzeniu do jednego grzejnika rura będzie o 7m dłuższa niż gdyby poprowadzić w podłodze. A takich grzejników będzie około 15. Ponadto jak mają się straty związane z tym, że rury w przestrzeni sufitu podwieszanego będą grzały de facto sąsiada u góry, a nie moje mieszkanie. Czy przypadkiem przestrzeń w suficie podwieszanym nie będzie za bardzo nagrzana ( bo będzie ona zamknięta), gdyż te rury będą ją ogrzewać? Czy nie lepiej poprowadzić instalacje w podłodze? - to rozwiązanie jest jednak kłopotliwe, gdyż musiałbym rozbierać parkiet ( stropy są drewniane, nie wiem jakie niespodzianki mogą mnie tam czekać). Dla mnie wygodniejsze byloby jednak poprowadznie w suficie podwieszanym, ale mam te wątpliwości opisane powyżej. Co do materiału, to instalator proponuje rury Tece? Czy one są dobre? Czy też można prosić o jakąś inną podpowiedź? Z góry dziękuję za odpowiedź. Marcin
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.