Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Krzaczek Czy Sas? - Wybór Koła Co Do Małego Domu


cwietek3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Pytałem się dwóch fachowców, każdy mówi co innego, dlatego zapytam Was...

 

Mam dom drewniany 70 m2, średnio ocieplony. Który z poniższych kotłów CO mam kupić? Jeden hydraulik stawia na SAS-a, drugi poleca Krzaczka, więc zgłupiałem :)

 

Krzaczek 10 kW

 

SAS

 

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i pomoc!

 

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam znajomych co mają SAS około 10lat i sobie bardzo chwalą. A co do tych linków wyżej to mimo że nie znam się na piecach to miałem taki z klapką wsypową po skosie i nie polecam. Przy jej otwieraniu zawsze mi coś uleciało ,przeważnie dym.

Edytowane przez 1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe z tym dymem dla takich kostrukcji, jeszcze bardziej przydymiają trzy jak jeden czyli ;) dakon dor/buderus/junkers są trzaskane w jednej fabryce, a użytkownicy chwalą się co to nie robili i jak ich nie poprawiali po zakupie :) Kolego o Krzaczkach słyszałem ale ja obstawiam marki Zębiec, Cichewicz, Sas, Ogniwo i Żywiec KDO-U bardzo ciekawe, niedrogie i od 2010 z przegarniaczem i stalą 6mm zamiast 5-tki. Użytkownicy na forach sobie je chwalą reszta marek uznana i utytułowana, ja na przykład kupiłem Zębca KWP21 i dzięki temu od razu zacząłem palić, a nie poprawiać nie doróbki :) Dlatego dla paru złotych oszczędności nie polecam marketówek, chyba iż mus :( materialny zaciska szpony.;) Reasumując z dolniaków poleciłbym Żywca lub Sas-a, a ten krzaczek, to mistyfikacja naprawdę to kocioł górno-dolny LIPA i trzeba go zaślepiać u góry komory więc odpuść go sobie. Sas z kolei nie ma klapki zmiany obiegu więc zostaje zdecydowanie Żywiec KDO-U obowiązkowo z tym U lub stary Zębiec kwkd . Ta klapka krótkiego obiegu przydaje się szczególnie w dni kiedy ciąg marnieje. Od krzaczka konstrukcyjnie lepiej wypada Metal-Fach bo ma tam gdzie trzeba tą klapkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł sas NWT nie jest kotłem dolengo spalania, więc niech się Pan zastanowi.Mam go tylko w wersji 17 kw, więc wiem co mówię. Pali się cały wsad paliwa chyba że zatka Pan tę przegrodę u góry. Moim zdaniem powinno się zabronić sprzedaży kotłów górnego spalania. Marnowanie opału i zatrówanie środowiska. Niech Pan sobie poszuka na forum o kotłach górnego i dolnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja mam kocioł górnego spalania Zębiec KWP 21 nie zauważyłem żebym palił więcej od sąsiadów z dolniakami lub forumowiczów. Może , to wina złego palenia od dołu w górniaku, bo u mnie nie kopci i potrafi na jednym wsadzie chodzić do 16-20 godzin i jeszcze potrafię w popiele mieć żar. Czasem przedłużam dobę do wieczora podłożeniem dużych kłód drewna luzem, przed wyjściem do pracy. Oczywiście muszę mieć potrzebę bo palić w miarę stale muszę dopiero poniżej -20oC, a tak to rozpalam raz na dobę i rzadziej gdy temperatura rośnie B) Mam ST 81 z PID, ale rzadko z niego korzystam raczej miarkownik + powietrze wtórne jak w KWK ;) Ale, to też zaleta w miarę dobrze ocieplonego domu plus akumulacyjności ceramiki i podłogówki, bo trzeba wiedzieć z czego i po co budować przed wyborem systemu ogrzewania, który to dopełnia. O tej jakże ważnej zależności rzadko się mówi albo i wcale, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.