Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Sterownik Do Siłownika Zaworu Trójdrożnego?


darq222

Rekomendowane odpowiedzi

Schemat jest prosty:

 

1. Kocioł CO z podajnikiem na sterowniku TECH ST-37

2. Zasobnik CWU z wężownicą

3. 2 pompy, zawór trójdrożny z siłownikiem elektrycznym Honeywell

 

CWU ma być podgrzewana do około 55-65 st. C natomiast CO ma być regulowane poprzez nastawy zaworu trójdrożnego.

 

Jaki sterownik zastosować w tym układzie, czy jakiś pogodowy z automatyczną regulacją na podstawie temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, a jeżeli tak to jaki, czy lepszy byłby prosty z manualną regulacją temperatury czynnika z sondą na zasilaniu za zaworem.

 

Jeżeli macie inne lepsze propozycje rozwiązania funkcji to bardzo proszę o napisanie.

 

Modernizuję kotłownię i na razie mam jeszcze nie podłączone nowo nabyte urządzenia i chciałbym żeby wszystko śmigało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zdecydowanie polecam sterownik pogodowy zaworu mieszającego.

Nie ma tu ochrony powrotu, więc w sterownikach nie zwracaj na to uwagi.

Z tańszych to można wybrać jakiś PWkey na przykład. Jedyny mankament jaki znam w ich przypadku, to brak algorytmu utrzymania zaworu w jednej pozycji. Widziałem jakiś tech, który już coś takigo miał (im bliżej temp. zadanej, tym rzadziej kręcił wg ustawialnego współczynnika). Jednak "inżynierowie" tej firmy dają permanentnie ciała dokładając jakieś zupełnie niepotrzebne kalibracje zaworu i wogóle chęć ciągłej wiedzy w jakim położeniu zawór się znajduje (jak dla mnie sztuka dla sztuki i walka człowieka z naturą, zamiast harmonia, zen itd.).

key są pod tym względem 2 generacje do przodu.

Osławiona i droga estyma też ma dodatkowy algorytm utrzymywania pozycji - mniej kręci zaworem.

 

Do tego albo dowolny (może być najprostszy lub tygodniowy) termostat pokojowy (z możliwie małą histerezą, poniżej 0,5C) albo zawory termostatyczne na grzejnikach.

 

Nie wiem czy ST37 potrafi ładować zasobnik cwu, ale mam nadzieję, że tak, więc o tym nie wspominam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Tak ST37b obsługuje 2 pompy, podajnik i dmuchawę.

 

Znalazłem jeszcze coś takiego:

 

http://insbud.org/pl/produkt-18314440638341576/IB-Tron-3100W1---Regulator-pogodowy-jednoobwodowy-z-algorytmem-PID.html

 

Proszę o opinie na temat tego sterownika, wydaje się że ma wszystko wbudowane, na ścianie wygląd całkiem fajny i cenowo też nie jest źle.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o nim wspomnieć.

W zasadzie nadaje się, gdy nie ma termostatów na grzejnikach.

Rozwiązanie, jak zwykle w ich przypadku, bardzo ciekawe.

Uważam, że tak sie to powinno robić.

Jednak tutaj widzę pewien mankament w postaci zatrzymania pompy gdy zostanie osiągnięta temp. zadana.

Mam wrażenie, że projektant (zapewne Pan Michał) przysnął o 3 nad ranem z nieskończonym algorytmem.

Na drugi dzień wręczył programistom zapiski, które znalazł na swoim stole.

Nie wiem, jakoś mi to zakończenie nie pasuje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze kilka "wynalazków" w internecie, ale nie pasują mi ich funkcje działania.

 

Co do IB Tron 3100W to nie zamierzam do niego wcale podłączać pompy obiegowej, bo nie widzę w tym sensu. Pompa ma działać cały czas sterowana przez sterownik pieca, przy stałej temperaturze na piecu, z przerwami gdy działa pompa cwu.

Sterownik ma tylko zmieniać położenie siłownika na zaworze, regulując temperaturę wody CO.

Rzeczywiście w opisie IB Tron 3100w jest taka informacja, że wyłącza pompę po osiągnięciu zadanej temperatury, ale z dalszego opisu wynika, że przy braku podłączonej do niego pompy i osiągnięciu zadanej temperatury powinien utrzymać nastawę siłownika w pozycji niezmienionej i nie kręcić.

 

Dzisiaj zadzwonię do Insbudu i dopytam jak to działa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zadzwonię do Insbudu i dopytam jak to działa.

Dokładnie - myślę, że tak trzeba zrobić.

Podpięcie pompy do innego sterownika można spokojnie zastosować w takich przypadkach.

One czasem wiedzą lepiej co z nią robić.

Na ten priorytet cwu to bym się za bardzo nie nastawiał, jedynie jeśli działa on czasowo (a nie do całkowitego załadowania bojlera) oraz gdy kocioł jest za słaby, żeby sobie poradzić.

Gdy jest zimno, to zatrzymanie pompy na dłuższy czas potrafi porządnie wyziębić otoczenie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pompa CWU będzie działać tylko czasowo, jest to do ustawienia żeby nie wyziębiało, a w moim przypadku nie będzie z tym problemu ze względu na dużą bezwładność cieplną układu CO, gdzie jest około 300l wody.

 

Dzwoniłem do Insbudu i tak jak myślałem jeżeli nie podłączy się pompy siłownik pozostaje w swoim miejscu. Co do sterownika to fikcyjnie sobie wyłącza pompę bez wpływu na działanie samego siłownika. Jeżeli temperatura odczytana z czujników się zmienia sterownik zmienia nastawę siłownika i załącza fikcyjnie sobie pompę.

I wszystko działa poprawnie.

 

Czekam jeszcze na info od odnośnie sterowników od piotrek automatyk i robię zakupy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pompa CWU będzie działać tylko czasowo, jest to do ustawienia żeby nie wyziębiało, a w moim przypadku nie będzie z tym problemu ze względu na dużą bezwładność cieplną układu CO, gdzie jest około 300l wody.

Pompa cwu powinna działac wtedy, gdy trzeba dogrzać zbiornik.

Chodziło mi o to, że pompa c.o., jeśli już ma być kiedykolwiek wyłączana (z powodu cwu), to tylko na krótki okres czasu.

 

Pytanie jeszcze co się dzieje jak temperatura nadal rośnie - czy wtedy zawór jest zamykany PI czy po prostu stoi w miejscu i myśli, że jak pompa wyłączona, to nic więcej się zrobić nie da...

Bo tak naprawdę to on nie ma się zatrzymać w miejscu jak wyłączy pompę.

Napisz jak oni to wytłumaczyli, bo to jest ważne a nieopisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Po kolejnej rozmowie w tym temacie z działem technicznym Insbudu uzyskałem informacje, że pomimo fikcyjnego wyłączenia pompy, sterownik cały czas steruje siłownikiem w zależności od odczytu temperatur z czujników w pomieszczeniu i z zewnątrz. Jeżeli temperatura rośnie to sterownik obniża temperaturę wody na zaworze. Tyle teorii.

 

A po co sterownik miałby wyłączać pompę? Tego nie wie nikt :) Ale mniejsza z tym skoro nie podłączam pompy do niego.

 

Mówili jeszcze, że podłączali już ten sterownik do pieca z podajnikiem, który sterował pompą i działało tak samo w rzeczywistości jak w teorii.

Wygląda na to, że powinno śmigać super. Kupię i zamontuję to zobaczymy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście trochę w błąd wprowadzili potencjalnych klientów, sugerując, że jak dojdzie do zadanej to pompa stop i sterownik nie robi nic, dopóki temp. nie spadnie.

Wygląda na to, że jednak rano ktoś dopisał resztę algorytmu, tylko zapomniał wykreślić zatrzymywania pompy.

 

W takim razie powodzenia życzę i myślę, że to najlepszy wybór na tę okazję.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślę że ważne jest aby taki sterownik miał czujnik temperatury kotła i w razie przekroczenia temperatury alarmowej kotła otwierał zawór .Jesli sterownik kotła ma takie rozwiązanie że w razie przekroczenia temperatury alarmowej kotła załącza pompy w celu schłodzenia kotła to nic to nie da jeśli regulator pogodowy zaworu nie bedzie go otwierał w takich sytuacjach.

U mnie przy zaworze 4d sprawdza się UMS 4P firmy KEY a teraz maja jakiś nowszy UMS4PRh .Jest jeszcze UMS 4PS ale on chyba nie ma czujnika temperatury kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest racja.

Jednak takie rozwiązanie też musi być dopracowane - nie wystarczy otworzyć zawór na maxa i sie cieszyć.

Temperatura taka może narobić więcej szkód w instalacji niż samemu kotłowi.

W takich przypadkach radzę zwracać uwagę na ustawienie typu max temp obwodu i to, że do takiej tylko może się zawór otwierac w razie alarmu.

 

Kocioł jako taki musi mieć osobne zabezpieczenie przed powstaniem bomby i musi ono być solidne i pewne, zgodne z normami, więc to otwieranie to trochę taki gadżet (ale może być fajny).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sterownik o jakim pisałem nie otwiera zaworu na max tylko do zadanej temperatury wody mierzonej za zaworem jaki temperatura wody spadnie to zamknie się odpowiednio do ustawień pogodowych.Jesli chodzi o inne zabezpieczenia to musi być prawidłowo zrobione naczynie wzbiorcze

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Myślę że ważne jest aby taki sterownik miał czujnik temperatury kotła i w razie przekroczenia temperatury alarmowej kotła otwierał zawór .Jesli sterownik kotła ma takie rozwiązanie że w razie przekroczenia temperatury alarmowej kotła załącza pompy w celu schłodzenia kotła to nic to nie da jeśli regulator pogodowy zaworu nie bedzie go otwierał w takich sytuacjach.

U mnie przy zaworze 4d sprawdza się UMS 4P firmy KEY a teraz maja jakiś nowszy UMS4PRh .Jest jeszcze UMS 4PS ale on chyba nie ma czujnika temperatury kotła.

 

Witam.

 

Kocioł jest sterowany przez własny sterownik i ustawiony na stałą (z histerezą 5 st. C) temperaturę ok 60 st C. Nie ma możliwość przegrzania wody w kotle bo sterownik kotła po prostu wyłączy nadmuch i podajnik. W takim układzie nie są potrzebne dodatkowe sterowniki do otwierania alarmowego zaworu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. To jest podobne pytanie do tego, po co producent tech kalibruje zawory mieszające.

Ja to oceniam jako brak zrozumienia tego, nad czym się pracuje.

Tech to też człowiek i czasem też nie jest nieomylny.

Ale że występuje z tym do ogółu jako producent i autorytet, to niestety jest narażony na negatywne opinie o swoich wymysłach, z czym pewnie sie liczy ;)

Ja ich oszczędzał nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli tak uważasz to ok. Tylko po co producent sterownika zadał sobie trud zabezpieczenia kotła przed zagotowaniem wody . DTR sterownika TECH ST-37 rozdział III Zabezpieczenia

 

Dlatego, że takie zabezpieczenie musi być w kotle obligatoryjnie, dokładniej pewnie po to gdyby sam sterownik sfiksował i nie zadziałał na dmuchawę lub podajnik. Wtedy włącza się alarm i wyłącza się cały kocioł. Skoro takie zabezpieczenie jest w sterowniku kotła to po co jeszcze jedno na zaworze. I nie można robić sobie sauny w domu tylko dlatego, że elektronika zawaliła. Przynajmniej ja nie będę ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

A sterowniki są różne i na każdą kieszeń, od prostego UMSa po np. Tech i1m

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebny sterownik - zawór stałotemperaturowy z odpowiedniej wartości wkładką. Działa właśnie tak samo jak termostat w samochodzie- otwiera duży obieg po osiągnięciu temperatury otwarcia. Np esbe VTC lub afriso ATV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, ale kolega zawór i siłownik już ma. Teraz @jarcio1978 zobacz, kupiłeś zawór, siłownik i jeszcze potrzebny ci sterownik za parę stów, a wystarczyło zrobić jak pisze @hajtaler428 i kupić w\w zawór za ok. 200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.