Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Według Mojego Projektu ?


rikardoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem w trakcie modernizacji mojej kotłowni i mam pewien pomysł na wykonanie bufora. Zakupiłem okazjonalnie dolniaka 12kw mam do ogrzania około 70m w poniemieckim domu i po przestudiowaniu forum doszedłem do wniosku ,że bufor to brakujące ogniwo ponieważ kocioł jest za duży jak na moje potrzeby.Oto rysunek mojej instalacji ,jest to układ grawitacji na grzejnikach termostaty do tej pory sprawował się doskonale .Interesują mnie generalnie okresy przejściowe jesień/ wiosna czy to zadziała?

post-25482-0-17416000-1307341719_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak rozrysowałeś raczej nie pójdzie, Ja zrobiłbym tak :) :

5bf4928994edebcagen.jpg

  • 1. to odpowietrznik bufora -> obowiązkowo w tym układzie,
  • 2. zawory zwrotne -> obowiązkowo,
  • 3. to duży zawór kulowy zamykany ręcznie, aby ciepło z bufora nie grzało pieca i wężownicy w buforze bo było by to zbędną stratą -> aby ten układ był wydajny OBOWIĄZKOWO,
  • 4. to układ pompowy z zaworem różnicowym -> obowiązkowo
  • 5. filtry -> Moim zdaniem też obowiązkowe.

Uważam kolego, iż wymiennik płytowy jest zbędną stratą, bo muszą chodzić przy nim dwie pompy, a mój układ będzie zawsze chodził na jednej pompie :rolleyes: . Dzięki takiemu rozwiązaniu , to i grawitacyjnie woda pójdzie tak na wszelki wypadek !!!:rolleyes:B):D. Bufor im większy tym lepszy oczywiście w granicach rozsądku, bo mały jest jak przysłowiowa " skórka za wyprawkę ", ale trzeba także dobrać go do nad miarówki na piecu, bo przy za dużym wszystko będzie zimne dopóki jego nie naładujesz. Ten układ Moim zdaniem jest najprostszy i najtańszy do samo-wykonania, a i eksploatacja jego będzie też najtańsza, bo przy wymienniku płytowym aby dać ciepło muszą chodzić dwie pompy na raz, bo są dwa oddzielne obiegi ;), a w moim raz jedna, to druga bo jest jeden obieg i będą mogły być na prostych sterownikach. Jedyną jego niedogodnością jest to, iż trzeba ręcznie nastawić zawór kulowy, aby odciąć piec i wężownice bufora przy korzystaniu z ciepła zgromadzonego w buforze bo była by to zbędna strata oraz przełączyć układ z pompy kotła na buforową, (((chyba że jakiś dobry elektronik zrobiłby ci sterownik, który po wyłączeniu pompy na kotle załączał by prąd na sterowniku pompy bufora, ale pozostała by jeszcze kwestia siłownika zaworu kulowego odcinającego jednocześnie z obiegu kocioł itd.-tym samym mocno by, to skomplikowało układ :lol:))) . Zwróć uwagę na miejsca usytuowania zaworów zwrotnych(zgodnie z kierunkiem przepływu wymuszonego pompami) i kulowego są one bardzo ważne aby układ ten chodził Ci prawidłowo także z bojlerem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ps Co wy na to koledzy Forumowicze?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.