Skocz do zawartości

owcazz

Forumowicz
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Wodzisław Śl.

Osiągnięcia owcazz

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam, czy są jakieś normy dotyczce odległości zaworu bezpieczeństwana od boilera CWU, na rurze doprowadzającą zimną wodę? Ze względu na moją wygodę późniejszego odprowadzania ewentualnych wypływów z zaworu, wolałbym zamontować zawód jakieś 3 metry od boilera. Oczywiście pomiędzy zaworem a boilerem żadnych zaworów, jedynie 2 kolanka, instalacja miedziana.
  2. Jak spisuje się po czasie ten zbiornik? Nie było problemu z montażem i podłączeniem do instalacji? Przymierzam się też do kupne tego zbiornika. Zależy mi na poziomym. A może dołożyć kilka stówek i kupić zbiornik z nierdzewki?
  3. Witam po przetestowaniu kominka z płaszczem w ciągu dwóch sezonów, jako jedynego źródła grzewczego w domu. Jestem zadowolony. Kominek kupiłem kominek Enka Nowa Sól MODEL JAKUB 15 kW podłączony jest jak na schemacie, z zachowaniem stopniowania wielkości rur. Daje on ciepło do 5 grzejników, w domu o powierzchni użytkowej jakieś 90 m, ocieplonego styropianem. Do kominka podłączony mam sterownik tatarek Kominek Lux, który steruje mi przepustnicą powietrza z zewnątrz do kominka aby utrzymać żądaną temperaturę. A także załącza i wyłącza pompę obiegową. Wszystko dobrze grzeje, aż za dobrze. Moc komika jest za duża, na kominku temperatura w granicach 47-52 stopni, a w domu ciepło, oj ciepło. Dlatego chciałem dodać bojler C.W.U. dwu płaszczowy 120 L aby mieć coś więcej z tej niewykorzystanej mocy. Sterownik ma możliwość sterowania pompą obiegową dla C.W.U. według zadanej temperatury, można też załączyć tryb letni by grzał tylko zasobnik C.W.U. Moje pytanie czy ten schemat podłączenia bojlera będzie prawidłowy? Czy też dobrze by było wstawić przy pampach zawory zwrotne? A może jeszcze jakoś inaczej będzie poprawnie? Czy jak pale w tak niskich temperaturach to bardzo szkodzę kominkowi, kominowi? Czy według tego schematy podłącza się też bojlery dwu płaszczowe?
  4. Witam Czy rury miedziane z C.O. można umieścić w warstwie wełny mineralnej? Kawałek instalacji przechodzi mi wzdłuż ściany ocieplonej wełną mineralną i ładne te rury by mi się tam schowały, nie szpeciły widoku
  5. Jeszcze jeden mały acz wydaje mi się ważny szczegół czy wpięcie do komina zrobić bezpośrednio tą rurą stalową podwójną, czy też wsadzić najpierw sztywną stalową a potem wsunąć podwójną? Czopuch wykonać najkrótszą drogą w i pięcie pod kontem 45 stopni, czy też musi być zachowana jakaś minimalna długość czopucha przed wpięciem do komina?
  6. Przeglądając różne schematy dotyczące umiejscowienia pompki widać dwie różne frakcje. Pompka na zasilaniu jak na moim schemacie lub pompka na powrocie. Skąd biorą się takie różnice? co będzie lepsze dla mojego schematu? Czy warto dawać odpowietrzenie przed pompką? W instrukcji pisze iż można ją odpowietrzać.
  7. Witam ponownie. Muszę wybrać miejsce podłączenie wkładu do komina. Zakupiona została rura giętka podwójna kominowa. Mam tylko dylemat w którym miejscu wpiąć się do komina. Miejsce wpięcia jest jest dla mnie o tyle istotny że przy podłączeniu 1 zmniejszy mi się miejsce w pokoju, a przy drugim nie zmniejszy. Przy pierwszej opcji będzie mniej rozkuwania, ale za to dłuższa droga do komina. Przy opcji numer 2 krótsza droga do komina i rozkuwanie ściany by wpiąć się do komina. Pomóżcie wybrać najlepszą opcję. Wydaje mi się iż najważniejsze aby dobry ciąg był.
  8. Interesuje mnie jeszcze temat naczynie wzbiorczego. Czy warto instalować naczynie wzbiorcze z zaworem samodopuszczającym czy też zwykłe naczynie bez takiego bajeru? Jeśli z zaworem to prosiłbym o konkretne zalety takiego rozwiązania.
  9. Czy do tej instalacji potrzebny jest jakiś odpowietrznik? Gdzie i w jaki sposób podłączyć napełnianie instalacji wodą, i gdzie podłączyć odpływ? Czy rury powrotne też powinny być takiej samej grubości co zasilające? Czy też może wystarczy jedna grubość 18?
  10. Tej zimy domek był ogrzewany jedynie kozą pokojową, jakiś stary niemiecki wyrób. Nie było problemu. Mimo nieregularnego palenia. Puki co na kotłownie nie ma miejsca, gazociągu w pobliżu nie ma. A kozę chcę wymienić na kominek ze względu na niską sprawność kozy. no i miejsce którego brakuje w domku. Mogę w taki sposób spokojnie poprowadzić rurki, ta jedna pąpeczka sobie poradzi?
  11. Witam Szykuje się taka oto instalacja. Kominek ma być jedynym źródłem ogrzewania. Domek około 90m2. Rurki zaplanowane miedziane. Te odwrócone U po lewej stronie kominka to obejście otworu w drzwiach. Na piętrze po grzejniku w osobnych sypialniach. Czy rury 20 do rozgałęzienia pierwszych grzejników będą wystarczające? Do kolejnych grzejników ma być 18 a do ostatnich 15. Czy taka instalacja jest poprawna? Czegoś brakuje? Na schemacie 2 nęci mnie aby wykorzystać możliwość podgrzewania C.W.U czy taki schemat jest poprawny? Ta jedna pompa na wejście starczy?
  12. długość przewodu kominowego od miejsca podłączenia kominka będzie miała 5 metrów. Jeśli dobrze odczytuje wykres komin będzie wstanie zapewnić dobry ciąg? Czy podwyższenie komina polepszy parametry komina, ten mały przekrój mam obawy.
  13. Witam. Przymierzam się do kominka z płaszczem wodnym. Wielkość domu nie jest z byt duża, około 90 m2. parter, i piętro. Strop w domu drewniany. Komin o przekroju 14x14 cm. Kominek ten miałby być jedynym źródłem ciepła w domu. Planowane są 3 kaloryfery na parterze domu, na piętrze są sypialnie i podczas snu lubimy aby było chłodniej. Jak dobrze wyliczałem moc kominka powinna być około 10-11 kW (a może się mylę?) W tej chwili podłączona jest koza i grzeje, ostatnią zimę nie zmarzliśmy, jedynie łazienkę trzeba było dogrzewać elektrycznie. Kominek z płaszczem chcę z powodu żony która oparła się na kaloryfery. Potrzebuje porady czy aktualny komin wyciągnie spaliny z kominka? Czy moc kominka dobrze wyliczyłem sobie? ------------edit czy jest funkcja przenoszenia tematów, ponieważ źle osadziłem.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.