Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup Kotła Zasypowego


milan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam kocioł na ekogroszek Zebiec KP 30 .Dom ok 160m + 120 CWU.średnio docieplony styropianem 5 między pustakiem ,a cegłą w środku.Piec był zakupiony o większej mocy gdyż docelowo miało byc ogrzewać 220 m.

Jest to kocioł na ekogroszek i praktycznie brak możliwości palenia w nim na różcie awaryjnym.Kocioł jest podłączony do komina 14X14 -wysoki ok 8m i nawet że chodzi poprawnie.,Po trzech sezonach komin był prawie czysty.

W tym roku miałem dwie poważne awarie.Rozleciała się dmuchawa i rura od ślimaka się wytarła i zrobiła się dziura.

Postanowiłem kupić kocioł zasypowy na przyszły sezon,aby miec możliwość palenia w okresach przejsciowych.Musi to być niski kocioł i myślałem o taurus bawół lub moderator unica gdyż taki mam możliwość podłączenia do drugiego komina o średnicy 15 cm bezpośrednio. Kocioł mógłby być większy(chodzi o wysokość) ,ale stałby równolegle do komina i wyjscie z czopucha do komina było by pod kątem 90 st.

Poszedłem do sklepu z kotłami i powiedziano mi że komin za mały dla kotła dla mocy 20 kw (bo podobno taki musi być) ,a jak bym chciał palić miałem to już taka średnica całkowicie odpada.

Moje pytanie do kolegów który z tych kotłów polecacie (lub jakiś inny ,byle niski),czy średnica komina15 wystarczy dla 20 kw i jakie problemy mogą być z takim kotłem czy np jak braknie prądu to nie zagotuje w nim wody.Czy jeśli będę palił w nim w okresach jesienno zimowych gdy nie ma mrozów to może byc mniejszej mocy,a w przypadku kolejnej awarii w casie mrozów da rade utrzymać temp.przez krótki okres do usunięcia awarii

Wcześniej nigdy nie paliłem w takim kotle,a troche powiem szczerze drażni mnie mój obecny , bo trochę miałem z nim kłopotów w zimę,a i o dobry ekogroszek coraz trudniej

Edytowane przez milan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jeśli ma to być rozwiązanie awaryjne jak najbardziej może być to kociołek trochę mniejszy np: 15-18 kW tyle da radę upchnąć choć dla większych kotłów komin za mały, dmuchawa pomaga trochę, ale cudów nie ma :) Ja szukałbym 15-17kW , a może SAS NWT lub podobna konstrukcja jak Żywiec KDO-U przydatna jest klapka krótkiego obiegu- w sasie brak, jest w Zębiec KWKD 15 kW. Taurus bawół niski wymaga dobrego ciągu jak każden kocioł z tak umiejscowioną klapą zasypu przy zasypie będzie dymił najprawdopodobniej. Lepszy konstrukcyjnie jest na przykład kocioł Metal-Fach SDG, który posiada klapkę górnego/dolnego obiegu na załadunek, ale Żywiec stosuje lepsze blachy od 2010r 6mm zamiast 5-tki. Ogólnie kocioł do 17 kW bo większy będzie dusił się i dymił najprawdopodobniej. Przecież ta twoja 30 grzała na małych obrotach, a na 160 m2 wystarczy awaryjna 15-17 kW, tyle że 17 będzie miała ciut większą komorę załadunkową najpewniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.