Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Własna Produkcja Prądu Na Cele Grzewcze.


Rekomendowane odpowiedzi

Tylko że pompa ciepła powinna być stosowana do nie ocieplonych domów. Zużywających masę energii.

Kolega który policzył sobie straty to albo źle policzył albo ma coś źle wykonane. W pasywnym domu PC. Jest nie logiczna .

Sorry, że tak nadal obok tematu, ale co jest nielogicznego w PC dla domów pasywnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... to w jakim przypadku pc jest opłacalna?, bo jak dla mnie toto jest w ogóle nie opłacalne, a jeszcze ma jedną wadę...

Jest się kompletnie uzależnionym od dostaw prądu - bez prądu ani rusz...

 

Ile kosztuje obecnie kompletna instalacja pc?

Kocioł na ekogroszek kupisz za jakieś 5- 8 tys - porządny.

Kocioł na gaz za jakieś pewnie z 2 - 4 tys...

Ile za pc...? 15? 20?... ;-)

 

Jak dla mnie toto opłacalne będzie wówczas, kiedy będzie nie droższe niż cena kotła na groszek i to najlepiej w tej tańszej opcji, bo koszt energii z tego 'czegoś' wychodzi mniej więcej tyle ile właśnie z węgla.

 

I bez znaczenia jest czy dom jest pasywny, czy wcale nie ocieplony.

Inna sprawa, że dom bardziej ocieplony jest tańszy w eksploatacji w przypadku zastosowania każdego rodzaju paliwa.

 

Pewnie, że w starym, nieocieplonym zużycie będzie większe, ale... tak samo większe gdy mamy pc, jak i gdy mamy ogrzewanie węglowe.

Do nieocieplonego domu bym założył najpierw tani kocioł zasypowy na węgiel, a za resztę kasy zrobiłbym termomodernizację.

 

W ocieplonym, zainstalowałbym kocioł na groszek z podajnikiem, albo gazowy. Pc w ogóle jest poza sensem ekonomicznym jak dla mnie :-)

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bez znaczenia jest czy dom jest pasywny, czy wcale nie ocieplony.

Inna sprawa, że dom bardziej ocieplony jest tańszy w eksploatacji w przypadku zastosowania każdego rodzaju paliwa.

 

Pewnie, że w starym, nieocieplonym zużycie będzie większe, ale... tak samo większe gdy mamy pc, jak i gdy mamy ogrzewanie węglowe.

Do nieocieplonego domu bym założył najpierw tani kocioł zasypowy na węgiel, a za resztę kasy zrobiłbym termomodernizację.

 

W ocieplonym, zainstalowałbym kocioł na groszek z podajnikiem, albo gazowy. Pc w ogóle jest poza sensem ekonomicznym jak dla mnie :-)

Dokładnie o to mi chodziło.

 

Jeśli chodzi o opłacalność, to cena PC jest nieopłacalna ekonomicznie.

Natomiast cała ta technologia jest bardzo fajna i miła dla otoczenia. A prąd - nie da się i tak bez niego żyć, ale można też zrobić samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie..., czyli wracamy do punktu wyjścia.

Jak 1 kWh ma kosztować 16 gr i mniej, to kocioł węglowy, albo lepiej - na drewno, taki zgazowujący, czy inny, ale o przyzwoitej sprawności.

Jak 1 kWh ma kosztować 22 - 23 gr, to kocioł na gaz z rury, jak ma kosztować 40 i więcej, to instalacja na olej opałowy, albo na gaz z beczki. Prąd, to już inna bajka.

Z pc 1 kWh ma kosztować jakieś 15 - 17 gr ? To tylko w wypadku, kiedy inwestycja będzie porównywalna z czymś, co jest w zasięgu ręki - tu kocioł na groszek/węgiel, albo na drewno, zatem max 5 tys.

Płacić 30 tys za coś, co można uzyskać ponosząc ośmio, czy dziesięciokrotnie niższe nakłady, jest skrajną niedorzecznością i świadczy o kompletnym braku edukacji finansowej kogoś, kto się w takie coś pcha.

Wniosek... pc jest dla ekojeleni, którzy mają nadmiar gotówki i gest, żeby wesprzeć ideologię :-)

 

pozdr

Robert G.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC jest opłacalna w budynku który pochłania dużo energi nie mamy możliwości doprowadzenia gazu ziemnego a chcemy miec ogrzewanie bez obsługowe takie jak np gazowe. Jest to alternatywa zamiast grzania się pradem ale w przypadku domu który ma zapotrzebowanie 15-20 kwh/m2 rok to najbardziej się opłaca prund. :P Ale np grzałka bufor i 2 taryfa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta Twoja logika i ekonomia...

Wg wszelkich znaków na niebie i ziemi, najbardziej opłaca się to co jest tanie/generuje niskie koszty w stosunku do korzyści jakie przynosi.

Już dowiedliśmy, że ogrzewanie pc jest w każdym razie nieopłacalne ze względu na bardzo wysokie koszty na etapie inwestycji.

 

Myślę, że najlepiej sobie to policzyć biorąc pod uwagę jakiś dłuższy okres - np 10, czy 15 lat i... oszacować zużycie energii w... powiedzmy MJ, czy kWh.

 

Czyli np. jeżeli dom dobrze ocieplony, nieduży, potrzebuje ok 12 tys kWh rocznie, to w okresie 15 lat będzie potrzebował tej energii 15x12 tys kWh, czyli ni mniej ni więcej, tylko 180 tys kWh.

 

Jaki to będzie koszt dla węgla, gazu i pc?

 

Węgiel:

Zakup kotła z podajnikiem - powiedzmy 8 tys

Energia pozyskana z węgla - 4,5 kWh / kg [uwzględniając sprawność kotła na poziomie ok 60 proc], co daje 180 000 kWh / 4,5 kWh/kg = 40 000 kg = 40 ton.

Możemy spokojnie założyć, że ten węgiel kupujemy teraz i mamy gdzie go składować, zatem ogrzewanie wraz z zakupem kotła zamykamy kwotą 40 ton x 700 zł + 8000 zł = 36 000 zł na najbliższe 15 lat. Nawet gdyby przyszło nam w międzyczasie wymienić kocioł, to możemy doliczyć następne 8 tys i mamy sumkę 44 tys. Czyli z grubsza licząc 15 lat mamy załatwione kwotą do 50 tys.

 

Co z gazem? Będzie trochę drożej i może być mniej przewidywalnie, bo gazu nie da się na 15 lat kupić na przód. Zatem bardzo optymistycznie licząc można również przyjąć, że za te 50 - 60 tys da się obskoczyć nasz budynek w okresie 15 lat.

 

Z pompą ciepła... no tu już jest kosmos, bo sama inwestycja jest bezsensowna, a wydawać 30 do 50 tys tylko po to, żeby mieć energię w cenie takiej jak z węgla, to... moim zdaniem bardziej opłaca się zastosować pierwszy wariant, a nadwyżki gotówki wydać na zatrudnienie palacza, jak chce się mieć bezobsługowo - na jedno wyjdzie :-).

 

A co w większym, czy mniej ocieplonym domu, który potrzebuje więcej energii? Np dom potrzebujący 40 tys kWh na rok?

 

Wielu wyliczeń tu nie trzeba. Inwestycja ta sama - kocioł węglowy, gazowy, czy pc, a zużycie i koszty eksploatacji...? Adekwatne do zapotrzebowania, czyli większe i... większe ryzyko w przypadku gazu i pc, bo węgiel jak i w pierwszym przypadku - gdy mamy nadmiar gotówki - można sobie kupić na zapas. Chociaż w takim przypadku chyba bardziej racjonalne byłoby zainwestowanie tych nadwyżek gotówki w termomodernizację budynku.

 

Nie mam pojęcia skąd Ci przyszło do głowy, że pc opłaca się w słabo ocieplonych budynkach.

 

Jak dla mnie to może [?] się opłacać w budynkach, o ogromnej powierzchni i kubaturze - może jakieś biurowce, potężne hotele, albo obiekty handlowe..., gdzie inwestycja w kotłownię węglową byłaby porównywalna, a dochodzą jeszcze koszty składowania opału..., ale i tu jest to dyskusyjne :-)

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałeś dokładnie .

Opłaca się w nieocieplonych budynkach gdy chcemy wygodnego bez obsługowego grzania. np jak w piecu gazowym. I nie mamy możliwości dość taniego podłączenia do gazu np 500 mb do najbliższego przyłącza to PC wyjdzie taniej. Ale zgodzę się ze węgiel wychodzi najkorzystniej a najlepiej to miał. Chodź drewno jest jeszcze tańsze ale trzeba częściej dokładać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeczytałeś dokładnie .

 

Właśnie przeczytałem bardzo dokładnie i zaproponowałem spojrzenie z perspektywy 15 lat...

Pc się nie opłaca w ogóle :-).

Zamiast inwestować w pc w nieocieplonym budynku, lepiej zainwestować w jego termomodernizację i ot chociażby w instalację gazową LPG.

Nie chce mi się teraz liczyć, ale może okazać się, że w takim przypadku wydasz mniej na wszystko w perepektywie 15 lat... :-)

 

Ale jak tam chcesz... nie ma sensu już dłużej tego wałkować jak dla mnie :-)

 

pozdr

Robert G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie równiez napisałem ze się nie opłaca . Ale np jak masz jakiś zabytek do którego nie wolno ci przyczepić izolacji nie chcesz w nim palić węglem a niema gazu to wtedy można powiedzieć że się opłaca PC.

JAKO ALTERNATYWA DO ELEKTRYCZNEGO OGRZEWANIA W BUDYNKU NIE OCIEPLONYM

.

Najzabawniejsze jest to że proponują te PC w domach pasywnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.