Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Maksymalne Obliczeniowe Ciśnienie W Naczyniu Wzbiorczym


Betinka

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

Mam wątpliwość przy doborze naczynia wzbiorczego przeponowego zgodnie z PN-B-02414, a konkretnie z określeniem ciśnienia dopuszczalnego w instalacji. Jak się określa to ciśnienie?

 

Owoce moich poszukiwań są następujące:

 

zgodnie z PN-B-02414 minimalną pojemność całkowitą naczynia z hermetyczną przestrzenią gazową Vn oblicza się wg wzoru:

Vn=Vu*(pmax+1)/(pmax -p)

gdzie pmax to maksymalne obliczeniowe ciśnienie w naczyniu w barach

 

natomiast maksymalne obliczeniowe ciśnienei w naczyniu należy przyjmować jako ciśnienie nie większe niż ciśnienie dopuszczalne instalacji według PN-90/B-01430

W normie b]PN-90/B-01430[/b] jest napisane że:

2.13. ciśnienie dopuszczalne - najwyższa wartość nadciśnienia statycznego czynnika grzejnego, która nie może być przekroczona w żadnym punkcie instalacji.

 

dodatkowo wiem że to ciśnienie dopuszczalne nie może być większe niż ciśnienia dopuszczalne dla elementów instalacji np. naczynia wzbiorczego, kotłów, grzejników, wymienników etc.

 

Jak zatem optymalnie określić to ciśnienie unikając "przewymiarowania"?

 

pzdr

Beti

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Betinko,

 

Należy znaleźć w układzie element, który jest najsłabszy (ma najmniejsze dopuszczalne ciśnienie).

W zasadzie grupą bezpieczeństwa chronisz już tylko TEN element (jako, że reszta układu jest mocniejsza, funkcja przechodnia).

Tak więc dopuszczalne cisnienie (w miejscu zamontowania tego urządzenia) nie może przekroczyc jego parametrów.

 

Tak więc zgodnie z normą, którą przywołałaś, możesz przyjąć max ciśnienie obliczeniowe od tego co powyżej w dół.

Tu wystarczy dobrać grupę bezp. o parametrach mieszczących się w tym przedziale.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dla instalacji w której:

-grzejniki pmax=10bar

-wymienniki ciepła pmax=8bar

-kocioł pmax=10bar

-naczynie wzbiorcze pmax=10bar

 

przyjmuję pmax=8bar dla doboru naczynia wzbiorczego i zawór bezpieczeństwa ustawiam trochę niżej?

 

PS:

Kurde jakby nie mogli w tej normie po prostu napisać że pmax=dopuszczalne ciśnienie pracy najsłabszego elementu

:angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjmuję pmax=8bar dla doboru naczynia wzbiorczego i zawór bezpieczeństwa ustawiam trochę niżej?

To na razie masz górne ograniczenie.

Teraz dobrać trzeba naczynie i całą grupę do konkretnego układu (w ramach zaleceń np. producenta kotła, wysokości układu itp.).

Może to być np. grupa z zaworem na 2,5 bar (a niekoniecznie na 6).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli dla instalacji w której:

-grzejniki pmax=10bar

-wymienniki ciepła pmax=8bar

-kocioł pmax=10bar

-naczynie wzbiorcze pmax=10bar

 

przyjmuję pmax=8bar dla doboru naczynia wzbiorczego i zawór bezpieczeństwa ustawiam trochę niżej?

 

PS:

Kurde jakby nie mogli w tej normie po prostu napisać że pmax=dopuszczalne ciśnienie pracy najsłabszego elementu

:angry:

Dla doboru naczynia ważne jest ciśnienie statyczne ( o czym pisałaś cytując normę ) czyli wysokość słupa wody w instalacji (1m=0,1bar) a nastawa wstępna naczynia przeponowego to ciśnienie statyczne + 0,1 - 0,2 bar (większej matematyki do tego nie potrzeba jezeli już określona została pojemność naczynia). Całkiem oddzielny temat to cisnienie maksymalne i tu można zacytować Vernala czyli ciśnienie najsłabszego elementu instalacji, ale myślę że lepszym określeniem jest maksymalne ciśnienie urzadzenia zabezpieczjącego (zaworu bezpieczeństwa). Ciśnienie w instalacji będzie się zawierać pomiędzy ciśnieniem statycznym a maksymalnym ciśnieniem zastosowanego urzadzenia zabezpieczajacego. Np w instalacji z kotłem gazowym podawane są dwie wartości ciśnienie minimalne w instalacji (0,8 -1 bar zależnie od modelu) i cisnienie maksymalne (do 3 bar zależnie od modelu). Mam nadzieje że cyferki które wymieniłaś i są tylko przykładowe i nie zafundujesz sobie instalacji CO z cisnieniem 8 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla doboru naczynia ważne jest ciśnienie statyczne ( o czym pisałaś cytując normę ) czyli wysokość słupa wody w instalacji (1m=0,1bar)

 

z tego co ja rozumiem to hydrostatyczne (wysokość słupa wody) a nie statyczne

 

Mam nadzieje że cyferki które wymieniłaś i są tylko przykładowe i nie zafundujesz sobie instalacji CO z cisnieniem 8 bar.

faktycznie to są przykładowe wartości ale gdyby nie było kotła który przeważnie ma tak jak pisałeś ograniczenie do 3 barów to co stoi na przeszkodzie żeby mieć grupę bezpieczeństwa na 8 bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciśnienie w instalacji jest zależne od wysokości obiektu tak aby instalacja była zakryta wodą z lekkim naddatkiem,np. 0,2 bar , przy czym należy zwrócić uwagę na najsłabszy element,. którym jest zazwyczaj kocioł.Jest to minimalne wymagane ciśnienie w instalacji. Nabijanie wyższego ciśnienia nie bardzo ma uzasadnienie. Ciśnienie pracy kotła nie może być niższe od wymaganego ciśnienia w instalacji. Ciśnienie zabezpieczenia instalacji ustala się zazwyczaj o 0,5 bara powyżej wymaganego ciśnienia w instalacji w stanie zimnym. Zabezpieczenia ma zadziałać przy wzroście ciśnienia s[powodowanego przyrostem objętości wody w instalacji, oraz nieszczelności np. pomiędzy instalacja wodociągową a instalacją grzewczą lub podgrzewu c.w.u. Pomiar ciśnienia w układzie zamkniętym jak i otwartym na wysokości kotła np. na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, nic z tego nie zrozumiałam

 

Ciśnienie w instalacji jest zależne od wysokości obiektu tak aby instalacja była zakryta wodą z lekkim naddatkiem,np. 0,2 bar
,

to o czym piszesz to jest chyba tylko ciśnienie wstpęne

Ciśnienie zabezpieczenia instalacji ustala się zazwyczaj o 0,5 bara powyżej wymaganego ciśnienia w instalacji w stanie zimnym.

niebardzo się zgadzam bo jeśli mamy ciśnienie wstępne=1,2 bara a pompa CO ma wysokość podnoszenia 0,7bara to już w tym momencie masz 2 bary.

Zabezpieczenia ma zadziałać przy wzroście ciśnienia s[powodowanego przyrostem objętości wody w instalacji, oraz nieszczelności np. pomiędzy instalacja wodociągową a instalacją grzewczą lub podgrzewu c.w.u.

Ja rozumiem że zabezpieczenie na które składa się naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem maksymalnej temperatury działa w trójnasób:

-naczynie wzbiorcze działa podczas normalnej pracy instalacji przejmując wzrost objętości wody.

-zawór bezpieczeństwa działa w przypadku awari np. zabezpieczenia przed przekroczeniem maksymalnej temperatury

 

im dalej w las tym więcej drzew B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co ja rozumiem to hydrostatyczne (wysokość słupa wody) a nie statyczne

 

 

faktycznie to są przykładowe wartości ale gdyby nie było kotła który przeważnie ma tak jak pisałeś ograniczenie do 3 barów to co stoi na przeszkodzie żeby mieć grupę bezpieczeństwa na 8 bar?

Jak to napisał Vernal zabezpieczenie takie jak najsłabszy element instalacji. Jak pojawią się urządzenia które pracują na takie cisnienia to pewnie i grupy bezpieczeństwa na 8 bar zacznie się montować. Inaczej będzie to tylko droga atrapa nic nie zabezpieczajaca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, nic z tego nie zrozumiałam

To, co napisał Guitar, to praktyczna metoda wyznaczania ciśnienia roboczego (i wszystkich innych) w instalacji zamknietej.

Można na to spojrzeć tak, ze nalezy wyznaczyć je w ten właśnie sposób a potem tylko sprawdzić, czy zabezpieczenie jest poniżej dopuszczalnego dla najsłabszego elementu (czyli to o czym rozmawialiśmy na początku).

A wysokość podnoszenia pompy? Ja bym tego tak nie dodawał - załączenie pompy nie zwieksza zauważalnie ciśnienia w instalacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle na forum przypominam, że wysokość podnoszenia pompy to określenie odnosi się do zdolności pokonywania oporów w instalacji a nie podnoszenia wody. zazwyczaj urządzenia zabezpieczające montuje się na powrocie instalacji i wtedy brak jest podnoszenia wody przez pompę (różnica ciśnień na ssaniu i powrocie pompy). Co do ilości drzew, niestety tego trzeba się nauczyć inaczej fachowcy nie byliby potrzebni. No i nie zawsze język techniczny jest zrozumiały. Niejednokrotnie trzeba się nagimnastykować aby wytłumaczyć pewne rzeczy w zrozumiałym dla niewtajemniczonych języku. Dla otuchy dodam, że pomimo, iż w ciepłow2nictwie pracuje wiele lat cały czas uzupełniam wiedzę.

 

 

 

kurcze, nic z tego nie zrozumiałam

 

,

to o czym piszesz to jest chyba tylko ciśnienie wstpęne

 

niebardzo się zgadzam bo jeśli mamy ciśnienie wstępne=1,2 bara a pompa CO ma wysokość podnoszenia 0,7bara to już w tym momencie masz 2 bary.

 

Ja rozumiem że zabezpieczenie na które składa się naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem maksymalnej temperatury działa w trójnasób:

-naczynie wzbiorcze działa podczas normalnej pracy instalacji przejmując wzrost objętości wody.

-zawór bezpieczeństwa działa w przypadku awari np. zabezpieczenia przed przekroczeniem maksymalnej temperatury

 

im dalej w las tym więcej drzew B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.