Skocz do zawartości

wierzch

Forumowicz
  • Postów

    7
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia wierzch

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. A w jakim układzie elektrycznym sterownik wyłącza pompę kominka? poprzez przekaźnik czy są to osobne podłączenia?
  2. Witam Nie znam dokładnie budowy pieca ale wydaje mi się że nie kontroluje wody na powrocie z CO. Jest tam wbudowana pompka i jakby kontrolował to powinny być jakoweś czujniki a takowych nie ma. A jakim celom ta kontrola temp wody miałaby służyć? Mam piec jednofunkcyjny WOLF CGB-24. Dzięki za zainteresowanie tematem
  3. Gazownia może nie mieć zastrzeżeń co do dwóch pieców w jednym pomieszczeniu ale kominiarz może mieć. Aby odebrać budynek i podłączyć się do gazu musi być ekspertyza kominiarska. U mnie było tak, że gazownia zakwestionowała ekspertyzę kominiarską z uwagi na brak wpisu o sprawdzeniu podłączenia pieca gazowego do przewodu kominowego (gdzie poniżej była klauzula że bez uwag, zgodnie z prawem budowlanym itp. - musiałem to uzupełnić). Napisałem do gazowni pismo na jakiej podstawie tego ode mnie wymagają to kołomyjnie odpisali że to ujęte było w podpisanym przeze mnie wniosku o podłączenie gazu (ogólnie gazownia to najgorsza z instytucji która ma udział w dostarczeniu medium i spraw późniejszych papierków - koszmar). Kratka wentylacyjna w pomieszczeniu mimo pobierania powietrza przez piec z komina musi być, inaczej kominiarz nie odbierze budynku. No i oczywiście swobodny dostęp dla kominiarza do komina na dachu (stopnie, podesty itp) przy piecu gazowym. Ale z tego co piszesz jest to jeden komin z węglowcem to dostęp pewnie jest.
  4. Masz problem rozwiązany bo dwie rurki wychodzą z pieca i piec kieruje ciepło na CO albo CWU. U mnie jest jedna i walczę jak to wykonać aby przy włączeniu CO lub CWU grzało tylko określoną funkcję a nie obie. Będzie prawdopodobnie elektrozawór, tylko czekam na opinię od użytkowników co do ewentualnego sposobu rozdziału ciepła i jego użytkowania. Sterownik kominka posiada rzeczywiście styki do zablokowania pieca gdy grzeje kominek, sęk w tym że blokuje cały piec. U mnie niestety nie można tego zastosować, bo gdy grzeję słabo w kominku (bo na dworze ciepło) to piec dogrzewa wodę w zasobniku przed kąpaniem ( ogrzewa przy tym również CO i kominek). Rozwiązanie zastosowane u mnie sprawdza się latem (zamykam zawory CO) oraz przy niskich temperaturach (palę intensywniej w kominku - jest CWU i CO). Obecnie borykam się z zautomatyzowaniem układu.
  5. Witam fachowców w niedzielne południe. Pewnie siedzicie w nagrzanych, cieplutkich salonikach :) Załączam schemacik dla rozjaśnienia sytuacji. Piec jednofunkcyjny posiada w sobie coś w rodzaju zaworu ale jest to raczej tródrogowy pomiędzy zasilaniem a powrotem z instalacji. Na zasilaniu jest jedna rura wychodząca dla potrzeb CO i CWU. CWU włącza wraz z pompą przy zasobniku sterownik pomieszczenia o porach w jakim go ustawię. Niemniej grzeje wówczas również CO jak nie zamknę zaworów na instalacji CO. Latem zawory zamknięte - problem z głowy. Teraz nie zamknę zaworów ba jak grzeje kominek to zamknę mu obieg. Ale kominek chodzi tak aby lekko grzał (powiedzmy 50 st) i to nie nagrzeje wody dla potrzeb CWU. Wtedy włącza się piec i ją nagrzeje ale też i CO (zbyteczne). Walczę jak to zablokować aby grzało tylko to co ma zaprogramowane a nie całość. Panowie pomożecie - jak to kiedyś zapytał nasz znajomy skoczek murowy :)
  6. Witam fachowców Przeglądam Waszą korespondencję i widzę, że autor amator na początku pisania postu stał się pod koniec prawdziwym fachowcem :D Chciałbym podpytać czy mógłbym również skorzystać z Waszej pomocy i podciągnąć swoją wiedzę bo ciepło lubię :P Układ mam bardzo podobny z tym, że zamiast pieca mam kominek (z chłodnicą - układ taki sam zamknięty), tyle że piec jednofunkcyjny - i tu jest problem jak go włączyć do podgrzewania CWU. Kominek jest głównym źródłem ciepła, piec włącza się wtedy kiedy nie działa kominek (w przypadku CO) i aby dogrzać wodę o odpowiedniej porze do odp. temperatury kiedy nie dostarczy jej kominek. Ale w tym przypadku podgrzewa również CO, gdzie nie jest to wymagane. Układ mam mniej skomplikowany ale bardziej zawodny. Czy mógłbym liczyć na Waszą pomoc w temacie?
  7. wierzch

    Witam

    Dzień dobry, raczej teraz już wieczór :P Czytam powyższe forum od wczoraj (gdy nastąpił problem i zacząłem szukać rozwiązania). Zdecydowałem się przedstawić swój problem bo widzę, że uczestniczą tutaj fachowcy, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i bogatą wiedzą. Dobrze, że są jeszcze ludzie którzy za friko pomagają innym. Pozdrawiam
  8. Witam forumowiczów. Chciałbym Waszej porady nt. rozwiązań współpracy kominka oraz pieca jednofunkcyjnego (obydwa w jednym układzie zamkniętym - kominek z chłodnicą) wraz z podgrzewaniem CWU. Z reguły pali się w kominku (bo taniej), piec okazjonalnie lub do podgrzania CWU. Latem zamyka się zawory CO i piec grzeje tylko wodę o określonych porach. Problem pojawia się teraz gdzie kominek nie dostarcza wymaganego ciepła do CWU, pali się aby aby bo temperatura zewnętrzna tego nie wymaga. Aby dogrzać wodę np. do 55 st. włącza się piec i grzeje, problem w tym że grzeje również CO, choć ja tego nie chcę. Musiałbym zamknąć zawory CO ale wtedy wzrasta temp kominka z braku obiegu. Kolejny problem to gdy np. grzejemy kominkiem CO to nie pracują pompy CWU, niemniej ciepła woda przez nie płynie i jest ogrzewana CWU. Radzono mi zastosowanie sprzęgła hydraulicznego, zastosowania pompy kominka na zasilaniu (ponoć niebezpieczne) ale wszystkie te rozwiązania wydają mi się niewystarczające. Studiuję więc teraz temat zaworów 3,4 drożnych czy też elektrozaworów. Jak sądzicie czy rozwiązały by sprawę w poniższym układzie??? Będę wdzięczny za wskazówki.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.