Skocz do zawartości

Luxor33

Forumowicz
  • Postów

    14
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Luxor33

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Faktycznie kociołek mam przewymiarowany, ale zrobiłem to celowo. W przyszłości planuję zabudować jeden taras - zrobić z niego pokój (30 m2), ogrzewać garderobę w piwnicy oraz garaż (razem jakieś 28 m2). Komin czyściłem niedawno, więc powinien być drożny. Przy temperaturach dodatnich spala mi 25 kg, a jak jest poniżej 0, to około 50. Już obniżyłem histerezę pogodową o 2 stopnie, ale to nie za wiele zmienia.
  2. Witam Wszystkich. Poczytałem dużo, dużo ustawień testowałem, ale walkę z piecem jak na razie przegrywam. Mam piec Witkowskiego 25KW z rusztem wodnym, dmuchawą i sterownikiem TITANIK. Do tego doczepiony czujnik pogodowy i pokojowy. Ogrzewam dom 36 letni nie ocieplony o powierzchni około150 m2 . Okna plastiki, grzejniki PURMO. Nie mogę zejść ze spalaniem poniżej 50kg na dobę. Piec wymusza na mnie ustawienia dmuchawy w granicach 4 - 5 przy procentowym ustawieniu 55 - 70%mocy, przysłona zamknieta w 3/4. Przy mniejszych nie może dobić do 60o C. Przy takich ustawieniach muszę podać ekogroszek 10/48 lub 20s/1 min 40. Piec baedzo wolno dochodzi do temperatury zadanej i szybko sie wychładza, co wiąże się z tym, że większość czasu jest w trybie praca. Czopuch chłodny, przy otwieraniu drzwiczek da się zauważyć kłębowisko dymu. Zmieniałem już trzy razy opał, ale chyba wrócę do Eko-branu. Jak dołożę więcej powietrza - dmuchawę na 5 lub 6, to groszek mi się mocno spieka. Nie mam już sił i pomysłu. Proszę o radę bo w takim tempie to nie nadążę z dostawą ekogroszku.
  3. Ja również mam od początku użytkowania kotła taki problem Od strony podajnika robią mi się spieki, kalafiory, a po przeciwnej stronie mam piękny popiół jak z papierosa. Próbowałem różnych ustawień - zmniejszałem i zwiększałem ilość powietrza - przy zwiększaniu robiły się większe spieki, jak zmniejszałem zostawał ogonek nie spalonego węgla. zmieniałem też ustawienia przysłony. Zmieniałem również czasy podawania i przerwy w podawaniu. Moje aktualne ustawienia to: czas podawania - 16s czas przerwy - 76s moc wentylatora - 5 histereza - 1 czas przedmuchu w podtrzymaniu - 25s czas przerwy - 8 min. krotność - 3 temperatura kotła - 51-59 zależna od czujnika pgodowego spalanie około 25 kg/dobę co trzy dni wyciągam duże wiadro popiołu, a raczej w większości spieklin. Mój kocioł to 25kW Witkowski krm-rp plus z podajnikiem ekoenergia chyba 1 z przeciwzwojem, sterownik TITANIC. Ogrzewam 145m2 nie ocieplonego domu z nowymi grzejnikami (wiem, że kociołek przewymiarowany, ale zakup z myślą o przyszłości - dobudówka). Aha użuwam EkoBran-u liczba rogi max 3.
  4. Mój piec ma moc 25 kW - jak twierdzą wszyscy jest przewymiarowany. Obecnie ogrzewam nim 145m2 domu z lat 70 (ściana cegła-przerwa-pół cegły), nieocieplony, okna zwykłe plastiki, 12 grzejników purmo. Zakupiłem taki piec, gdyż planuję zabudowanie tarasu (dodatkowe 30 m2), ogrzanie pomieszczenia w piwnicy(garderoba-18m2) oraz ogrzanie garażu - 20 m2.Czyli sumując wyjdzie razem jakieś 210 m2 do ogrzania. Patrząc po specyfikacji piec przeznaczony jest do ogrzewania powierzni 150-200m2. Sądzę, że po ociepleniu i zrealizowaniu wszystkich planów kociołek będzie w sam raz. Na razie radzi sobie bardzo dobrze. Oczywiście najważniejszy jest pierwszy miesiąc aby nauczyć się ustawień - bardzo pomocne jest tu forum, oraz serwis Pana Witkowskiego. Jednak trzeba pamiętać, że każda instalacja jest inna i każdy dom ma inne zapotrzebowanie cieplne. Niestety nie ma uniwersalnych nastaw. Optymalne nastawy znajdziemy metodę prób i błędów. Należy oczywiście pamiętać o tym, aby zmieniać tylko jeden parametr i odczekać aż kociołek zareaguje na zmianę (ja czekam około dwóch cykli)
  5. Witam. Ja w sierpniu zakupiłem piec od Pana Witkowskiego. Jestem bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o serwis to nie ma problemu - ja mieszkam w warmińsko - mazurskim i bliżej mi do rosji niż do poznania - z akżdą sprawą można zadzwonić do serwisu a tam jeżeli jest to tylko możliwe pomogą telefonicznie. Jeżeli chodzi o ustawienia to przekonałem się już, że nie ma uniwersalnych - inne dla każdego pieca i domu, ale Pan z serwisu wszystko wytłumaczy i zazwyczaj jego wizyta nie jest konieczna. Ja zaraz po uruchomieniu pieca miałem problem z palnikiem, ale producent palników przysłał mi nowy i wszystko jest ok. Generalnie tak jak powiedział któryś z moich przedmówców. Piec dobrze wykonany, łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Na razie przy mrozach do -5 sprawuje się dobrze dodam jeszcze że mam sterownik TITANIC i do dtego dokupiłem czujnik pogodowy oraz regulator pokojowy. Szczególnie polecam ten ostatni. Pozdrawiam
  6. No to muszę sprawdzić u siebie. Jak teraz mam ustawienia 9/50s i robią mi się spieki, to rozumiem, że aby je zniwelować wystarczy pozostawić ilość podawanego węgla w czasie a tym samym zmienić czas. Spróbuję tak 50/9=5,5 czyli jedna sekunda podawania na 5,5s przerwy. Ustawię 5,5*6=33s, czyli moje nowe ustawienia 6/33s i to powinno mi pomóc w zmniejszeniu spieków? Spróbuję. Nie udaje mi się wyregulować nadmuchu tak, aby spieki nie powstawały. Szukam tego punktu równowagi - oceniam kolor płomienia, odrywanie się iskier oraz stopień wypalenia groszku. Reguluję ustawieniami przysłony, biegiem wentylatora oraz wydaje mi się dokładniej mocą stopnia 11 i 1 w ustawieniach serwisowych. I nadal nie mogę osiągnąć czegoś podobnego do normalności - albo spieki albo nie dopala - przypominam, że palę EKOBRAN-em ponoć dobry ekogroszek.
  7. Witam. A może by tak zacząć od ustawień fabrycznych, a potem kombinować dalej. Ja tak zwykle robię jak przekombinuje z czasami i powietrzem. Nie znam tego sterownika, ale może warto tak spróbować.
  8. "Moje ustawienia dmuchawy, a jest identyczna: dolny zakres bez zmian 11 bieg 80%. przesłona otwarta na max i chodzi na 7 biegu." Próbowałem tak ustawić swoją dmuchawę, ale po pierwsze - sterownik dopuszcza ustawienie biegu 11 max na 70%, a po drugie jak otworzę przesłonę na maxa i dam 7 bieg to dopiero robią mi sie spieki na całej powierzni. Nawet długie czasy podawania nie pomagają. U mnie po prostu musi być 4-6 , bieg 11 na 65-70%, przysłona przymknięta na 1,5 - 3 cm. Tylko w takim zakresie mogę regulować. Inaczej spieki, albo niedopałki. Teraz przy temp -2 - 0 piec wchodzi mi na jakieś 58-60 stopni i dolożyłem mu trochę węgielków 15/1'10. Kopczyk się niewiele podniósł, a i moc wzrosła. Przypomniało mi się jedno zadanie które gdzieś usłyszałem: "przy ustawianiu nie ma co oszczedzać węgla - oszczędności same przyjdą jak piec się dobrze ustawi."
  9. Ja w sierpniu szukałem pieca do domu i muszę przyznać, że zajęło mi to sporo czasu. W końcu wybrałem piec od Pana Witkowskiego. Na razie nie mogę wiele powiedzieć, ale jak dla mnie to dobry wybór. Musiałem patrzeć na koszty, więc kupiłem piec stalowy, ale gdybym miał trochę więcej gotówki, to na pewno rozejrzał bym się za piecem żeliwnym. Jak na razie piece na paliwa stałe to chyba dobra alternatywa, chyba że stać kogoś na wymiennik ciepła, ale jak widzę po znajomych to muszą dogrzewać np wodę urzytkową, a ogrzewanie mają tylko podłogowe.
  10. Na wstępie chciałem podziękować za tak szybką reakcję. Zdjęcia zrobię dzisiaj i wstawię. "Zapewne masz Brucera w swoim kociołku- te palniki tak mają że palą nierówno zwłaszcza na niskich mocach. ale od poczatku masz sporo za duży kocioł do takiej powierzchni." Mój palnik to EKOENERGIA z przeciwzwojem. Jeżeli chodzi o jego doszczelnienie, to jest to drugi mój palnik - poprzedni wymieniłem, gdyż palił nieprawidłowo. W serwisie powiedzieli mi, że ten jest dobrze dobrze dopasowany i chyba tak jest. Co do przewymiarowania to zrobiłem to celowo, gdyż planuje w przyszłości ogrzewać większą powierznię (część piwnicy - garaż i garderobę). "Jak masz dmuchawę WBS6aAL lub WPa06, to w charakterystyce należy ustawić moc dla 11biegu 38% oraz 8%dla biegu 1. Wówczas wpisana zostanie użyteczna charakterystyka z silnika EBM/EMC z zakresu mocy 75-83W. Spróbuj nastaw: 7sek podawanie 50sek pauza podawania przedmuch 10sekund co 10minut krotność 3 moc dmuchawy ok. 4-5bieg i dobrać do tego otwarcie przysłony do ciągu swojego komina " Mam dmuchawę WBS6aAL. Sprawdzę dzisiaj zmianę parametrów 1 i 11. Co do zmiany ustawień 7/50 to chyba u mnie za mało. Miałem takie ustawienia w trybie letnim, a teraz kopczyk malał. Tak więc musiałem zmienić. W serwisie Witkowskiego podali mi ustawienia 15s/100s. Jeżeli chodzi o przedmuch w trybie podtrzymania, to przy 30s piec szybciej się wzbudza do pracy.
  11. Ja mam u siebie na 6 osób zbiornik na 140 l ale...Za temperatura wody w bojlerze jest podniesiona, a za bojlerem mam zawór trój-drogowy termostatyczny.Jak puszczam ciepłą wodę, to woda z bojlera miesza się z zimną i do wykorzystania mam jakieś 200-230l.Myślę, że to rozwiazanie jest dość ekonomiczne: zasobnik 200l - cena 1000-1200 zł; zasobnik 140l+ zawór termostatyczny - cena 600-700 + 200zł=max 900 zł, a efekt taki sam.
  12. Na początku mego wątku chciałbym Wszystkich powitać i zaznaczyć, że jest to mój drugi post. W sierpniu zakupiłem kocioł 25 kW z podajnikiem ślimakowym i dodatkowym rusztem wodnym od Pana Witkowskiego. Posiadam sterownik TITANIC wraz z czujnikiem pogodowym oraz termostat pokojowy AURATON 2025.W instalacji jest zawór czwór - drogowy.Wszystkie grzejniki Purmo. Jak na razie palę w ekogroszkiem z Braniewa - EKOBRAN. Dom z drugiej połowy lat 70 nie ocieplony, ściany dwuwarstwowe ze szczeliną powietrzną, stropy nie ocieplone, okna plastikowe (nie wiem jakiej jakości). Powierznia domu to 145 m plus piwnica i garaż 70m (nie ogrzewane). Tyle wstępu. Ponieważ dom niedawno kupiłem i nigdy nie mieszkałem w domku oraz nigdy nie paliłem w piecu, to jest to mój pierwszy sezon grzewczy - dopiero się uczę. Od sierpnia staram się ustawić kocioł do optymalnego u spalania. Na chwilę obecną doszedłem do tego, że: - kocioł pracujący bez obciążenia (pompa CO wyłączona): - dochodzi do temperatury zadanej w około 7-8 minut - w stanie czuwania znajduje się około 18-22 min. - pracując pod obciążeniem (pompa CO włączona): - do temperatury zadanej dochodzi około 20-30 min - w stanie czuwania jest około 15 min. Przy takiej pracy piec spala około 50 kg ekogroszku na 3 dni (około 17 kg/dzień) - temperatura zewnętrzna 10-14 stopni. Niektóre ustawienia pieca: - temperatura pieca 51-56 stopni - CWU 39 stopni - czas podawania 10 s - przerwa w podawaniu 55 s - przedmuch 30 s - przerwa w przedmuchu 8 min - krotność 3 - moc dmuchawy 5 (przysłona otwarta na jakieś 70%) - moc 1 biegu 5% - moc 11 biegu 65% Przy takich ustawieniach szufladę opróżniam co trzy dni, przy czym wyrzucam praktycznie 80% zgorzeli. Wzorowy popiół robi się po przeciwnej stronie od podajnika, natomiast od strony podajnika (na brzegach) mam same kalafiory. Środek palnika jest prawidłowy. Nie udaje mi się uzyskać na całości palnika popiołu, ponieważ jak zmniejsze nadmuch,to spada mi wstęga niedopalonych węgli i piec traci moc. Czy taka praca pieca jest prawidłowa? Czy mogę coś poprawić?
  13. Witam Wszystkich. Ja dopiero co zaczynam przygodę z ogrzewaniem. Niedawno kupiłem dom z lat 70 budowa cegła - pustka - pól cegły; powierzchnia domu 145 m2 plus 70 m2 piwnicy; dom nie docieplany wszystkie okna plastikowe. Od miesiąca posiadam kociołek kmb-rp plus 25 kW od Witkowskiego z palnikiem ekoenergia i sterownikiem TITANIC. Dzisiaj domówiłem do tego zestawu czujnik temperatury pokojowej AURATON 2025 i czujnik pogodowy. Jak na razie paliłem w trybie letnim - CWU temperatura około 60 o C. Zasobnik 140 l za zasobnikiem zawór trójdrogowy termostatyczny z temperaturą na wyjściu około 45o C. Moje ostatnie ustawienia: - temperatura pieca 55o - czas podawania 8s - czas przerwy w podawaniu 52s - moc dmuchawy 4 (przysłona - szpara na około 1,5 cm, moc 11 na 60%,moc 1 na 5 %) - przedmuch 25s - przerwy w przedmuchu 8 min - krotność 3; Palę dostępnym u mnie i zalecanym przez prducentów kotłów ekogroszkiem EKOBRAN. Żadnych spieków, żadnych niedopałków. Zobaczymy jak będzie zimą.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.