Skocz do zawartości

Deks

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Deks

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam Was. Mam pewien problem z instalacją CO w moim domu (140mkw). Kocioł gazowy kondesacyjny jest sterowany przez termostat pokojowy i czujnik temperatury zewnętrznej. Gdzy woda w całym układzie jest zimna ciśnienie w instalacji wynosi 1,3 bara. Kiedy kocioł zaczyna grzać wodę w instalacji CO ciśnienie rośnie. Temperatura zasilania jest zależna od temeratury na zewnątrz. Gdy temperatura zasilania wynosi 60 st.C, Ciśnienie w układzie rośnie do 2,3 bara. Czy taki wzrost ciśnienia jest prawidłowy? Serwisant uruchamiający kocioł sprawdził ciśnienie w naczyniu przeponowym i było ok. Stwierdził że można dołożyć dodatkowe naczynie i wtedy ciśnienie sie ustabilizuje. Zastanawiam się czy naczynie w kotle jest sprawne? Mam w instalacji 120 litrów wody, przy czym 75 litów to obwód grzejników a 45 litrów to podłogówka. Policzone dokładnie z uwzględnieniem wszystkich rur na zasilaniu. Gdy grzejniki są zasilane temperaturą 60 st.C to na podłogę idzie 38 st.C. Czyli 75 litów jest podgrzewane do 60 st a 45 litrów do 38 st.C. W takim przypadku ciśnienie rośnie o 1 bar. Czy to możliwe że 8 litrowe naczynie w kotle jest za małe do mojej instalacji? A może taki wzrost ciśnienia jest normalny i akceptowalny?
  2. Witam. W mojej kotłwoni pracuje gazowy wiszący kocioł kondensacyjny. Piec jest połączony z sprzęgłem hydraulicznym a to rozdziela energie na dwa obiegi ( grzejniki i podłogóka). Instalaotor wykonał połączenia kotła ze sprzegłem za pomocą nierdzenej giętkiej karbowanej rurki (takiej do solarów). Połączenia sprzęgła z rozdzilaczami również. Odległość kotła od sprzegła to ok 2m. Problem w tym że rurki w tym systemie mimo nakrętki 3/4 cala posiadają wewntrzną średnicę DN15 (czyli 1/2 cala) co jest duża wadą tego systemu. Do tego karbowana powierzchnia rury dodatkowo powiększa opory przepływu. Mimo że długości rury są niewielkie to nie podoba mi się to bo uważam że rury powiny być 3/4 cala. Mój hydraulik oczywiście nie widzi problemu. Czy tak jest prawidłowo? Z góry dziękuje za porady.
  3. Dziękuje za wyjaśnienia. Czyli to sprzęgło w moim przypadku jest bez sęsu. Rozumiem że wystarczy jeden obieg głowny z kaloryferami i drugi obieg z mieszaczem w postaci zaworu trójdrożnego dla obwodów podłogówek? Wtedy mam dwie pompy(jedna w kotle a druga w obiegu z mieszaczem)? Gdy zastosujemy sprzęgło będą trzy pompy? A jakie dane są potrzebe, moge podać wszystko. P.S. Będe wdzięczny za link do przykładowego schematu hydraulicznego dla takiej kotłowni jak moja.
  4. Witam. Czy ktoś może mi wytłumaczyć jaką funkcję pełni i co daje sprzęgło hydrauliczne. Szukałem czegoś w necie ale ciężko o jakieś info dla laika. Mój hydraulik chce to u mnie zastosować a ja nie wiem co mi to daje. Mam domek około 140mkw, kocioł kondensacyjny na gaz miejski, kilka pętli podłogówki na dole i kilka kaloryferów u góry. Jaki jest sens stosowania sprzęgła? Wiem że mój znajomy czegoś takiego nie ma a mimo to instalacja działa. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienia ekspertów.
  5. Deks

    Schemat I Porada

    Według katalogu De Dietrich: MCR/II 24 - kocioł z fukcją akumulacji c.w.u. w zasobniku MCR/II 24 BIC - kocioł z zintegrowanym podgrzewaczem warstwowym MCR/II 24 MI - kocioł dwufunkcyjny Może to z schematu nie wynika ale właśnie przewiduje kupić kompletny rozdzilacz z pompą, układem mieszającym, przepływomierzami itd. A czy mając sterownik pododowy można zrezygnować z pokojowego i czy to się sprawdzi? Co do średnicy rur to chciałem aby predkość przepływu wody nie był większa od zalecanej. Jednak nie wiem jak policzyć średnią prędkość przepływu przez rozdzilacze. Mam obawy że mała średnica rury to wieksza prędkość przepływu a co za tym idzie hałas (szum) no i erozja samej rury.
  6. Deks

    Schemat I Porada

    No właśnie myślałem 22 lub 28. Czy 22 napewno wystarczy? Może przed trójnikami rozdzilającymi zasilanie na rozdzilacze powinno być 28mm? mały dom ok 130mkw Myślałem na sterownikiem pokojowym w salonie który sterował by bezpośrednio kotłem. Dzięki za cenną uwagę. W najbliższej hurtowni proponowali mi nibco lub kisan. Ale do rozdzilaczy chyba pomyśle poważnie o miedzi. Mam jeszcze pytanie, jakie parametry powinien mieć zawór różnicowy widoczny na schemacie na zasilaniu rozdzilacza kaloryferów?
  7. Witam Was. Buduje domek i czas pomyśleć o hydraulice. Będzie to u mnie wykonywał hydraulik ale ja lubię się przygotować od strony teoretycznej i dlatego mam do Was kilka pytań. Poniżej schemat instalacji. Wsumie na parterze podłogówka (4 pętle) i jeden kaloryfer. Na poddaszu 7 kaloryferów. Kocioł to jednofunkcyjny De Dietrich MCRII 24. Rozdzilacz do podłogówki bedzie miał własną pompe obiegową. Cała podłogówka i podejścia do kaloryferów chciałbym aby były wykonane z alu pex fi 16. Mam pytanie jakiej średnicy powinna być rura w punktach V, X, Y, Z? Oraz czy musi to być rura miedziana czy też może być taż alu pexa? Ten kocioł ma wbudowaną pompe cyrkulacyjną oraz naczynie wzbiorcze. Czy to wbudowana pompa wystarczy do zasilenia C.O? Może jeszcze czegoś brakuje na tym schemacie i macie jakiś uwagi? Będe wdzięczny za wszelkie rady.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.