Skocz do zawartości

leymann

Forumowicz
  • Postów

    16
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia leymann

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Wielkie dizęki za odpowiedź, a jeszcze mam takie pytanie. Do kotła mam podłączony zasobnik i wężownica tego zasobnika jest mniej więcej na tym samym poziomie co naczynie ( ponieważ to zasobnik wiszący) , czy tak może być? Pozdrawiam
  2. wiesz nie bardzo rozumiem o co ci chodzi, bez urazy. Ja w swojej instalacji musze mieć pompe na powrocie, czyli zasilanie odpada, ale nie wiem w którym miejscu na powrocie ją dać, czy przed trójnikiem opcja 1 czy za trójnikiem opcja 2.
  3. Witam, Mam pytanie gdzie powinna być zainsalowana pompa na powrocie? za czy przed rurką wznośną? Która opcja wg obrazka jest prawidłowa 1 czy 2? obrazek w załączniku. czy na rurce wznośnej, jest wymagany jakiś zawór? bo tak myśląc jeśli będze pompa przed rurką, to woda może być pompowana do naczynia, natomiast, jeśli będize za rurką, to możę zasysac wode z naczynia, hmmmm... może ktoś to objaśnić?
  4. Witam. Jestem na etapie podłączenia naczynia wzbiorczego. Naczynie ma 3 otwory 1" tak jak na tym rysunku: http://www.spawaj.co...sNacz10.jpG Przeglądając strony internetowe znalazłem schemat podłączenia naczynia ( w załączniku Rysunek A ). Na podstawie tego, sporządziłem schemat podłączenia naczynia do instalacji ( kolejny rysunek z załącznika ). Proszę jedynie o weryfikację, czy schemat jest poprawny. Pozdrawiam Daniel
  5. Mam pytanie, który z forumowiczów podjąłby się zaprojektowania instalacji miedzianej do w/w budynku i za jaką cene. Propozycje można słać na PW Pozdrawiam
  6. Technologia TECE jest baaardzo droga, powiedziałbym nawet za droga o ile nie droższa niż miedź, jedną z najtańszych jest pp, ale czy warto sie w to pakować? Nie sądze. Bądź co bądź od rozdzielacza musiałyby odchodzić rury na poszczególne obwody i tu nadal pytanie, jak te obwody mają wyglądać? I jeszcze pytanie, czy od rozdzielacza mógłbym puścić w ostateczności rury miedziane?
  7. Jestem właścicielem kamienicy inaczej bym się nawet za to nie zabierał, pozwolenia wszystkie niezbędne też posiadam. Wim, że kotłownia na pierwszym pietrze nie jest dobrym pomysłem, sam chciałem zrobić ją na parterze, ale niestety nie da rady. Jeśli mówicie żę będą z tym aż takie problemy, to wtedy zrobię centralne tylko dla pierwszego piętrza, a na parterze osobny obieg i drugi mały kociołek kuchenny się może gdzieś istawi, z tym, że trzeba będize palić w dwóch kotłach, a nie wiem, czy to będize ekonomiczne. Postanowiłem wszystko uporządkować i zamieścić schematy, możęcie mi powiedizeć, który z nich będize prawidłowy? Pierwsze piętro schemat 1 schemat 2 Parter schemat 1 schemat 2 Co do Pana Automatyka rozumiem, że jest Pan doświadczonym specjalistą w tej dziedzinie, jednak gdziekolwiek bym nie czytał, to na każdym forum ludzie mówili, że do węglowego kotła miedź będize najlepsza, choć czytałem o rozwiązaniu, które polegało na doprowadzeniu do pierwszego grzejnika rur miedizanych, a później juz pex, albo pp stabi.
  8. Przepraszam Panowie, chyba wszystkich niechcący wprowadziłem w błąd. Może opiszę sytuacje. Dom to kamienica, nie mająca pywnicy w części budynku, w której będzie robiona instalacja. Wszystkie plany, to rzuty budynku z góry. Pierwszy z nich to 1 piętro na którym będize znajdowac się kotłownia, drugi to parter ( małe mieszkanie, które jest pod częścią mieszkania znajdującego się na piętrze z dwoma grzejnikami c22 500x1000 i grzejnikiem łazienkowym oraz płytowym c22 500 x 800 ). Słuchając waszych rad zrobię instalację dwururową, czyli w takim wypadku muszę zastosować się do schematu poniżej schematu:
  9. Rozumiem, chetnie bym zrobił w pexie, albo pp, ale nie wspomniałem o tym, że kocioł jest na paliwo stałe i niestety muszę zrobić wszystko w miedzi. Rozumiem, że lepszym rozwiązaniem byłby schemat, który zacytowałeś tak?
  10. Witam Dziękuje Panom za rady. Chciałem jednorurową instalację, ponieważ wtedy wyszłoby mniej rur, a wiadomo miedź jest droga. Poprawiłem i wyszło mi coś takiego, czy tak mogłoby być? Jesli tak jest dobrze to naniose jeszcze średnice rur na rysunek. Wczytałem się w posta Pana Automatyka i chyba chodziło mu o taką instalację, mam racje? Czy przy takim układzie i średnicach, jakie dobrał Pan Automatyk. a także przy pompie 25-40 układ będize działać prawidłowo i nie zostanie wypłukany?
  11. Witam. W załączniku "projekt instalacji" z naniesionymi wartościami średnic rur na odpowiednich odcinkach. Moje pytanie, zmienilibyście na większe, czy takie mogą być? Pompa c.o. Grundfos UPS 25-40 Krótki opis do rysunku: Pomarańczowy kolor to ściany. Od pompy c.o. do pierwszego trójnik ( czerwony kolor ) rura fi 22, później rozdział na instalacje piętra fi 18 ( czarny kolor ) i zielony odcinek fi 18, po którym jest trójnik rozdzielający na obwód zasobnika ( żółty kolor ) fi 15 i obwód parteru ( czarny kolor ) fi 15. Odpowiednia wentylacja dla kotła jest zapewniona, żeby uprzedzić już pytania.
  12. Mówię przecież, że do pomieszczenia, w którym będzie kocioł doprowadzone będzie powietrze z zewnątrz rurą fi 110 :)
  13. Witam, dziekuje za odpowiedź. Niestety nie ma piwnicy akurat w tej części budynku, a na parterze nie ma możliwości montażu kotła. komin jest 50cm x 50 cm wentylacja będzie doprowadzona rurą fi 110, także ciąg kominowy jest bardzo dobry. W tej chwili w iejscu gdzie ma stac kocioł, jest zwykły piec na węgiel i ciąg kominowy jest bardzo duży nawet przy pozamykanych oknach ( plastikowych ) wystarczy dolne drzwiczki odsunąć i w piecu aż huczy. Pozdrawiam
  14. Witam. W tym roku planuję wykonanie instalacji centralnego ogrzewania. Do ogrzania mam 2 mieszkania znajdujące się w starej kamienicy z których jedno znajduje się na parterze, a drugie na pierwszym piętrze. Instalacja jest dość nietypowa, kocioł na paliwo stałe o mocy około 15 kW bedize znajdować się na pierwszym piętrze ( w kuchni, gdzię będzie oddzielony od niej ściankami gipsowymi). Nad kotłem będize wisiał zasobnik C.W.U, który będize montowany dopiero w przyszłym roku, ze względu na brak środków finansowych. Instalację chcę zrobić w ten sposób, że na zasilaniu będzie pompa obiegowa, później trójnik, który będize rozdzielał zasilanie na parter, pierwsze piętro, oraz do zbiornika c.w.u. na powrocie do kotła przed trójnikami chcę zamontowac zawory zwrotne ( nie wiem, czy są potrzebne) . Moc grzejników płytowych jest już dobrana, każdy będize mieć około 1500 W ( prawdopodobnie C22550900, przy każdym grzejniku zawór grzejnikowy) tam gdzie są grzejniki łazienkowe też ich moc jest dobrana. Chcąc zobrazować moją wizję ściągnąłem program Audytor OCZ i zmajstrowałem w nim takie oto schematy poniżej, przepraszam, że nie ma w nich zachowanych odpowiednich norm rysowania takich schematów, schemat, to rzut z góry. Moje problemy to: 1. Gdzie na instalacji zamieścić naczynie wzbiorcze otwarte? 2. Jakie średnice rur miedzianych dobrać? Ja na pierwsze piętro chciałem cu fi 18 dać, a na parter fi 15 do zasobnika c.w.u. też fi 15 3. Jaką pompe dobrać ? oba mieszkania mają po ok 3m wysokości zastanawiam się nad pompą UPS 25-40 lub 25-60. Legenda do rysunków: Zielone linie to ściany budynku. Jasne czerwone linie to rury obiegu na pierwszym piętrze Ciemno czerwone / bordowe linie to obieg parteru. Instalację będe robił sam ze względu na baaardzo mały budżet, jak widać zaprojektować też muszę sam, dlatego bardzo Was proszę o pomoc w mojej sprawie.
  15. leymann

    Lutowanie

    Witam. W tym roku przymierzam się samemu ( ze względów financowych ) do zrobienia centralnego ogrzewania na węgiel. Jak wiadomo w takiej instalacji będzie instalacja miedziana. Zakupiłem Palnik na allegro http://allegro.pl/pa...2283545286.html w związku z tym mam pytania: 1. W zestawie są 3 dysze, fi 17 fi 14 i fi 13 próbowałem już lutować i najlepiej lutowało mi się tą fi 14 ( średnica rur 18 ), czy jest jakieś kryterium doboru średnicy dyszy do lutowanych średnic rur? 2. Palnik łączyłem bezpośrednio z butlą na propan-butan 11 KG za pomocą wężą i lutowało mi się bardzo dobrze ( dodam, że butla nie była pełna może jakaś1/4 butli). Czy do podłączenia palnika z nową butla (pełną) potrzebuję reduktor ciśnienia? Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.