Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co I Cwu Z Prądu I Kominka


tomaszyk

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo,

 

Zakupiłem dom w stanie do remontu, choć tak naprawdę od momentu wybudowania (ok. 8 lat temu) i oddania (ok. 5 lat temu) nikt w nim nie mieszkał. W związku z tym to i owo w nim ukradziono (trochę okien, wyposażenia kotłowni). Zostało natomiast rozprowadzone ogrzewanie centralne. W tej chwili próbuję doprowadzić go do stanu używalności. Mam pewien kłopot z ogrzewaniem i tu proszę o radę.

Dom jest murowany z poddaszem użytkowym w sumie około 120m2 i w tej chwili ocieplany styropianem ?15?. Będzie używany głównie latem, w pozostałym okresie najczęściej w weekendy. Z tego powodu nie planuję w nim (i nigdy takiego nie było) ogrzewania gazowego lub na olej opałowy. Po mniej lub bardziej owocnych poszukiwaniach zdecydowałem się na piec elektryczny (tylko to zostało) i kominek z płaszczem wodnym. Chciałbym w zimie utrzymywać temperaturę ok. 12^C (żeby dom nie zapleśniał) korzystając głownie z taryfy II lub weekendowej. W chwilach obecności byłby wykorzystywany kominek. Pytanie jest ogólne jak podgrzewać wodę użytkową? (bojler/wymiennik) ? w sklepie zaproponowano mi AEG Basis 200(l) z możliwością uzyskania nawet ok 400l wody o temp. 40^C ? grzanej tylko na II taryfie. No i standardowe, jaki wybrać kominek (CTM czy Lechma) i jaki piec (Elterm czy Kospel) a może żaden z wymienionych. Priorytetem są oczywiście koszty (zarówno inwestycji jak i eksploatacji).

 

Bardzo proszę o wszelkie rady, pomysły lub krytykę

 

Pozdrawiam

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Niestety ,nie jestem fachowcem w dziedzinie CO , ale w ostatnim czasie dość głęboko musiałem przestudiować temat ogrzewania , ponieważ też stałem się posiadaczem lokalu w którym trzeba zainstalować CO i CWU , ale nie biorąc pod uwagę zasilania gazem.

Specyfika rozkładu mieszkania i brak kotłowni skierowało mnie w kierunku kominka , tak więc wszelkie poszukiwania rozwiazań skierowału się właśnie w tym kierunku.

Na tę chwilę jedno wiem napewno , kominki z tzw. płaszczem wodnym są sporym wyzwaniem i trzeba wiedzieć że te piece to nie to samo co tradycyjny kocioł na paliwo stałe.

W głównej mierze chodzi tu o warunki spalania paliwa i utrzymanie ich na odpowiednim poziomie co gwarantuje przedewszystkim efektywność i długowieczność samego kotła. Szukając opini u różnych źródeł (użytkownicy,producenci,sprzedawcy), dowiedziałem się że konstrukcja kominka z płaszczem wodnym nie należy do najszczęśliwszych i niejednokrotnie wpływa znacząco na zurzycie wkładu. Wpływ na to ma różnica temperatur tzn. komora spalania->płaszcz wodny. Krótko mówiąc stosunkowo szybko (nawet do 5 lat) wkłady te ulegają zniszczeniu (rdza) .

W moim przypadku skorzystałem z rozwiązań renomowanej firmy z Norwegii i zastosowaliśmy kominek z zespołem wodnym , który to pobiera energię cieplną nie z komory spalania (paleniska) , ale z tzw. czopucha czyli poza paleniskiem!

Plusy tego rozwiązania to :

-brak ingerencji w ideę i konstrukcję wkładu kominkowego (kominka).

-zachowanie parametrów spalania paliwa (B.ważne)

-wkład wykonany z żeliwa , a nie z blachy.

-wyższa temp. medium czyli spalin co wpływa na efektywność energety.

-w razie ewentualnej awarii wymianie ulega sam zespół wodny ,a nie cały kominek.

Pomijam tu fakt gwarancji (dostaliśmy 15lat) .

 

Proponuję zapoznać się i zagłębić w temat by cieszyć się długo wydanymi złotówkami.

 

Tu moja instalacja.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Dziękuje za Twoją odpowiedź. Przyznam, że wcześniej nie słyszałem o tym rozwiązaniu Jotul-a. Przyznam, że jest bardzo ciekawe. Pozytywne opinie słyszałem o kominkach Tarnavy ale nie znam nikogo, kto by używał takiego kominka z płaszczem wodnym.

Muszę jeszcze raz rozważyć, na ile potrzebny mi jest płaszcz wodny zwłaszcza, jeżeli będzie to głównie dom letni.

 

Pozdrawiam

 

Tomek

 

P.S.

Proszę piszcie swoje opinie na temat ogrzewania domu oraz wody prądem.

Piszcie też o kominkach z płaszczem wodnym których używacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.