Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośna O Sprawdzenie Instalacji Co I Pomoc W Doborze Sterowania.


arrow00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam do Was ogromną prośbę o rzucenie okiem na przygotowany przeze mnie schemat ogrzewania CO.

Instalacje będzie oparta o piec na paliwo stałe pracujący w układzie otwartym wraz z zasobnikiem CWU.

Dodatkowo piec będzie spięty przez wymiennik płytowy z podłogówką i grzejnikami.

Schemat ogólny oraz bardziej szczegółowy na załączonych rysunkach.

Piec wybrałem Ogniwo Eko Plus 16 kW.

Zasobnik będzie 200 l - Galmet Kwadro Profi.

W układzie będą pracowały 4 pompy Wilo.

Pompa CWU i obiegu wymiennika po stronie otwartej będą sterowane przez piec.

Na grzejniki będzie szła woda prosto z wymiennika - pompka będzie pracowała bez sterowania - grzejniki będą miały zawory termostatyczne.

Podłogówka będzie zasilana przez zawór trójdrożny z siłownikiem, który planuję wysterować jakimś sterownikiem połączonym z pogodówką i termostatem pokojowym.

Plan domu z rozplanowaniem poszczególnych elementów ogrzewania jest również w załączniku.

Grzejniki zaplanowałem w sypialniach, łazienkach oraz garażu (w przyszłości będą również zainstalowane na poddaszu, które będzie wykańczane w przyszłości).

Podłogówka jest w salonie z kuchnią, łazienkach, korytarzu, garderobie i wiatrołapie.

Jak pisałem wcześniej sterowanie grzejnikami będzie indywidualne w każdym pomieszczeniu przez termostaty.

Jeśli zaś chodzi o podłogówkę to dane o temperaturze wewnętrznej do jej sterowania będą pochodziły z czujnika pokojowego zlokalizowanego na wewnętrznej ścianie salonu.

Dałem tylko jeden termostat pokojowy bo w sumie cały salon, kuchnia i korytarze tworzą jedno pomieszczenie.

W łazienkach będą dodatkowe grzejniki w razie niedoborów a wiatrołap i garderoba nie są pomieszczeniami priorytetowymi jeśli chodzi o komfort temperaturowy.

Tyle tytułem wstępu.

Moja prośba dotyczy konkretnie urządzenia kotłowni i instalacji w niej zlokalizowanej.

Czy Waszym zdaniem to będzie działało tak jak to założyłem ?

Drugie pytanie dotyczy sterowania zaworem 3D.

Planowałem spiąć go z Unicontrolem MIX 07 oraz czujnikiem pokojowym Auratona 2005.

Wyczytałem jednak w wątku o Unicontrolu, iż jest on przeznaczony tylko do zaworów 4d.

Na stronie producenta napisane jest, iż może on sterować siłownikami zaworów mieszających i nie nic napisane czy mają to być tylko 3D lub tylko 4D.

Czy macie może jakieś doświadczenie w tym względzie lub czy znacie jakąś alternatywę wykonania takiego sterowana ?

 

Przepraszam za przydługi post i z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

post-20219-0-57721100-1301601591_thumb.jpg

post-20219-0-69496600-1301601602_thumb.jpg

post-20219-0-66403400-1301602159_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ podłogówki prawidłowo masz na rysunku przestrzennym kotłowni. Na rozwinięciu już nie. W układzie grzejników daj zawór różnicy ciśnień- jak termostaty zaczną się przymykać będzie mniej szumiało ( upierdliwe nocą ). Jeśli chodzi o sterownik to zaworem 3-D posteruje równie dobrze jak 4-D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za zainteresowanie.

Co do wymiennika to mama Secespola LB31-40 i on ma podłączenia czynnika grzewczego po jednej o ogrzewanego po drugiej.

Działa na zasadzie przeciwprądowej czyli oba płyną w przeciwne strony.

Tak przynajmniej jest napisane w instrukcji:

http://www.secespol.pl/_img/karty/pl/LB31-40_0203-0064.pdf

 

Kolego Yozik czy mógłbyś rozwinąć co jest nie tak z podłączeniem podłogówki na drugim schemacie ?

Znalazłem temat o zaworze wyrównującym ciśnienia:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4388-zawor-upustowy-roznicy-cisnienia/

Kolega Guitar pisze w nim:

"Przy pompach ze stałym ciśnieniem lepszym rozwiązaniem jest obejście stałe na zasadzie nastawy wstępnej (na przykład przy zastosowaniu zaworu grzejnikowego bez głowicy, ustawia się nastawę np. na 2 zamontowany w podobny sposób jak upustowy wyżej. Ale jest to dobry sposób również dla zwykłych pomp a znacznie tańszy."

Nie wiem która opcja będzie lepsza.

I mam jeszcze pytanie czy jest on potrzebny w sytuacji gdy pompa będzie elektroniczna - Wilo Stratos Pico ?

W sumie ma ona za zadanie pracować z taką wydajnością aby nie było różnicy ciśnień między zasilaniem a powrotem.

Jeśli grzejniki się pozamykają to ona nie powinna się zatrzymać ?

 

Pozdrawiam,

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.