Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termozawór


an_mat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam pytanie do Fachowców.Czy przy instalacji C.O.(kocioł z podajnikiem na ekogroszek+ sterownik),aluminiowe grzejniki rury miedziane+ bojler z podwójną wężownicą 120 litr+ zawór 3-y drożny- można zainstalować przy grzejnikach termo zawory.kocioł ten będzie ogrzewał 11 pomieszczeń około( 120 m2)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile jest to zgodne ze "sztuką", ale myślę, że jest to rozwiązanie dobre. Jako, że termozawory mogą odciąć zupełnie instalację należałoby wtedy pozostawić jeden pion (np. łazienkowy) bez takiego zaworu jako "bufor" bezpieczeństwa w przypadku zamknięcia wszystkich zaworów. Myślę, że przy piecu z podajnikiem to całkiem bezpieczne rozwiązanie zapewniające duży komfort i oszczędność energii. Przyznam, że jest to kolejna inwestycja, którą planuję w związku z moją instalacją CO.

 

Tak jak pisałem - nie wiem co na to prawo oraz "sztuka" instalatorska :lol: Już trochę na forum o tym pisano - warto poszperać w starszych tematach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Do kotłów na opał stały nie jest zalecane zastosowanie zaworów termostatycznych grzejnikach. Nie jest zalecane zastosowanie takich zaworów także w pomieszczeniach, gdzie znajduje się programator pokojowy, gdyż może wystąpić sytuacja, kiedy programator załączy grzanie a zawór termostatyczny odetnie dopływ ciepła do grzejnika. Jednak z praktyki warto zastosować zawory termostatyczne w łazience, kuchni i sypialni a także wszędzie tam gdzie występuje możliwość przegrzania pomieszczenia w przypadku zastosowania zaworu regulacyjnego bez termostatu, np. w salonie z kominkiem, po rozpaleniu którego termostat grzejnikowy wyłączy dopływ ciepła. Szczególną sytuacją w obiekcie ogrzewanym kotłem na opał stały jest zastosowanie grzejników typu V ( dolnozasilanych ), które mają wbudowany zawór termostatyczny. W takiej sytuacji należy za pompą, jeśli jest zamontowana na zasilaniu instalacji, lub przed nią - jeśli jest zamontowana na powrocie ( patrząc od strony kotła ) zainstalować zawór upustowy różnicy ciśnień, czyli popularny by-pass. Bez niego w sytuacji kiedy wszystkie termostaty odetną zasilanie grzejników może dojść do uszkodzenia pompy c.o. Jednak warto, niezależnie od typu zamontowanych grzejników mieć jeden lub dwa grzejniki odbierające ciepło w sposób ciągły z zwykłymi zaworkami regulacyjnymi - np. drabinkowe w łazience.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.