Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Paliwo Stałe W Układzie Zamkniętym


bobek2

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na tym forum, ale mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Temat ten nurtuje mnie od pewnego czasu. Buduję dom i nadszedł czas na instalacje co i cwu. Planuję trzy źródła ciepła: piec na eko-groszek (podstawowe), piec gazowy (zapasowe) oraz kominek z płaszczem wodnym. Dowiedziałem się, że po niedawnej zmianie przepisów możliwe jest instalowanie kotła na paliwo stałe w układzie zamkniętym pod warunkiem zaopatrzenia w odpowiednie urządzenia zabezpieczające. W moim przypadku będzie to wężownica skraplająca z zaworem termostatycznym.

Czy mogę prosić o uwagi na temat takiego rozwiązania? Plusy, minusy, uwagi eksploatacyjne, na co zwrócić uwagę podczas realizacji, itp.

Załączam schemat ideowy, który opracowałem dla mojego domu z prośbą o uwagi.

 

pozdrawiam

Czarek

post-30940-0-99955500-1309353028_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wszystko 0k ale jak chcesz zabezpieczyć kominek?

Druga uwaga - instalacja w układzie zamkniętym powinna pracować z ciśnieniem ok 1,5 bara i takie ciśnienie powinien wytrzymać kocioł węglowy i kominek + odpowiedniej wielkości naczynie wzbiorcze i zawór bezpieczeństwa ( ja daję zawsze 2 zawory bezpieczeństwa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, dzięki za uwagi.

Kominek będzie zabezpieczony przez naczynie wzbiorcze otwarte z automatycznym napełnianiem (zawór pływakowy). Dodatkowo na kominku zainstalowany będzie zawór bezpieczeństwa.

Zarówno kocioł węglowy, jak i kominek mają ciśnienie robocze do 2 bar (sprawdziłem w DTR'kach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie moim skromnym zdaniem zamknięty jest tylko układ solarny wszystko inne jest otwarte przez naczynie kominka chyba że macie jakieś ( cudowne) zawory blokujące ciśnienie a dojące swobodny przepływ ciepła B) ,.Brak wymiennika pomiędzy systemami.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie dokładnie wynika to z rysunku, który zamieściłem. Kominek działa w tym wypadku jak wymiennik ciepła. Płaszcz wodny kominka jest w systemie otwartym wyposażonym w naczynie wzbiorcze otwarte. Przez płaszcz kominka przeprowadzone są rury systemu zamknietego (wspólnego dla wszystkich trzech źródeł ciepła). Płaszcz wodny kominka przekazuje ciepło do medium systemu zamkniętego. Tak to u mnie działa. Kominek planuję Makrotermu.

Układ solarny jest w tym wypadku całkowicie odrębnym, zamkniętym systemem do podgrzewu cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.