Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Na Powrocie Co


qaz123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

proszę o poradę.

Mam problem, podczas pracy pompy CWU, woda ogrzewająca bojler cofa się powrotem na grzejniki.

Zmniejszyłem na pierwszy bieg pompę, przymknąłem zawór ale nadal trochę ucieka.

Myślałem o zaworze na powrocie z CO,

tylko jaki, nie chcę ograniczać się do kulowego.

Jakiś zwrotny lub elektromagnetyczny podpięty pod zasilanie pompki CO.

Proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec zdjęcie w załączniku.

z lewej strony (niewidoczne na zdjęciu) jest wyjście z pieca i rozgałęzienie na dwie nitki widoczne na zdjęciu.

górna to CO dolna CWU. Na górnej też jest ten zawór jednokierunkowy co na dolnej. Przy zamkniętych zaworach przy pompce od CO, grzejniki tez są letnie.

Ktoś ewidentnie kiedyś coś namieszał w tej instalacji.

post-23707-0-10325200-1302360212_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co najmniej jeden zawór zwrotny na zdjęciu widać

prawdopodobnie problem leży gzie indziej, no chyba że zawór przy pompie CO jest uszkodzony.

Piszesz o zamkniętym zaworze przy pompie CO a na zdjęciu jest widoczny zamknięty zawór CWU.

czy ten drugi pion zasilania co jest niezależny(grawitacja) czy też zasilany tą samą pompą CO jak pierwszy pion?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór przy pompie CWU jest przymknięty celowo aby przydławić strumień wody. Przy otwartym dużo wody szło na grzejniki.

Generalnie mam jedno wyjście z pieca na CO a dwa powroty, nie mam schematu bo to dom po teściach.

Jednym z powrotów zamontowano zawór kulowy, po jego zamknięciu cześć grzejników jest zimna tak jak powinna być.

Zdjęcie robiłem jak zawory na CO były otwarte, zamknięcie też nie pomaga.

Myślę, że najprościej założyć zawór na powrocie. Proszę o sugestie co do typu.

Czy ciśnienie na powrocie będzie wystarczające aby otworzyć zawór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj więcej zdjęć bo za mało jest danych i dużo niewiadomych.

Może też ten zawór mieszający robi problem, albo pompy się wzajemnie zakłócają.

 

Filtr przed pompką, a zawór zwrotny za pompką jedną i drugą.

 

Widać że za jedną pompką jest zawór zwrotny sprężynowy, sprawdź czy czy strzałka na nim jest w dobrym kierunku.

Generalnie zawór zwrotny sprawdza się wtedy gdy jedna z pomp nie pracuje.

Edytowane przez JONAIK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam odręczny schemat. Nie wiem jak rozprowadzone są rurki do grzejników ale z tego co widać w piwnicy są trzy piony. Pion nr 1 jest krótki i obsługuje dwa grzejniki. Pozostałe dwa mają więcej.

W kotłowni wydaje mi się wszystko sensownie podłączone. Po kilku próbach i macaniach rurek wydaje mi się, że woda ogrzewająca bojler wchodzi na powrót drugiego pionu a do pieca powraca powrotem trzeciego pionu. Gdy otworzę zawór na powrocie pierwszego pionu, staje się on również ciepły (najcieplejszy).

Być może ktoś kiedyś coś zle podłączył i woda wybiera drogę z mniejszym oporem.

Proszę o sugestie. Wydaje mi się, że tylko zawory zwrotne na powrocie załatwią sprawę.

Tylko jakie sprężynowe czy klapowe?

post-23707-0-59495600-1302713291_thumb.jpg

post-23707-0-84034900-1302713299_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przydławić zawór 11 za bojlerem, bo skoro jedna pompa tłoczy i na bojler i grzejniki to wybiera łatwiejszą drogę przez bojler, a potem idzie na powrót grzejników, bo przez grzejniki krążenie jest bardzo słabe.

 

W takim układzie to myślę że zawór zwrotny za pompką nic nie da.

Na powrocie sprawdzi się tylko wtedy gdy będziesz grzał sam bojler.

Weź pod uwagę ze każdy zawór zwrotny to dodatkowy opór, i jeśli już teraz powrót z grzejników jest na tyle słaby że jest cofka, to przy zaworach zwrotnych w ogóle krążenie tam może być zatrzymane.

Dziwnie w ogóle masz tą instalacje zrobioną, są aż 3 pompy a bojler nie ma swojej osobnej.

Spokojnie da sie to zrobić na dwóch pompkach, bo ja mam identyczną sytuacje i też są dwa kotły podpięte i 4 piony. U mnie jedna pompa na CO non stop chodzi, a na bojler załącza się jak trzeba.

U ciebie muszą zawsze chodzić 2.

Trzeba by tą instalacje trochę pozmieniać, jak będe miał czas to ten Twój rysunek troche zmodyfikuje, chyba że ktoś inny bardziej czasowy zrobi to wcześniej.

Jak wstawisz zawór zwrotny na powrocie z grzejników, to w obecnym stanie wogóle te grzejniki odetniesz, a krążenie będzie jeszcze większe przez bojler.

 

Najpierw sprawdź przydławienie bojlera bo to najprostsze rozwiązanie, a potem regulacja na grzejnikach czyli dławienie grzejników które są najcieplejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten zawór 9 to do czego służy i czy jest otwarty?

 

Jeśli palę w piecu 1 np. śmieciami to otwieram zawór nr 9 i mam ogrzewanie co i cwu. Piec nr 2 i pompki przy nim są wyłączone, natomiast muszę włączyć pompkę przy pierwszym piecu.

 

 

Spróbuj przydławić zawór 11 za bojlerem, bo skoro jedna pompa tłoczy i na bojler i grzejniki to wybiera łatwiejszą drogę przez bojler, a potem idzie na powrót grzejników, bo przez grzejniki krążenie jest bardzo słabe.

 

no właśnie w tej chwili ma minimalny przepływ na 11. Kilka grzejników nadal ma powrót ciepły.

Pompka przy pierwszym piecu pozostała ze starej instalacji, pierwszy piec to nie problem, w normalnym użytkowaniu mam wyłączoną przy nim pompkę i odcięte zawory.

W drugim piecu bojler ma osobną pompkę i co też.

Przy działaniu samego CO jest ok, grzejniki grzeją dobrze, obieg jest we wszystkich.

Problem jest tylko podczas grzania samej CWU.

 

Czy myślicie, że opór zaworów zwrotnych ( będących na powrocie) będzie tak duży że przy pracującej pompie CO znacząco przydławi obieg?

 

Myślę, że dobrze opisałem problem. acha rysunki się trochę zazębiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o poradę.

Mam problem, podczas pracy pompy CWU, woda ogrzewająca bojler cofa się powrotem na grzejniki.

Zmniejszyłem na pierwszy bieg pompę, przymknąłem zawór ale nadal trochę ucieka.

Trochę słabo zdefiniowałeś problem.

Przy jakich ustawieniach tych wszystkich zaworów i na którym kotle jest ten efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej - opisz które zawory są zamknięte, które otwarte a które przydławione.

czy jeśli palisz w kotle P2 na groszek to zamykasz zawór 9 ? bo tylko wówczas jedna pompa byłą by tylko na bojler a druga na CO.

Jeśli tak to daj pompe na CO na wyższy bieg, a na bojler na 1.

 

Czy sterownik wyłącza pompe na bojler jeśli osiągnie on zadaną temp ? czy też ta pompa chodzi non stop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może mój rysunek jest mało czytelny ale naprawdę w kotłowni wydaje się być wszystko ok.

 

Sytuacja wygląda tak:

 

- wszystko wokół pierwszego pieca zamknięte (zawory 1, 2, 3, 4, pompka wyłączona) ;

- zawór 9 zamknięty;

- zawór 11 przydławiony;

- sterownik przy drugim piecu działa poprawnie, wyłącza pompy kiedy trzeba itd.;

- wyłączam w sterowniku grzanie C.O (wyjmuje wtyczkę pompki ze sterownika na wszelki wypadek);

- zamykam zawory przy pompce C.O (5 i 8) żeby wykluczyć wadliwy zawór zwrotny za pompką;

- bieg na pompce CWU ustawiony najniższy;

 

I w takiej sytuacji, gdy włączę pompkę CWU woda na pierwszych dwóch powrotach z grzejników jest ciepła.

Wydaj mi się, że woda z powrotu bojlera ucieka dwoma pierwszymi powrotami na grzejniki a wraca trzecim.

Jak otworze zupełnie zawór 11 i włączę trzeci bieg na pompce CWU to mam dość ciepłe grzejniki.

 

No chyba prościej nie mogę opisać.

 

napiszcie coś o tych zaworach zwrotnych, które stawiają mniejsze opory, sprężynowe czy klapowe?

Mogę wstawić tam kulowe i zamykać na sezon letni i będzie wszystko ok. Jednak w przejściowych momentach nie będzie to ekonomiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - nic nie wspominałeś wcześniej że problem jest tylko w trybie lato gdy pompa od CO nie działa - a to ważna wskazówka.

Bo wówczas wstawienie zaworu zwrotnego załatwi problem -tyko trzeba powroty połączyć w jeden.

Obojętnie czy to będzie klapowy czy sprężynowy, najczęściej stosuje się sprężynowe są tańsze i się sprawdzają przy pompach. Są dwa rodzaje: z trzpieniem grzybka plastikowym, albo mosiężnym.

Na szybko naszkicowałem uproszczony schemat. post-13983-0-86450700-1302790492_thumb.jpg

 

W takim układzie nie musiał byś nic przestawiać z zaworami chcąc grzać sam bojler albo bojler z grzejnikami. Ja jestem zwolennikiem pomp na powrocie.

Jeszcze trzeba ustalić jakie zadanie ma mieć wogóle zawór 3d bo można go różnie wpiąć.

 

Przy obu kotłach zawory do odcięcia tego w którym się nie pali - tylko z zastrzeżeniem że nie wolno zakręcać obu zaworów jeśli kocioł jest gorący lub nie wygaszony. Ewentualnie dla bezpieczeństwa można dać tylko zawory odcinające na powrocie przy obu kotłach.

Edytowane przez JONAIK
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz - nic nie wspominałeś wcześniej że problem jest tylko w trybie lato gdy pompa od CO nie działa - a to ważna wskazówka.

 

No w 13stej wypowiedzi wyraźnie napisałem "Problem jest tylko podczas grzania samej CWU." no ale ok.

 

Dzięki wszystkim, teraz mam dwa wyjścia albo zawory albo przeniesienie powrotu z CWU bliżej wejścia do pieca.

 

Wybiorę chyba drugi wariant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No w 13stej wypowiedzi wyraźnie napisałem "Problem jest tylko podczas grzania samej CWU." no ale ok.

 

Dzięki wszystkim, teraz mam dwa wyjścia albo zawory albo przeniesienie powrotu z CWU bliżej wejścia do pieca.

 

Wybiorę chyba drugi wariant.

Witam! Moim skromnym zdaniem należy zamontować dwa zawory kulowe na dwóch powrotach (powinny być zamknięte w lecie ).W obecnej sytucji pompa część wody tłoczy przez powroty na grzejniki,a tylko część wraca do kotła.Może inni Koledzy wypowiedzą się na moją propozycję.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.