Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jeden Kocioł Czy Dwa, Dom 200M2


bisiek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć jaki oszczędny i wygodny system wybrać do moich potrzeb. Mianowicie zaczynam remont poddasza (100m2 przy podłodze), na którym mam zamiar mieszkać z rodziną. Na dole(100m2) mieszkają moi rodzice. Chciałbym się dowiedzieć czy podłączenie dwóch pieców kondensacyjnych do 20KW 2-funkcyjnych jest dobrym rozwiązaniem czy jest może lepszy sposób. Chciałbym dodać, że zależy mi na niezależnym regulowaniu temperatur pomieszczeń zarówno na dole jak i na górze. Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszym i najprostszym sposobem regulacji temperatury pomieszczeńjest zastosowanie grzejnikowego zaworu termostatycznego. W twoim przypadku niezależną regulację temperatur można osiągnąć zarówno poprzez zastosowanie dla każdej kondygnacji osobnego kotła, jak i przez zastosowanie jednego kotła z odpowiednim sterownikiem (obsługa min 2 obiegów grzewczych ) . Co będzie tańszym rozwiazaniem trudno powiedzieć bo sprawą newralgiczną wydaje się zapewnienie cwu w budynku. Jezeli zdecydujesz się na jeden kocioł na cały budynek to wszystko zależy od odległości pomiędzy kotłem a punktami poboru. Przy dużych odległościach i 2 łazienkach kocioł dwufunkcyjny raczej się nie sprawdzi (chyba że dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo) ze względu na niską wydajność podgrzewu. Ołówek w ręke i musisz policzyć co się bardziej opłaca w zakupie dwa kotły dwufunkcyjne czy kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem cwu ze sterownikiem obsługującym min 2 obiegi grzewcze i pompę cyrkulacyjną cwu. Z pobieżnych wyliczeń wychodzi że tańszy jest zestaw kocioł + zasobnik z pogodowym sterownikiem. Za cenę dwóch kotłów dwufunkcyjnych można kupić pakiet kocioł konds. + zasobnik + solary co może obniżyć koszty eksploatacji cwu w okresie wiosenno-letnim. I tylko jeden układ powietrzno spalinowy który też trochę kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Jeszcze mam jedno pytanie. Mam 2 oferty kupna kotłów, oba są 2 funkcyjne, zamknięta komora, tylko jeden jest kondensacyjny bez zasobnika cwu, natomiast drugi z zasobnikiem ale nie kondensacyjny. Który zatem wybrać do moich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.