Skocz do zawartości
IGNOROWANY

C.o Układ Otwarty Czy Zamknięty


wenon

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o weryfikację schematów, do ogrzania mam mieszkanie 78m w kamienicy nieocieplonej, instalacja w miedzi 28mm.

z uwagi na niską piwnicę około 1,9m-2m wolał bym zastosować układ zamknięty z uwagi na to że przy układzie otwartym naczynie wzbiorcze było by tylko na wysokości 1m ponad piecem a to chyba trochę za nisko.

piec bedzie galmet GT-KWR 11KW z sterwonikiem i wentylatorem zastanawiałem się jeszcze nad 15kw ale to chyba już za dużo na tak małe mieszkanie łatwo zagotować wodę a przy obecnym starym piecu 15kw było to bardzo łatwe.

post-25017-0-25703700-1313782005_thumb.jpg

post-25017-0-14066500-1313782015_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Najpierw schemat pierwszy. Jeśli kocioł nie posiada wbudowanej wężownicy schładzającej, to ten sposób zabezpieczenia (zawór DBV) jest wg mnie niebezpieczny dla kotła. Gdy temperatura na kotle wzrośnie do 100 stC i nastąpi otwarcie zaworu schładzania, to na rozgrzane do czerwoności ruszta i płaszcz popłynie zimna woda wodociągowa. Efekt - coś musi pęknąć.

Z drugiej strony zawór ten będzie upuszczał gotującą się wodę prosto do instalacji kanalizacyjnej (czasem nawet parę), a to na pewno nie służy plastikowym PVC. Mogą się odkształcić.

Ale to tylko teoria. Ja tych zaworów po prostu nie stosuję.

Brakuje mi też na tym schemacie zaworu zwrotnego na obiegu boilera.

Pytanie jak będziesz grzał CWU kotłem gazowym? Chyba, że to kocioł dwufunkcjyjny.

 

Teraz drugi schemat.

Kwestia grzania CWU gazówką j.w.

Zapomniałeś wrysować grupę bezp po stronie CO.

Pompy w takim układzie generalnie montuje się po chłodnej stronie wymiennika, ale to szczegół. Tak też może być.

Co do obiegu kotłowego, to przy tak małym zasobniku CWU osobna pompa dla niego jest wg mnie zbędna. Wystarczy jedna pompa do obsługi wymiennika i boilera.

Plusem jest tu mniejszy koszt osprzętu i mniejsze zużycie energii w eksploatacji. Masz też ładowanie boilera "na okrągło".

Minusem będzie brak możliwości wysterowania konkretej temperatury CWU. Zawsze będzie ona o temp kotła (powiedzmy 55-60). Jest to oczywiście do obejścia poprzez montaż mieszacza termostatycznego 3D na wyjściu CWU.

Rozumiem też, że jak sterownik ma wyjście na pompę CWU to grzech tego nie wykorzystać. Jednak warto się zastanowić, czy "skórka warta wyprawki". Zawsze to dodatkowe zużycie energii a pompa kotłowa i tak musi pracować.

 

Nie wiem jak to będzie wyglądało w "realu", ale boiler musi być poniżej naczynia otwartego. Zakładam, że to tylko tak na rysunku wygląda.

 

Kocioł oczywiście 11kW.

 

Jak ma wyglądać współpraca z kotłem gazowym? Rozumiem, że przełącznie ręczne wedle potrzeby. Tak czy inaczej gdy pracuje jedno źródło, drugie musi być fizycznie odcięte zaworem. Inaczej zrobi się krótki obieg przez niepracujący kocioł (lub wymiennik).

Jeśli masz trochę zbędnej ;) kasy, to możnaby to zautomatyzować tak, aby gazówka załączała się, gdy w kotle wygaśnie.

Temat trochę dłuższy ale możemy podrążyć jeśli będziesz zainteresowany.

 

Narazie tyle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grupa bezpieczeństwa jest w kotle gazowym,tzn. zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe, wiec chyba bezsens dokładać następne, piec to junkers novatherm zw 20 dwufunkcyjny z otwartą komorą spalania. . sterowany termostatem pokojowym,

 

ogólnie tez nie myślałem nad zaworem DBV ale galmet dopuszcza takie podłączenie nawet w instrukcji tego pieca są 2 schematy jeden z zaworem DBV drógi z wężownicą schładzajaca i zaworem JBV.

http://www.galmet.com.pl/cms/php/pobierz.php3?cms=cms_galme&id_zal=549&id_dok=55

 

co do bojlera to faktycznie tylko na rysunku mi tak wyszło.

 

jedyne czego sie obawiam to małej wysokości naczynia wzbiorczego nad piecem i tego że obieg pompy może wyżucać wode z niego dlatego tez na schemacie dałem pompy na zasilaniu a nie na powrocie.

 

najwyżej trzeba bedzie pogłębić troche piwnice pod samym piecem, ale dużo nie da rady może z 30cm

 

co do fizycznego odcinania gazówki to nie ma problemu mam przy nim zawór, ale powiem że poprzedniej zimy nie odcinałem wogóle gazówki i było dobrze, gazówka załaczała sie tylko w nocy aby utrzymać temp. w pomieszczeniach, tylko był ten problem że ogrzewała mi też piec w piwnicy a to już duże straty bo grzała też dodatkowo 40pare litrów w kotle.

Edytowane przez wenon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.