Skocz do zawartości

arturromarr

Forumowicz
  • Postów

    9
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia arturromarr

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam. Właśnie podłączam uniwersalny piec w moim domu. Zagrzewam się do pracy spoglądając na termometr. Póki co wspomagamy się kominkiem w salonie, ale ponieważ jest bez rozprowadzania ciepła to niedługo przestanie wystarczać więc czas goni. Pomimo pośpiechu, chcę popełnić jak najmniej błędów dlatego proszę Was bardzo o szybką odpowiedź na dręczące mnie pytania: Instalacja będzie otwarto - zamknięta tzn. piec z zasobnikiem ciepłej wody w układzie otwartym (w ramach pomieszczenia kotłowni) i reszta (kaloryfery i podłogówka) w zamkniętym połączone płytowym wymiennikiem ciepła. nie proszę o gotowy schemat tylko podpowiedź. -Dlaczego pompy najczęściej montuje się na zasilaniu, dla mnie logiczniejszy jest montaż na powrocie gdzie jest niższa temperatura? -Czy jeśli w obwodzie pieca będzie wymiennik płytowy i zasobnik wody czyli dwie pompy to czy muszę dać w tych obwodach zawory zwrotne (różnicowe) tak że gdy będzie chodziła jedna pompa to żeby nie przeganiała wody przez drugą w przeciwnym kierunku. Czyli np pompa zasobnika żeby nie wymusiła przepływu oprócz na piecu na wymieniu płytowym i odwrotnie. -Na grzejnikach są regulatory, jak zabezpieczyć ich pompę przed wzrostem oporów w razie zamknięcia się ich wszystkich? Myślałem nad daniem grzejnika łazienkowego bez zaworu, ale czy to wystarczy i czy nie ma specjalnych zaworów które daje się równolegle z grzejnikami i się otwierają jak ciśnienie wzrasta? -wiem że są dwa układy regulacji temperatury w podłogówce (z zaworem 3D i głowicą termostatyczną), czy któryś ma przewagę (koszty, wygoda, itp.) -Jaki procent objętości układów otwartego i niezamkniętego powinny mieć ich naczynia zbiorcze. -Czy instalacje C.O i C.U.W podłącza się do uziemienia? Podejrzewam, że w miarę prac pojawią się kolejne pytania, ale póki co proszę o odpowiedź.
  2. szkoda że takie drogie ciągle. Za te pieniądze to można cały piec retortowy kupić.
  3. Też myślę poważnie o paleniu owsem. Cena bardzo atrakcyjna i dziwi mnie że tak mało osób z tym paliwem eksperymentuje, czyżby był jakiś wilk w tej bajce? Może spaliny są agresywne i niszczą kocioł, może dużo popiołu, sam nie wiem wymyślam chyba. Podoba mi się, że zasypywanie jest w miarę czyste tylko czy składzik pełen owsa nie będzie zbyt nachalnym zaproszeniem dla myszy? W tym roku raczej postawie na pelet, ale poeksperymentuję z owsem, zobaczymy. Ciekawe czy nie wzrosną ceny owsa jak ludzie bardziej masowo zaczną tym palić.
  4. Jeśli chcesz przepis na najprostszy i bezawaryjny priorytet ciepłej wody to można zrobić to na jednej pompie. Wpinasz szeregowo wymiennik ciepła w instalacje C.O. jako pierwszy. Woda z pieca musi najpierw przejść przez wymiennik i go ogrzać, a dopiero potem do kaloryferów. Czyli gdy mamy zimną wodę w zasobniku to prawie całe ciepło idzie na jego rozgrzanie a czego nie przerobi wężownica wędruje do c.o. W momencie nagrzania się zasobnika jego wężownica przestaje odbierać ciepło i prawie w całości wędruje ono do c.o. proste prawda. :angry:
  5. Mam podobny plan. Mam w tej chwili piec uniwersalny i chcę go w bliskiej przyszłości przerobić na pellet. Podoba mi się ,że nie trzeba się tak nabrudzić przy załadowywaniu i elastyczna konfiguracja pieca i zasobnika, gdyż mam małą i nieustawną kotłownie. Zastanawiam się jakie są ceny samych palników. Czy zna ktoś może koszt takiej przeróbki? Oby ten rodzaj paliwa nie stał się zbyt popularny bo ceny poszybują w górę jak to mam miejsce dzisiaj z groszkiem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.