Skocz do zawartości
IGNOROWANY

3 Źródła Ciepła (Piec Kondensacyjny + Na Paliwa Stałe + Kominek Z Płaszczem Wodnym)


matek08

Rekomendowane odpowiedzi

I to jest dobre rozwiązanie, bo komfort będzie wysoki.

Jeśli kolega będzie ostro hajcował w kotle i kominku, to gazowy (choć teoretycznie nadrzędny) może nigdy sie nie włączyć.

Dla mnie to on jest dodatkowy, jak pisał niejaki montez - wisienka na torcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z nowej beczki teraz.

Mam pewne wątpliwości dotyczące zasady funkcjonowania, zarówno w moim ostatnim schemacie (post #46 lub #63) jak i na schemacie z postu #83.

 

Wątpliwość dotyczy sytuacji gdy dojdzie do naładowania bufora i zawór Z2 odetnie gazówkę. Układ czerpie energię za pośrednictwem bufora zasilanego kotłem lub kominkiem. Tu jest OK.

Teraz jeżeli w nich wygaśnie i bufor przestanie być ładowany, to najpierw Z2 powinien wyczuć spadek temperatury w górnej warstwie bufora i ponownie otworzyć obieg na gazówkę, aby ta wodę dogrzała. Jestem pewien, że tak będzie.

Jednak czy dalszy spadek temperatury w obrębie bufora jest możliwy, jeżeli jest on elementem układu "zasilanym" wodą powracającą z kolektora powrotnego instalacji? Woda ta może mieć temperaturę wyższą niż 40 C i do przełączenia zaworu Z1 może nigdy nie dojść. De facto gazówka grzeje cały bufor!

Dobrze to rozumiem? Bo nie jest to tym do czego dążymy. Ten sam problem widzę na schematach IB.

 

Gdzie sterownik różnicowy powinien dokonywać pomiaru aby to pogodzić?

 

Muszę to jeszcze raz przetrawić. Znowu. Chociaż wolałbym się mylić.

 

Ostatecznie możnaby to przełknąć, tylko czy zachowamy warunek akumulacji ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem już na forum IB czy ten sterownik różnicowy sterujący Z3 można zamienić na taki który będzie kierował się tylko temperaturą w buforze....

ale po Twoim poście zastanawiam się jednak czy nie powinien zostać jednak ten różnicowy... wtedy chyba nie było by problemu że niepotrzebnie ładujemy bufor bo sterownik różnicowy "przekierowywał" by do instalacji cieplejszą wodę, albo z bufora albo wracającą z instalacji... wtedy gazówka zawsze by podgrzewała tą cieplejszą wodę (z bufora lub powracającą z instalacji)

jak w buforze była by cieplejsza woda niż wracająca z instalacji to była by brana woda z bufora rak długo aż by się w nim woda ochłodziła... chyba tak to było zaplanowanie, nie? przynajmniej ja tak rozumiem...

 

teraz to zasiałeś ziarno zwątpienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem już na forum IB czy ten sterownik różnicowy sterujący Z3 można zamienić na taki który będzie kierował się tylko temperaturą w buforze....

ale po Twoim poście zastanawiam się jednak czy nie powinien zostać jednak ten różnicowy... wtedy chyba nie było by problemu że niepotrzebnie ładujemy bufor bo sterownik różnicowy "przekierowywał" by do instalacji cieplejszą wodę, albo z bufora albo wracającą z instalacji... wtedy gazówka zawsze by podgrzewała tą cieplejszą wodę (z bufora lub powracającą z instalacji)

jak w buforze była by cieplejsza woda niż wracająca z instalacji to była by brana woda z bufora rak długo aż by się w nim woda ochłodziła... chyba tak to było zaplanowanie, nie? przynajmniej ja tak rozumiem...

 

teraz to zasiałeś ziarno zwątpienia...

Temperatury w buforach rozkładają sie w różny sposób, dałoby się może tak ustawić temperatury przełączania (prędkości przepływu, termostaty itd), żeby to w miarę dobrze działało.

Jednak sądzę, że sterownik różnicowy dla tego przełącznika bedzie najlepszym rozwiązaniem i w każdym przypadku zadziała prawidłowo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 rok później...

Też bym się z chęcią dowiedział czy układ działa i jak finalnie wygląda. Ale jak to zwykle bywa każdy jak potrzebuje pomocy to jest pierwszy do pytań, ale jak już dostanie to czego chce to ma to w d.pie. Szkoda bo szukam również rozwiązania dla układu kocioł gazowy-bufor-kominek z PW. Im więcej czytam tym bardziej się przekonuję do tego, żeby zrobić to prosto i wpiąć obydwa źródła w bufor i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek w bufor a kocioł gazowy jako wspomaganie ogrzewania proste i banalne ,a jak w buforze jest temp ok 40st to nastepuje blikada palnika kotła i koniec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Przepraszam za odgrzewanie kotleta, ale planuje bardzo podobny schemat instalacji(nie mam pieca na paliwo stałe ale to praktycznie nic nie zmienia). Gdzie w takim układzie wpiąć grupę bezpieczeństwa? Na schematach z IBtron jest standardowo naczynie przeponowe na powrocie ale co w sytuacji, kiedy zaczniemy palić w kominku, a zawory są ustawione do pracy z pominięciem bufora? Czy wystarczy to, że górne wyjście bufora jest zawsze podłączone do układu CO niezależnie od tego jak ustawione są zawory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.