Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie pompą CO


zwierz

Rekomendowane odpowiedzi

Co lepiej zainstalować termostat przylgowy czy sterownik pompy. Kocioł bez automatyki Ogniwo 20W, pompa zainstalowana na powrocie, bojler C.W.U z wężownicą 100l. Czy instalować zawór mieszający 4D.bo czytam i widzę różne opinie o niskiej temperaturze na powrocie. Jeżeli założenie takiego zaworu jest konieczne to proszę o jakiś schemat w którym miejscu należy go wstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny układ do Twojego z kotłem Zębiec 25 KW. Posiadam sterownik pompy z ustawieniem na 50 stopni - załączanie.

Według mojej oceny montaż zaworów mieszających to zbędny dodatek. Przy pracy kotła powyżej 50 stopni nic się nie dzieje. No i oczywiście nie palić świeżo ściętego drewna. Pomyśl ewentualnie o czujniku temperatury spalin, bo ustawienie tego parametru ma duże znaczenie dla żywotności kotła. Prawidłowa temperatura powinna wynosić od 150 do 220 stopni.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co lepiej zainstalować termostat przylgowy czy sterownik pompy. Kocioł bez automatyki Ogniwo 20W, pompa zainstalowana na powrocie, bojler C.W.U z wężownicą 100l. Czy instalować zawór mieszający 4D.bo czytam i widzę różne opinie o niskiej temperaturze na powrocie. Jeżeli założenie takiego zaworu jest konieczne to proszę o jakiś schemat w którym miejscu należy go wstawić.

 

Witaj,

 

Najlepsze rozwiązanie do sterowania pompą to załączenie powiedzmy przy 60 st C a wyłączenie wtedy, jak opał wygaśnie - w okolicach 30 - 35 st C.

 

Jestem zdecydowanym zwolennikiem montowania zaworów mieszających czterodrożnych. Ochrona kotła to jedno, ale komfort ogrzewania to druga sprawa. Bez zaworu to tyle, ile jest temperatury na kotle tyle na grzejnikach, co wielokrotnie powoduje, że w domu zamiast domu mamy saunę a powrót do normalności zapewnia otworzenie okien, żeby ciepło radośnie wypuścić. Powoduje to zwiększone zużycie opału, a komfort jest czymś niewymiernym jednak bardzo pożądanym - chcemy żyć i mieszkać wygodnie. A schemat podłączenia zaworu był wielokrotnie przedstawiany na Forum.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.