Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Złączka Stal - Pe


marian12

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

mam taki problem, instalacja co w bloku jest z rur stalowych, robiłem remont łazienki

i niestety podejścia pod grzejnik są niedostatecznie wysunięte ze ściany po położeniu

płytek i mają minimalnie różny rozstaw od rozstawu podłączeń grzejnika (ok 4-5mm).

Czy można, zamiast spuszczać wodę z pionu i przerabiać te podejścia (wstawiać

przedłużki, jakoś "naprostować" to 5mm) zrobić jeszcze krótkie odcinki - po parę cm -

z rurek z tworzywa, tam skorygować brakujące wymiary i dopiero podłączyć grzejnik?

Czy są jakieś przeciwwskazania? Woda w instalacji ma chyba 75stopni na zasilaniu.

 

Czy są na rynku jakieś złączki do instalacji stalowych i PE? Czy normalnie na gwint

i konopie można montować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonały i solidny pomysł! Nie wiem, czy sprzedawcy od razu zrozumieją - to są złączki nyplowe 1/2" x 3/4" z przesunięciem osi ok.15mm - do mocowania baterii sanitarnych. Jeśli w płytkach masz króciec G1/2" to dajesz na niego mufkę, a potem taki mimośród. Potem musisz to sobie zredukować, albo założyć zaworek 3/4" . Mniej eleganckie będzie wyjście kolankami i nyplami w kształcie litery Z - też podregulujesz sobie rozstaw pochyleniem przyłączek (pamiętaj też o pochyleniu grzejnika coby się sam odpowietrzał).

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem te wstawki jako zaciskane, bo skręcane nie mogą przenosić sił osiowych+poprzecznych ale zastanów się, o jakiej długości mówimy? Jeśli w grę wchodzi kilka mm, to elastyczność rurek jest wrogiem, nie sojusznikiemohmy.gif!

A może wystarczy wkręcić mufki+kolanka chrom i wyregulować na śrubunkach zaworów grzejnika. Zrób przymiarkę na zwykłych kształtkach i będziesz miał odpowiedź. Takie sprawy wchodzą najlepiej 'in situ' - zaś porady kierunkowe zdobywać 'in forum' smile.gif.

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o skręcanych, rurka wejdzie prostopadle - więc chyba nie będzie sił poprzecznych :)

dwa warianty jak na zdjęciach (kolanka z śrubunków kątowych i wstawka PEX) -

 

Oba rozwiązania chyba się sprawdzą, z tym, że 1 śrudunek kątowy=ok.20zł (a trzebaby mi 4szt.),

natomiast jedna złączka - ok. 6zł (trzebaby też 4szt.).

 

Z mimośrodem bateriowym nie zmieszczę się chyba do ściany aby go przykręcić...

 

zdjcie2269.jpg

zdjcie2268.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Myślałem o skręcanych, rurka wejdzie prostopadle - więc chyba nie będzie sił poprzecznych :)

dwa warianty jak na zdjęciach (kolanka z śrubunków kątowych i wstawka PEX) -

...

Rozwiązanie z PEXem -lekkie, ale pewne, bo masz zaworki PRZED nimi (zaw.termostat proponuję też kątowy 'na ścianę') czyli zawsze możesz oba zakręcić i usunąć ew.wycieki BEZ odwadniania pionu całegorolleyes.gif. W takim przypadku OK-nie dopatrzyłem tego w Twoim szkicu, sorki.

Na PEXy możesz nasunąć karbowane metalowe 'zwijki' elast z węży prysznicowych, ale to już dla hiper-estetów, bo trudniejsze do czyszczenia od białych rurek !

A pod zaworki na płytki dopasuj płaskie rozetki jak do zaworków dławiących przy bateriach sztorcowych...

Pamiętaj o odpowietrzniku na samej górze, bo to dziwne 'podejście dolne' nie odprowadzi powietrza samoczynnie! Zasilanie powinno być na górze, a powrót dołem, jak powiada hydro-pismo...

 

PozdrA.

PS Czasem jedna fotka daje więcej od kilku szkiców - zamieściłeś, i sprawa się rozjaśniłasmile.gif!

Edytowane przez adamasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Po co te wszystkie ceregiele .Korekta 5mm na 10 cm to żaden problem . Fliziarz zawalił troche sprawe ale można to naprawić w miarę bezinwazyjnie

 

 

1 oczyść czymś ostrom fugę wokół zaworów tak żebyś dostał sie do kolanka w ścianie w taki sposób aby zostawić troche luzu wokół kolana ( jakies drobne dłutko lub śrubokręt mechaniczny )

 

2 wkręć w kolano rurkę 1/2 cala ok 0,5 m długości użyj jako dżwigni skręcając w kierunku wewnętrznym lekko kolano do wymaganego wymiaru

 

3 to samo z drugą stroną jeżeli sie da . wyjścia są w poziomie w jednej lini więc któreś musi sie dac obrócic

 

4 pod zawory daj rozety do ściany wszystko wyjdzie estetyczniej niż w tej chwili

 

Przed zamurowaniem rur należało ustawic grzejnik na sucho a uniknął byś kombinacji w ostateczności poproś fliziarza żeby usunął jedną płytke przy którymś podejściu i zrób korekte . wszystko mozna poprawić i zrobić to przedewszystkim estetycznie . Będziesz na to patrzył przez najbliższe kilkanaście jak nie kilkadziesiąt lat i za każdym razem szlak cie będzie trafiał że taka prowizora .

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.