Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Kwadratowym Wielopałowym?


survi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem użytkownikiem pieca z podajnikiem 12kW firmy Stalkot - piec KWM-SGR, palnik jaki mam w nim zamontowany to tzw EKOPAL (palnik kwadratowy wielopaliwowy) do niego dołączony był sterownik LIDER oraz pompę obiegową firmy CERTUS. Mam małe pomieszczenie do ogrzania bo 60m2 ale jest to pomieszczenie do produkcji wyspecjalizowanej gdzie temp musi oscylować w 30oC przez cały rok non stop, pomieszczenie jest ocieplone. Temperaturę uzyskuję już przy temp na zewnątrz 20oC przy ustawionym na piecu 45oC

Piec wygląda tak
post-26911-0-25192700-1313402209_thumb.jpg
post-26911-0-71446400-1313402224_thumb.jpg

Pytanie dotyczy jak spalać eko-groszek tak aby mi nie spiekał ani nie przesypywał?
Spieka mi na moich ustawieniach o których czytałem na forum i chciałem jak najwięcej spalić przy jak najmniejszym zużyciu paliwa
Spieki są duże mają średnicy od 5 do 10cm przez co ciężko mi było je wyciągnąć i palę teraz na ustawieniach fabrycznych
post-26911-0-66853800-1313402187_thumb.jpg
Tak wyglądają spieki jak się je skruszy
post-26911-0-49302100-1313402319_thumb.jpg

Ustawienia fabryczne:
Czas podawania: 20s
Czas pomiędzy podawaniem: 80s -> zmienione na 100s bo dużo się nie spalało
Krotność podawania: 2
Czas przedmuchu: 10s
Czas przerwy: 5min
Obroty dmuchawy: 70%
Obroty w podtrzymaniu: 40%
Histereza: 1
Minimalna moc dmuchawy: 25%
Maksymalna moc dmuchawy: 45%

Moje ustawienia były:
Czas podawania: 20s
Czas pomiędzy podawaniem: 130s
Krotność podawania: 5
Czas przedmuchu: 20s
Czas przerwy: 3min
Obroty dmuchawy: 25%
Obroty w podtrzymaniu: 25%
Histereza: 1
Minimalna moc dmuchawy: 25%
Maksymalna moc dmuchawy: 45%

Proszę o jakieś pomysły jak tu zmniejszyć spalanie, jest mi ciężko powiedzieć ile teraz spalam bo jest to mój pierwszy rok grzania ale już widzę że na ustawieniach fabrycznych jest więcej spalania niż na moich sad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę zmniejszyć na 30s przerwy bo mam tylko w minutach, dzisiaj sprawdzę, te ustawienia od histerezy to ustawienia zaawansowane

 

Zmieniłem ustawienia na takie:

 

Czas podawania: 15s

Czas pomiędzy podawaniem: 100s

Krotność podawania: 3

Czas przedmuchu: 10s

Czas przerwy: 5min

Obroty dmuchawy: 20%

Obroty w podtrzymaniu: 30%

 

I nie mam już żadnych ubytków typu niespalonego węgla ale znowu zaczęły pojawiać się spieki oraz kopczyk zdecydowanie się zmniejszył

 

Zmieniłem krotność podawania na 2 zobaczymy wieczorem jak to wygląda. Jak z obrotami dmuchawy czy podnosić czy zostawić takie?

 

Tak wygląda ten kwadratowy palnik:

818bd9464ce378d8.jpg

Edytowane przez survi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę zmniejszyć na 30s przerwy bo mam tylko w minutach, dzisiaj sprawdzę, te ustawienia od histerezy to ustawienia zaawansowane

 

Zmieniłem ustawienia na takie:

 

Czas podawania: 15s

Czas pomiędzy podawaniem: 100s

 

 

Mówimy o trybie praca i na razie tylko na tym się skupiamy:

 

 

1: ustaw dmuchawę na najniższe możliwe obroty

2: ustaw podawanie na 5s

3: przerwę podawania na 30 s

 

 

i obserwuj co jakiś czas palnik i jego kopczyk. Jak będzie się zapadał skracaj przerwę podawania o 5s, jak kopiec będzie rósł i spadał żar do popielnika wydłużaj o 5s.

Jak znajdziesz taką przerwę podawania, że kopiec będzie cały czas się utrzymywał na tym samym poziomie, wtedy napisz co dzieje się z temp zadaną. Rośnie - stoi - czy spada.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym to pomnożyć przez 2 jako alternatywę - częste podawanie będzie powodować sklejanie się paliwa w koksy.

Rozumiem, że problem został zaklasyfikowany jako topienie się popiołu (powstawanie spieków a nie koksów - zdaje się, że autor tematu nie rozróżnia tych 2 rzeczy, bo niby skąd miał wiedzieć), ale myśle, że 10s dawki będzie lepsze z rzadszym podawaniem w celu uniknięcia potencjalnego koksowania.

 

Survi - krotność podawania odnosi się do stanu podtrzymania a tu na razie o tym nie mówimy.

 

Poza tym mógłbyś napisać jak pracuje ten palnik - jak długo pracuje a potem jak długo trwa podtrzymanie (oczywiście wartości najczęściej obserwowane, uśrednione).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zmniejszeniu czasu podawania na 10s oraz przerwą 60s ponieważ przy takich ustawieniach rozpalanie przy zadanej temp 45oC od 44oC -> 45,6oC (4 minuty do przejścia w stan podtrzymania) -> 46,9oC (10 minut doszło do najwyższej temperatury) -> 43,8oC (33 minuty do zejścia temp do najniższego pułapu później cykl zaczyna się od nowa i nie spada poniżej tej temperatury)

Podsumowując 47minut trwa cały cykl, przy ustawieniu na piecu 45oC gdzie moc dmuchawy ustawiony był na 30% oraz w podtrzymaniu 20%

Moc dmuchawy mogę najniżej obniżyć do 10% a w podtrzymaniu do 0%

 

Ciężko powiedzieć ile mi spala mam podajnik na 180l przy załadowaniu do pełna mam spokój na 1,5-2 tygodni lecz przy dzisiejszych temp które oscylują w około 20oC

 

Spróbowałem porobić zdjęcia jak wyglądał kopczyk:

Godz 12:00

post-26911-0-11003300-1313597730_thumb.jpgpost-26911-0-39691400-1313597734_thumb.jpgpost-26911-0-24332300-1313597736_thumb.jpgpost-26911-0-59501900-1313597738_thumb.jpgpost-26911-0-47031800-1313597740_thumb.jpg

 

Godz 17:00

post-26911-0-38713200-1313597787_thumb.jpgpost-26911-0-57478200-1313597791_thumb.jpgpost-26911-0-78255000-1313597793_thumb.jpgpost-26911-0-06083200-1313597797_thumb.jpg

 

A tak się pali przy rozpalaniu

MOV06945.MPG

 

 

Dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że ten deflektor musi być wyżej, ale koleś co mi zakładał piec i całe ogrzewanie tak zrobił, więc byłem pewien że dobrze bo robi ciągle tylko to :/

 

Podniosłem na razie o jeden haczyk wyżej bo już nie miałem sił się bawić, jutro dam go całkiem do góry, dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jego wysokość powinna być zależna od ilości części lotnych w opale a tym samym długości płomieni które powstają przy spalaniu. Ze względu na kompaktowość kotłów (rozmiary), by zapobiec sięganiu końcówkami płomienia półek wymiennika montują deflektory, które nagrzewają się do wysokich temperatur przez co nie przerywają spalania, rozbijają te końcówki przez co łatwiej mieszają się z tlenem i dopalają oraz odbijają drobne frakcje paliwa porwanego przez płomień z potworem w stronę palnika, gdzie lepiej się dopalają. Wysokość powinna być taka by końcówki lekko go obmywały z każdej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po paru próbach można powiedzieć że doszedłem do dobrego spalania

Czas podawania: 12s

Czas pomiędzy podawaniem: 100s

Krotność podawania: 2

Czas przedmuchu: 10s

Czas przerwy: 5min

Obroty dmuchawy: 10%

Obroty w podtrzymaniu: 10%

 

Niestety dalej robiły się spieki (prawdopodobnie jest to wina groszku który kupiłem) oraz było troszkę niespalonego węgla

 

Dostałem wiadomość od firmy która sprzedała mi piec bym spróbował takie ustawienia:

Ustawienie sterownika z możliwością korekcji przez użytkownika

 

 

 

- czas podawania: lato 13 sekund, zima 17 sekund

 

- czas przerwy pomiędzy podawaniem: lato 100 sekund, zima 100 sekund

 

- krotność podawania paliwa: lato 1, zima 1

 

- czas przedmuchu: lato wyłączone, zima wyłączone

 

- przerwa w nadzorze: lato 10min, zima 13min

 

- prędkość obrotowa dmuchawy: lato 30-40%, zima 30-40%

 

 

Zmieniłem jedynie obroty dmuchawy na 20%

 

Powiem tak ustawienia sprawdzają się, robią mi się spieki ale nie ma w ogóle niespalonego eko-groszku, niestety jeszcze nie sprawdzałem jak z czasem spalania ale jak tylko będę miał trochę wolnego to pospisuje średnie (niestety ale podniosłem temp do 50oC i nie będzie ich można porównać do wcześniejszych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja mam ten palnik i ten sterownik z wentylatorem WPA06 w piecu 25kW z rusztem wodnym bez deflektora. Piec jest z Pleszewa (Woźny Junior) i mam od tygodnia :).

Instalacja z zaworem czterodrogowym i dwoma pompami CO i CWU.

Sam początek użytkowania masakra, nie mogłem go ustawić. Obecnie mam tak (po wyczytaniu z któregoś forum jak ma wyglądać płomień):

Czas podawania: 11s

Czas pomiędzy podawaniem: 100s

Krotność podawania: 3

Czas przedmuchu: 45s

Czas przerwy: 6min

Obroty dmuchawy: 10%

Obroty w podtrzymaniu: 10%

 

W ustawieniach serwisowych obroty dmuchawy max: 50% i min 25%.

 

W tej konfiguracji wszystko się ładnie spala, temperatura zadana 60st. jest osiągana. Płomień jest wysoki i nie poszarpany. Mam tylko jeden problem, po osiągnięciu temp. zadanej piec przechodzi w stan nadzoru. Potem temp. zaczyna spadać i przy 59st. sterownik zaczyna regulację. Problem w tym że zanim temp. się zatrzyma i zacznie rosnąć to spadnie do 48st. czasem mniej!!! czyli ok 12st. mniej od zadanej.

Palę dobrym eko-groszkiem z kopalni bobrek (28-29MJ).

 

Czy tak ma to wyglądać?

 

Ogrzewam ok 200m2 + 2 x CWU po 150L (dwa zbiorniki CWU na dwie rodziny).

Obecnie spalam 25kg/dobę. Temp. w domu ok. 20-21st. Temp. CWU ustawiona na 40st. i ustawiony priorytet pompy CWU.

 

Druga sprawa jak zwiększyć moc? Przez podanie większej ilości węgla? i jednoczesne zwiększenie powietrza?

Pytam bo w momencie jak się załącza pompa CWU to widać że obciążenie pieca jest ogromne i ciężko jest utrzymać temp. zadaną.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam trochę praktyki - palę w podobnym piecu już 5 lat, z Twoich nastaw wnioskuję, że ten piec ciągle pracuje w trybie nagrzewania i pewnie z trudem osiąga 60 stopni.

Aby Ci pomóc muszę wstępnie wiedzieć jak długo trwa u Ciebie tryb nagrzewania, a jak długo tryb nadzoru. O ile piec przekracza temperatuę 60 stopni w trybie nadzoru.

Gdybyś miał jakieś foto palnika w trybie pracy i nadzoru - to też byłoby pomocne.

Pamiętaj, że nie ma "cudownych" nastaw wyczytanych na forum, które będą trafione akurat dla Twojego pieca - każda instalacja jest inna i nie można w ciemno kopiować ustawień od innych.

 

Czekam na info.

 

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie piec się nagrzewa dość długo, ale osiąga zadaną temp. W czasie nadzoru jest też nie za długo. W sobotę zmierzę czasy.

Ustawienia pieca dobrałem w ten sposób żeby płomień był "swobodny". Tak mi podpowiedzieli znajomi i tak też gdzieś na forum wyczytałem.

 

Największy problem u mnie jest taki, że jak temp. zacznie spadać na piecu, to po włączeniu się palnika temperatura spadnie jeszcze o około 12st. dopiero potem zaczyna rosnąć.

Zdjęcia instalacji:

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

Zdjęcie 4

 

Film jak się pali płomień:

http://www.youtube.com/embed/Jbz3QVmQnNE?hl=pl&fs=1

 

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam.

Edytowane przez leadman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda następująco: na poprzednich ustawieniach czasami piec doszedł do 59,9 i temp ponownie spadała o parę stopni, ża w końcu się nagrzał.

Zmieniłem czas podawania na 19sek i czas między podawaniem na 100sek i dmuchawę na 50%.

W tej chwili jest tak:

Piec przechodzi w nadzór przy 60st.

Przez 5min temp. dochodzi do 62,2

Przez 4min 30sek ta temp. się utrzymuje poczym zaczyna spadać

Po kolejnych 10 min piec przechodzi w regulację (temp. 58,9)

(Razem od przejścia z nadzoru do regulacji ok. 20min)

Kolejne 10min to spadek do temp. 53,9st i zaczyna rosnąć

W nadzór przechodzi po 13min. (temp. 60st.)

(Razem czas regulacji ok 23min)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam ten piec- stalkot 12kW. Nie bardzo wiem dlaczego sprzedaje sie takie piece? Piec ma ogrzewac polowe domu (ok 75m) i z tym ma problem. Od wlaczenia pompy co temp spada, pompa sie wylacza, po czym znowu przy 43 st wlacza i juz nagrzewa. Do 50 st piec dotrze po minimum 1,5 godziny, Jeden stopien w koncowej fazie nagrzewa przez ok 4-5 minut. Kolejny stopien wyzej 50 moze przyjdzie a moze nie bo tutaj sie koncza jego mozliwosci. Piec nagrzewa wode w wymienniku ciepla umieszczonym 60 cm nad piecem w piwnicy a wymiennik w ukl zamknietym mieszkanie. Max tem wody jaka udalo mi sie uzyskac na wymienniku to 55 st. Czyli za wymiennikiem na mieszkanie pojdzie ok 45. Grzejniki beda mialy ze 40 st i to ma grzac???

 

Czas podawania 9

czas przerwy 60

Plomien siega deflektora czasem go troche oplywa ale nie zawsze. 1,5 godziny grzania i 10 spadek o histereze 3 st, pozniej pol godziny meczarni, dobije do ustawionych 50st (wiecej nie ustawiam bo i tak nie dojdzie) i 10 minut w podtrzymaniu. Probowalem tez na

Podawanie 13

Przerwa 100

ale efekt taki sam. Przyslone dmuchawy musialem zaslonic na max a moc ustawiam na 18% gdyz wtedy plomienie sa najwyzsze i pali sie najwieksza powiezchnia. Teraz jest na zewnatrz 8 st ale jak bedzie -20 to bedzie dramat.

 

Jak czytam gdzies, ze na 70 m kw piec 8 kW to nie wiem czy on ma stopy ogrzewac czy cale mieszkanie?

Foto

https://picasaweb.google.com/115859554546867998304/PIEC

Edytowane przez mirekm71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest na zewnatrz 8 st ale jak bedzie -20 to bedzie dramat.

 

 

Witaj...

Informacje, które podałeś są bardzo fragmentaryczne i trudno cokolwiek Ci na tym etapie doradzić.

 

Zacznijmy od tego, że moc 12 kW, to moc aż 'nadto' dla powierzchni 70 m2, nawet w nieocieplonym domu.

 

Jest parę pytań.

Czy druga połowa domu jest ogrzewana?

Czy ten Twój dom jest ocieplony i jak?

Czy mieszkanie jest obecnie wygrzane, czy wychłodzone?

Czy już spędzałeś w nim chociaż jeden sezon grzewczy i czy instalacja grzewcza dawała radę?

Czy instalacja, którą teraz usiłujesz okiełzać jest nowa, czy stara?

 

Pytania można by jeszcze mnożyć, ale zasada jest taka, że jak zaczynasz ogrzewać niewygrzany dom/mieszkanie, to zawsze na początku będzie zwiększone zużycie opału, bo mury swojej dawki energii potrzebują, zanim się nagrzeją, zatem nie ma tragedii, jeżeli przez pierwsze kilka dni idzie więcej opału.

 

Inna sprawa, to temp na grzejniki 40 stC, to wcale nie za niska temperature, tylko nie napisałeś jakie te grzejniki tam masz... :-).

 

Jak ustawiasz sobie pracę kotła, to ustal czas przerwy na stałym poziomie, a reguluj czasem podawania. Np przerwę na 45 sek i niech ona będzie _zawsze_ taka sama, a czas podawania dostosowuj do potrzeb, żeby na retorcie był kopczyk a płomień nie za bardzo huraganowy o żółtej barwie.

 

Niektórzy zalecają, żeby czas podawania do czasu przerwy miał się jak 1 : 5, ale to już musiasz sobie sam dobrać, bo zależy to od kilku czynników, między innymi od jakości opału. Ja mam 9 sek / 45 sek.

 

Przybliż trochę tę Twoją sytuację, to pewnie ktoś chętnie Ci doradzi co z tym zrobić :-)

 

pozdrawiam

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam ten piec- stalkot 12kW. Nie bardzo wiem dlaczego sprzedaje sie takie piece? Piec ma ogrzewac polowe domu (ok 75m) i z tym ma problem. Od wlaczenia pompy co temp spada, pompa sie wylacza, po czym znowu przy 43 st wlacza i juz nagrzewa. Do 50 st piec dotrze po minimum 1,5 godziny, Jeden stopien w koncowej fazie nagrzewa przez ok 4-5 minut. Kolejny stopien wyzej 50 moze przyjdzie a moze nie bo tutaj sie koncza jego mozliwosci. Piec nagrzewa wode w wymienniku ciepla umieszczonym 60 cm nad piecem w piwnicy a wymiennik w ukl zamknietym mieszkanie. Max tem wody jaka udalo mi sie uzyskac na wymienniku to 55 st. Czyli za wymiennikiem na mieszkanie pojdzie ok 45. Grzejniki beda mialy ze 40 st i to ma grzac???

 

Czas podawania 9

czas przerwy 60

Plomien siega deflektora czasem go troche oplywa ale nie zawsze. 1,5 godziny grzania i 10 spadek o histereze 3 st, pozniej pol godziny meczarni, dobije do ustawionych 50st (wiecej nie ustawiam bo i tak nie dojdzie) i 10 minut w podtrzymaniu. Probowalem tez na

Podawanie 13

Przerwa 100

ale efekt taki sam. Przyslone dmuchawy musialem zaslonic na max a moc ustawiam na 18% gdyz wtedy plomienie sa najwyzsze i pali sie najwieksza powiezchnia. Teraz jest na zewnatrz 8 st ale jak bedzie -20 to bedzie dramat.

 

Jak czytam gdzies, ze na 70 m kw piec 8 kW to nie wiem czy on ma stopy ogrzewac czy cale mieszkanie?

Foto

https://picasaweb.google.com/115859554546867998304/PIEC

 

Chcialem edytowac ale sie nie udalo wiec dopisuje.

 

Dom poniemiecki, pietrowy, nieocieplony. Mur- cegla, powietrze, cegla. Mieszkam na parterze, piwnice zimne u gory pusto sasiedzi wyjechali za kasa i nie grzeja. W domu mieszkam trzy lata i ogrzewalem gazem. Instalacja 10 lat, miedz, grzejniki 3x 3plyt 90x80 ok 2,5kW kazdy i dwa male w lazience moze 1kW. Instalacja na foto- kotlownia to moj debiut-kolega mi zrobil schemat a ja pierwszy raz w zyciu zlutowalem rurke a nawet kilka. Zalozylem wymiennik, zeby nie montowac zbiornika wyrownawczego w domu i zaworu 4dr. Rurki od wymiennika w gore to stara instalacja- wyjscie na mieszkanie. Jesli temp kotla na sterowniku wyswietla 50st to na termometrze zasilania wymiennika jest 55-57st a na powrotnym 48st, Temp na termometrze zainstalowanym w kotle 55-75 st w zaleznosci od pracy kotla. Zadko spada ponizej 60( jak zaczyna grzac i wpadnie zimna woda) to spadnie na chwile a normalnie to ok 70. Jesli chodzi o proporcje podawania opalu to 1;5 sie nie da. Mam ustawione 9-60 i duzo niedopalonego wegla w popielniku- bede wydluzal przerwe. Mysle, iz to, ze tak wolno sie spala powoduje braki kW do ogrzania wyzej 50 st. Jesli grzeje bojler 140litrow dwuplaszcz temp mozna ustawic na 60 i dojdzie a na CO nie dojdzie.

Edytowane przez marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem czemu wam tak pali, mój piec ma ustawienia jakie podał producent i pali mi znakomicie przy ustawieniu 56oC temp spada do 54,2oC i następnie nagrzewa się jakieś 10-15min do 56,7o, ustawiona dmuchawę mam na 10% bo szkoda mi by ciepło uciekało w komin.

 

Ja mam 60m2 przy czym są to 2 pomieszczenia jedno niecałe 40 reszta drugie pomieszczenie, w tym to większe jest wysokie około 4m gdzie muszę mieć temp rzędu 30-33oC i bez problemu mi do takiej temp grzeje. W większym pomieszczeniu 2 grzejniki zwykłe, a w drugim grzejnik na 10 żeberek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 stopnie w 15 minut to by nawet pasowalo. Nie wiem, moze mniej wody w instalacji, moze ta woda tak nie stygnie a moze cos skopalem w tej mojej kotlowni? Ale, az Ci zazdroszcze takich wynikow. Moze dla tego, ze potrzebujesz wysokiej temp Twoj piec jest caly czas rozgrzany a moj wlacza pompy co 2-3 razy na dobe i meczy ta zimna wode. Myslalem jak bedzie zimno to czy jednej pompy tej do wymiennika nie wlaczyc na stale bo teraz nie ma sensu, za duze straty beda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom poniemiecki, pietrowy, nieocieplony. Mur- cegla, powietrze, cegla. Mieszkam na parterze, piwnice zimne u gory pusto sasiedzi wyjechali za kasa i nie grzeja. W domu mieszkam trzy lata i ogrzewalem gazem. Instalacja 10 lat, miedz, grzejniki 3x 3plyt 90x80 ok 2,5kW kazdy i dwa male w lazience moze 1kW. Instalacja na foto- kotlownia to moj debiut-kolega mi zrobil schemat a ja pierwszy raz w zyciu zlutowalem rurke a nawet kilka. Zalozylem wymiennik, zeby nie montowac zbiornika wyrownawczego w domu i zaworu 4dr. Rurki od wymiennika w gore to stara instalacja- wyjscie na mieszkanie. Jesli temp kotla na sterowniku wyswietla 50st to na termometrze zasilania wymiennika jest 55-57st a na powrotnym 48st, Temp na termometrze zainstalowanym w kotle 55-75 st w zaleznosci od pracy kotla. Zadko spada ponizej 60( jak zaczyna grzac i wpadnie zimna woda) to spadnie na chwile a normalnie to ok 70. Jesli chodzi o proporcje podawania opalu to 1;5 sie nie da. Mam ustawione 9-60 i duzo niedopalonego wegla w popielniku- bede wydluzal przerwe. Mysle, iz to, ze tak wolno sie spala powoduje braki kW do ogrzania wyzej 50 st. Jesli grzeje bojler 140litrow dwuplaszcz temp mozna ustawic na 60 i dojdzie a na CO nie dojdzie.

 

Zastanawiam się tylko, czy założyłeś ten wymiennik przeciwprądowo...

Ja też mam instalację na wymienniku i śmiga aż miło, jak wymiennik byłby źle założony, to może taka sytuacja, o jakiej piszesz zaistnieć.

 

Ze zdjęć nie wynika sposób zamontowania tego wymiennika - musi być przeciwprądowo, bo radykalnie spadnie jego sprawność.

 

Inna sprawa...

Skoro chałupa zewsząd wokoło jest nieogrzewana, to i ciepło ma którędy uciekać, ale kocioł 12 kW powinien dać radę.

 

Teraz pytanie, bo jakoś nie mogę wyłowić tych informacji z Twoich wypowiedzi:

 

Na obiegu kotłowym temp jest wysoka dokąd nie puścisz ciepła na grzejniki...? Za wymiennikiem temp osiąga 55 stC, a wraca już zimna, co skutkuje szybkim wychładzaniem obiegu kotłowego?

Na jakim biegu pracuje pompka obiegu kotłowego? a na jakim pompka za wymiennikiem?

Ustawiłbym na próbę pompkę kotłową na 3 bieg, a za wymiennikiem na 1 bieg - wtedy woda kotłowa będzie wychładzała się wolniej, a grzejnikowa szybciej ogrzewała.

 

Zobaczymy, czy coś się poprawi - no i sprawdź ten wymiennik czy jest zainstalowany przeciwprądowo, bo nijak nie chce mi to ze zdjęcia wyjść... :-) - nie wiem gdzie są rurki do CO i która to zasilanie, a która powrót.

 

pozdr.

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiennik zalozony jest prawidlowo. Prawa strona rurka fi 28 obieg kotlowy, tam gdzie termometr u gory zasilanie. Lewa strona rurka fi22 obieg ?domowy? u gory tam gdzie pompa zasilanie- wyjscie na grzejniki. Grzejniki w domu robia sie szybko dosyc cieple ale. Jesli do wymiennika wplywa czynnik o temp 55 st to znaczy, ze na grzejniki idzie ok 45. I teraz jesli moj pokoj ma 20 m2 to do ogrzania go potrzebuje 2.5 kW grzejnik. Moj grzejnik ma 2.5 kW ale przy temp czynnika 65st a nie 45st. Roznica miedzy wyjsciem z pieca a powrotem wynosi 7-10st. Przestawienie predkosci na 2 bieg pozwolilo nie co poprawic temp. Dzisiaj mialem 52st na sterowniku czyli 60 na wejsciu do wymiennika. Pompy na obiegu kotlowym i domowym mam polaczone razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz jak to Ci pompę wodną 2-3 razy na dobę włącza, powinna chodzić przecież cały czas, na ile stopni masz ustawioną histerezę i temp. do włączenia pompy i zgaszenia pieca, najlepiej podaj wszystkie ustawienia jakie masz na piecu te normalne jak i ustawienia zaawansowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.