Skocz do zawartości

Jędras

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Jędras

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam, mam krótkie pytanie. Z kotła wychodzi rura zasilająca, na której znajduje się pompa. Gdzie powinienem wpiąć się, aby podłączyć naczynie wzbiorcze otwarte? W punkcie 1 za pompą czy w punkcie 2 przed pompą? Rysunek poniżej: naczynie.bmp
  2. Kolega mak ma dużo racji, ale wydaje mi się, że jest możliwość wykonania zamiennika rury preizolowanej metodą chałupniczą. Jako że mam pewne doświadczenie w wykonywaniu sieci z rur preizolowanych, mogę powiedzieć o najczęstszym błędzie: - złe wykonanie hermetyzacji złącza - czyli po polsku :) : jeśli odcinek między punktem początkowym a końcowym jest na tyle długi, że trzeba wykonać przynajmniej jedno połączenie rur w gruncie to trzeba to połączenie porządnie zaizolować, tak, żeby nie przedostała się w żadnym wypadku wilgoć. Ktoś wspominał o piance. Niestety pianka chłonie wilgoć. Oczywiście można ją dać w środek, ale na zewnątrz należy złącze uszczelnić np. rękawem termokurczliwym lub mufą skręcaną z uszczelnieniem bitumicznym. Na końcach rur można dać końcówki gumowe z pierścieniem zaciskowym. Na stronach np. Uponora i Thermaflexa powinny być poradniki. Jeden znalazłem: http://www.thermaflex.com.pl/files/Flexalendbd3301b50.pdf Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieć na tyle krótki odcinek między budynkami, albo na tyle długą preizolowaną rurę, aby nie robić łączeń w gruncie. Dobrym rozwiązaniem byłby też kanał ciepłowniczy, o którym ktoś wspomniał, ale to byłby duży koszt. No i dochodzi jeszcze kwestia kompensacji, ale to dotyczy tylko rur stalowych lub miedzianych.
  3. Istnieją preizolowane rury ciepłownicze: stalowe, miedziane, ocynkowane oraz z tworzyw sztucznych. Przykładowi producenci: 1) Zakład Produkcyjno Usługowy Kazimierz Jońca Sp. z o.o. 2) ZPU Międzyrzecz Sp. z o.o. obie firmy są z Międzyrzecza :rolleyes: 3) Logstor Ważnym elementem tego typu rozwiązania jest wykonanie hermetycznych połączeń izolacji poszczególnych odcinków rur. Najczęściej są to połączenia termokurczliwe.
  4. Czy konieczne jest stosowanie odcinka rury, który zaznaczyłem na czerwono na rysunku? Czy nie wystarczy samo podłączenie rury wzbiorczej od dołu?
  5. Tak, tylko najbardziej się obawiam o grzejniki stalowe, bo większość producentów nie zaleca ich stosowania w układzie otwartym i nie daje gwarancji na stosowanie w takim układzie. Ale mówisz, że u Ciebie hula już 9 lat, to całkiem nieźle.
  6. Ale wszystko w układzie otwartym?
  7. Witam, mam za zadanie zmodernizować starą instalację. Układ otwarty, z kotłem na paliwo stałe i z żeliwnymi grzejnikami, do tego ogromne rozprowadzające rury stalowe. Stary kocioł zostaje, a więc pozostaje wymienić rury oraz grzejniki. Instalacja w domku jednorodzinnym - parter + poddasze. Myślałem o kilku opcjach: 1) Rury miedziane + grzejniki stalowe, wszystko w układzie otwartym z obiegiem pompowym (tutaj główna wada to korozja, czy dodanie inhibitora korozji pomoże? Czy są stalowe grzejniki z gwarancją na pracę w układzie otwartym?) 2) Rury miedziane + grzejniki aluminiowe, wszystko w układzie otwartym z obiegiem pompowym (wada - miedź i aluminium się nie lubią ;). Czy wystarczy połączyć na teflon i będzie wszystko ok?) 3) Rury miedziane + grzejniki stalowe w układzie zamkniętym, rozdzielone wymiennikiem ciepła od obiegu kotłowego w układzie otwartym (chyba najdroższa opcja, czy jest to opłacalne, ze względu na duży koszt wymiennika? Może kupić wymiennik, ale w zamian tańsze grzejniki?) Proszę o opinie i własne uwagi lub propozycje. Z góry dzięki. PS. Jeszcze pytanie o rury z tworzyw sztucznych, mam obawy przed ich zastosowaniem, zwłaszcza, że piec nie ma żadnych zabezpieczeń. Czy tanim kosztem można zastosować jakiś ogranicznik temperatury lub chłodnicę i mieć pewność, że rury tworzywowe się nie "rozpuszczą"?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.