Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Układu C.o. Z Buforem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Planuję "przebudowę" instalacji c.o.. Posiadam piec z nadmuchem i sterowaniem (wymieniam sterownik na RADON C.W.U. z dmuchawą link:http://allegro.pl/show_item.php?item=1514202954), bojler 150l, rozdzielacz do podłogówki z pompą (komplet), dwa obiegi grzejników (dół i góra domu rozdzielnie - dwa piony) na wszystkich grzejnikach założone zawory termostatyczne, Instalacja wykonana jest z miedzi, oprócz podłogówki - pex.

W okresie letnim ma pracować bojler, podłogówka i grzejniki drabinkowe w łazienkach.

Paliwem często jest drewno, co pociąga za sobą dość znaczne różnice temperatur (dzień noc) i zmusza do częstego dorzucania. Chciałbym zooptymalizować temperaturę w domu i widzę wyjście dzięki zastosowaniu bufora ciepła. Bufor nie musi "trzymać" 24g, wystarczy 8-12. Chodzi o to bym, mógł palić np. trochę rano, a potem popołudniu. Czytałem kilka wątków, ale nie znalazłem odpowiednika. Zastosowałbym bufor 300-400 l z możliwością podłączenia solarów.

Proszę o schemat takiej instalacji. Mogę narysować schemat, ale nie wychodzi mi to dobrze. Próbowałem... :))

Proszę również o wyjaśnienie:

- czy do kotła bufor podłącza się poprzez wężownicę (tak jak solary?) czy bezpośrednio?

- czy stosować wtedy zawór czterodrożny? Jeśli tak to gdzie?

- czy wymiennik c.w.u. wpinać poprzez bufor czy w obieg kotłowy (raczej w bufor, bo nie będą go grzały solary), czy wykorzystam wtedy możliwości sterowania obiegiem c.w.u. poprzez sterownik Radon? Jeśli nie ten sterownik to jaki? Bojler ma się nagrzać i wyłączyć, by się nie chłodził.

- chciałbym zastosować naczynie przeponowe do wyrównania ciśnienia ciepłej w.u - proszę podać gdzie je umieścić

- zastanawiam się też nad umiejscowieniem zaworów zwrotnych i ich rodzajach.

 

Może jest już taki wątek - to proszę o link.

Będę miał pewnie dużo pytań, ale teraz to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.