Skocz do zawartości
IGNOROWANY

ogrzewanie podłogowe


kubik224

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich mam dylemat z podłaczeniem podłogówki do obecnego układu co.

Chciałbym także uzyskać informację czy układ co jest poprawny.

Teraz po podłaczeniu podłogówki dociera tam ciepła woda ale powrót jest zimny, a po wypuszczeniu wody z układu i ponownym napuszczenu jak włączam pompę słychac jak gdzies w okolicach pompy i boilera szumi powietrze.

Piec zamontowany jest na węgiel.

Proszę o pomoc.

post-2282-1218656358_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubik, trochę za mało szczegółów podałeś ale an pierwszy rzut oka to ta Twoja instalacja co jest skrochmalona delikatnie mówiąc. Sprawa pierwsza- piec na paliwo stałe musi byc podłączony do instalacji otwartej ( naczynie wzbiorcze w najwyższym punkcie instalacji ), sprawa druga- przy piecu na paliwo stałe przynajmniej częśc instalacji musi miec możliwośc pracy grawitacyjnej, sprawa trzecia- podłogówka powinna pracowac z własną pompą obiegową i termostatycznym zaworem mieszającym obniżającym temperaturę obiegu ( 25-35 st. ). Sprawa czwarta- takie podłączenie bojlera powoduje to, że to co piec nagrzeje to potem pompa z niego wyciśnie i woda do mycia nie będzie zbyt ciepła. To tyle co mogę napisac teraz. Pewnie są bardziej światli forumowicze ode mnie, którzy mogliby napisac więcejna temat Twojego co. A cha jeszcze coś mi nie pasuje z podłączeniem pompy i zaworu zwrotnego. Na zasilaniu owszem ale na powrocie to ciś mi nie pyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie na podłogówkę idzie za mało wody,bo stawia ona największy opór z całej instalacji i pompa tam już nie wtłoczy wody.Ile jest metrów rury na tej podłogówce?

Drugi powód,to pewnie jej zapowietrzenie i wydaje mi się,że bardziej prawdopodobny.

Pozakręcaj wszystkie grzejniki i zostaw tylko podłogówkę.Zobaczysz ile wyleci powietrza.I pompę przy tym na trzeci bieg.Jak pompa będzie szumiec,odkręcaj lekko śrubę na jej osi,to ją odpowietrzysz.Jeśli to nic nie da,to pozostaje na podłogówce dac oddzielną pompę.

Poco spuszczałeś wodę?Świerza woda = dużo nowego powietrza.

Pompa i zawór zwrotny na powrocie to jak najbardziej prawidłowy i skuteczny sposób montażu.

A co do ukł. zamkniętego....,cóż...,niby nie wolno,ale to bardzo sensowne rozwiązanie.

Jakie tam masz zabezpieczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

czy mógłby ktos z was poprawić mój schemat i wstawić poprawny. Byłbym bardzo wdzięczny.

Jedyne zabezpieczenie jakie jest to zawór bezpieczeństwa chyba na 3 lub 4 bary zamontowany przy piecu na rurce zasilającej.

A co do pompy i zaworu zwrotnego na powrocie to zgadzam sie, ze jest to poprawny sposób montarzu.

Myslę że sprawa rozchodzi sie o dodatkową pompę na podłogówkę tylko czy ona nie zabierze całej ciepłej wody na podłogówkę, a ten ostatni grzejnik będzie zimny.

I jeszcze jedna kwestia a mianowicie poddłogówka jest wyżej od rur zasilających ją o jakieś 30 cm .Nie podłączyłem ją do do listew na scianie tylko rury schodzą bezpośrednio w dół do piwnicy. Co z odpowietrzeniem jej.

post-2282-1218732727_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli juz podłogówki nie masz podłonczonej do jakiegos rozdzielacza czy pionu ( by sie odpowietrzało ) dobrze by było wstawić gdzies przy RTL jakis odpowietrznik automatyczny bo inaczej cały czas bedzie ci sie zapowietrzała. A by ją odpowietrzyc musisz ja przelac; tzn. jeżeli masz jakies zawory to zakręć jeden zawór i wykręć rure, tak by sie "wylało" całe powietrze.

Druga sprawa to to ze ci nie cisnie na podłogówke. Jeżeli masz nowe grzejniki z zaworami termostatycznymi to powinno się ich wstępnie zkrezować, tak by mniej (teoretycznie) szło na grzejniki. Jest to trudny sposób na wyważenie instalacji ale wykonalny ( jeżeli wszędzie masz zawory). Tym sposobem możesz uniknąć umieszczania dodatkowej pompy.

Oczywiście grawitacyjnie nie bedzie ci grzała.

Karygodny błąd! Brak zbiornika wyrównawczego. Przy piecu na paliwo stałe MUSI być zbiornik wyrównawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Proponuję wykonać inaczej: bez zaworu kulowego. Pompa będzie załączana z styków zwiernych choćby najzwyklejszego programatora pokojowego. W ten sposób uzyskasz jednocześnie i jakieś sterowanie temperaturą w ogrzewanym podłogowo pomieszczeniu i pracę pompy tylko wtedy, kiedy jest potrzeba.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz jakoś odpowietrzać tą podłogówkę.Ja w takich przypadkach,w jakimś kącie, dają na podłogówce trójnik z gwintem wewnętrznym i wkręcam tam odpowietrznik automatyczny.

Jak na samą podłogówkę dasz oddzielną pompę sterowaną termostatem nawet RTL nie będzie ci potrzebny,bo i co on by wtedy miał robić?Przeszkadzał by tylko pompie.

Jeśli na grzejnikach masz zawory na powrocie,to przykręcając odpowiednio każdy grzejnik tym zaworem możesz uzyskać skuteczny przepływ na podłogówkę i na grzejniki,czyli to,o czym pisał comacho,tylko łatwiej.Bo kryzowanie termostatów,to trochę więcej zabawy.

Zanim się zabierzesz za montaż dodatkowej pompy spróbuj najpierw najprostszego sposobu.No i to odpowietrzenie.Koniecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wczoraj puściłem ciepło na cały układ rozpaliłem do 70 stopni. Podłoga grzeje zniknęły szumy w okolicach boilera, odpowietrzyłem wszystkie grzejniki. Wszystko chula, tylko zauważyłem, że jak przykręce zawór na boilerze to wiecej ciepła idzie na nitkę z podłogówką a także na tą drugą co zasila cały dom. Czy może tak byc ze awór na boilerze jest prawie 3/4 zamkniety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.