Skocz do zawartości

RadekNet

Forumowicz
  • Postów

    6
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Metody kontaktu

  • Adres strony www
    http://www.rejsy-czartery.com

O sobie

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Irlandia

Osiągnięcia RadekNet

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Lub zaworem regulacyjnym plynnym jak w moim schemacie. Ale idea dzialania ta sama - sterowanie temperaturowe. Akurat temat sterowania podlogowka mam przecwiczony gruntownie i 99% opini jakie znam jest przeciwna do Twojej. Tzn podlogowke sterujemy temperaturowo sterownikiem pogodowym wg. krzywej grzewczej wlasnie z uwagi na jej duza bezwladnosc. Termostatem pokojowym sterujemy grzejniki poniewaz one maja mala bezwladnosc i szybko reaguja na zmiany. Dobre pogodowki maja termostat pokojowy, ale z tego co wyczytalem ludzie raczej z nich rezygnuja wlasnie z uwagi na zaburzenia w rytmie pogodowki. Dobrze mysle, ze chodzi o ten system zabezpieczenia otwarcia obiegu kotla w razie braku pradu? Oczywiscie zawory beda roznych miejscach w ukladzie - nie ma ich na rysunku dla wiekszej czytelnosci.
  2. Z racji polaczenia funkcjonalnosci sterownika ecoal i plc bede miec podpiete i to i to, a w praniu wyjdzie jak lepiej sterowac. Na dzien dzisiejszy moj stan wiedzy jest taki, ze na pewno nie zrezygnuje z pogodowego sterowania :) Zawor 3D moze byc dobrym pomyslem. Mozesz mnie oswiecic co to jest ZZ i kryza? Googlowanie nie przynioslo sensownej odpowiedzi.
  3. Jesli chodzi o ten uklad to PLC (Fatek) bedzie sterowac systemem wymiennik / bufor, a ogolnie - instalacja elektryczna budynku. Ecoal steruje kotem, CWU i gorzewaniem (pogodowka). Solary beda miec swoj wlasny, oryginalny sterownik.
  4. Witam! Niedlugo ruszam z budowa kotlowni w moim domu i mam do Was prosbe - wylapcie bledy w schemacie :) Idea jest taka: - kociol na ekogroszek ze sterownikiem ecoal + sterownik PLC - solary moga grzac zarowno CWU jak i CO - nadmiar ciepla z solarow latem magazynuje w buforze lub oddaje rodzicom (30m przez podworko) - jako, ze bufor jest tylk odbiornikiem ciepla latem ma byc mozliwie tani czyli bezcisnieniowy STEROWANIE: 1. Swieci słońce - sterownik z kolektora wlacza pompę P1: A) Z1 wylaczony - słońce grzeje bufor, kocioł może pracować niezależnie. B) Z1 załaczony pracuje wymiennik, wtedy musi być właczona pompa P2 i zawór Z2. Ciepło idzie do instalacji - zależnie od zaworu Z4 idzie na Co lub CWU, kocioł zatrzymany. Sterowanie - Z1 wylaczony (grzejemy bufor) kiedy: zasobnik CWU pelny 2. Praca z bufora, właczona pompa P2 ciepło idzie do instalacji, zależnie od zaworu Z4 idzie na Co lub CWU, kocioł zatrzymany. 3. Kocioł pracuje - aby zabezpieczyc kocioł temp wody min 60st - jak to osiągnie to wyłączamy pompę mieszającą a właczamy P3, i teraz Z4 A) wyłaczony grzeje CO B) zał grzeje CWU, w zależności od Z3, wył moje CWU, zał ojca. Sterowanie - kiedy CWU pelny wylaczamy Z4 4. Podłogówka Zawór Z5 utrzymuje temp w obiegu za pompą (czerwonym/zasilanie) max 45 st, temp zależna od pogody, najlepiej zrobić pogodówkę. Aby zmniejszyć pobór prądu należy dać termostat pokojowy w np korytarzu na dole i ustawić min histerezę, termostat wyłacza pompę p4 i zatrzymuje pogodówkę aby nie próbowała ustawiać zaworu Z5 oraz przełacza kocioł na podtrzymanie. Watpliwosci: - czy nie lepiej przez gorna wezownice bufora puscic zasilanie zasobnik CWU dla wstepnego podgrzania? - chcialbym wykonac ta kotlownie samozdzielnie - powinienem wiedziec o jakis specjalnych zasadach, zeby czegos nie zepsuc? Radek
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.