Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie pomieszczenia jednoizbowego o dużej kubaturze


apper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Stoję przed nietypowym problemem ogrzania budynku gospodarczego (z przeznaczeniem na hodowlę zwierząt terraryjnych) na który składa się jedno pomieszczenie o kubaturze około 250 m3 (10m x 10m x 2,30m).

Budynek to rodzaj dawnego budynku GS (myślę, że wiecie o co chodzi - taki sklep czy magazyn jakie budowano za PRL z płyty). Budynek zamierzam docieplić styropianem. Jest jednak kilka warunków, któremu takie ogrzewanie ma sprostać:

 

1. Przez cały rok ma być tam utrzymywana temperatura 28-30st.

2. Temperatura ma być jak najbardziej stała, bez dużych skoków,

3. Ogrzewanie jak najmniej obsługowe (wymagające doglądania maksymalnie 1 raz dziennie.

4, Ekonomiczne na ile to możliwe.

 

Po kilku tygodniach lektury wydaje mi się, że optymalnym rozwiązaniem będą 2 nagrzenice wodne o mocy 25kW

takie jak w linku http://www.nagrzewnice.euroheat.pl/index.p...ng=pl&id=01

Do tego piec na paliwo stałe (najlepiej miał ze względu na cenę) oraz wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperator).

 

W temacie ogrzewania jestem laikiem i jeśli macie jakieś inne pomysły, które byłyby bardziej ekonomiczne/praktyczne to będę wdzięczny jeśli je przedstawicie.

 

Co do samego pieca, który miałby zasilać nagrzewnice wodne to jaki jest godny polecenia? Podstawowe kryterium to piec na miał (ewntualnie ekogroszek, ale to wychodziłoby drożej w eksploatacji) i wyposażenie w podajnik paliwa (nie mogę dopuścić, żeby temperatura w pomieszczeniu spadała po wypaleniu paliwa). Piec musi być przystosowany do pracy ciągłej i wygaszany byłby jedynie kilka razy w roku do czyszczenia. Zastanawiam się również nad mocą pieca. Czy 25kW poradzi sobie w takich warunkach czy może niezbędne jest zakupienie pieca o mocy takiej jak łączna moc nagrzewnic (50kW)? Wolałbym oczywiście piec o mocy max 25kW ze względu na ekonomię oraz ostrzejsze normy dotyczące kotłowni przy piecach o mocy wyższej niż 25kW.

 

Chciałbym, żeby miesięczny koszt ogrzania tego budynku zmieścił się w kwocie 2000zł. Myślicie, że to możliwe przy założeniu, że pomieszczenie będzie docieplone (styro 12cm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie jestem specjalistą więc nie bierz moich uwag za bardzo do serca.

 

Ale wydaje mi się że nagrzewnicami będzie ciężko uzyskać stabilną temp. bo co zrobisz jak zabraknie prądu, wentylatory przestają działać i koniec grzania.

Powinieneś zainwestować przede wszystkim w dobre ocieplenie budynku, i do tego wiatrołap żeby nie wychładzać pomieszczenia przeciągami.

Dobre ocieplenie przyda się pewnie nawet bardziej w lato, jeżeli chcesz utrzymać stałą temp. 28-30 C.

 

Jeżeli kocioł na paliwo stałe i stabilna temperatura to tylko bufor i to możliwie duży to powinno zabezpieczyć ciebie przed przypadkowymi awariami prądu do tego automatyka z podtrzymaniem zasilania, i jesteś spokojny.

 

Prz buforze możesz zastosować jakiś uniwersalny kocioł i palisz czym chcesz, albo tym co jest najtańsze.

Kotły z zasobnikami na ekogroszek, potrafią być bardzo zawodne wiem coś o tym bo mam u siebie taki w firmie, częste zawieszanie opału, zerwana zawleczka ślimaka itp. To w połączeniu z nagrzewnicą da raczej bardzo niestabilną temperaturę też miałem u siebie zainstalowaną w firmie, u mnie raczej się średnia sprawdziła.

 

A jeżeli chodzi o rozprowadzenie ciepła to może podłogówka? Ale nie wiem czy takie ogrzewanie nagrzeje pomiesczenie do tak wysokiej temp. skoro max temp. w instalacji. jest chyba 40 stopni.

 

2000 miesięcznie to chyba przesada nawet jak na stary GS-woski budynek rodem z PRL-u

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź :lol:

 

Budynek jest wynajmowany i dlatego nie chciałbym zbytnio ingerować w jego konstrukcję zakładając podłogówkę.

Co do nagrzewnic wodnych z linku, który podałem to są one właśnie przewidziane m.in. do budynków hodowlanych jak szklarnie, fermy kurze itp. więc wydaje mi się, że powinny sprawdzić się również u mnie. Awarie sieci energetycznej zadarzają się obecnie bardzo rzadko (przynajmniej w mojej okolicy). Na wypadek jednak jakiejś dłuższej awarii mógłbym mieć dodatkowo nagrzewnicę gazową lub olejową, która podtrzymałaby temp. w okolicy 15st. przez kilka-kilkanaście godzin. Zwierzęta spokojnie zniosą takie obniżenie temperatury bez uszczerbku na kondycji. Bardzo ciekawy pomysł z buforem ciepła. Zastanawiam się tylko czy sprawdzi się on z nagrzewnicami wodnymi. Piszesz, że do takiego bufora można by zastosować piec uniwersalny. Podstawowym założeniem systemu, który chciałbym ogrzewać jest jednak jak najrzadsze dokładanie do pieca (max 1 raz dziennie, a jeszcze lepiej rzadziej). Czy przy takim uniwersalnym piecu będzie to możliwe? Nie wiem czy występują takie piece z podajnikiem lub innym roziwązaniem, które czyniłoby je małoobsługowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Awarie sieci energetycznej zadarzają się obecnie bardzo rzadko (przynajmniej w mojej okolicy). Na wypadek jednak jakiejś dłuższej awarii mógłbym mieć dodatkowo nagrzewnicę gazową lub olejową, która podtrzymałaby temp. w okolicy 15st. przez kilka-kilkanaście godzin.

Przyjąłem założenie że mamy do czynienia z żywym towarem i nawet jedna awaria może narobić dużo szkód.

Zastanawiam się tylko czy sprawdzi się on z nagrzewnicami wodnymi.

Jeżeli oprócz nagrzewnic nie będziesz miał innych odbiorników ciepła to nawet musi być bufor , bo co zrobisz z nadmiarem ciepła z kotła w momencie kiedy nagrzewnica się wyłączy a kocioł jeszcze pracuje ?

Albo wyobraź sobie taką sytuację.

Na dworze -20 stopni ty wychodzisz np. o 18 wcześniej dokładasz do pieca, a tu zaraz po twoim wyjściu w piecu gaśnie bo zawiesił się opał.

Nagrzewnica będzie chodziła cały czas wychładzając pomieszczenie dmuchając zimne powietrze. Jaka będzie temp. rano?

Bufor w takich wypadkach zapewnia awaryjne źródło ciepła.

Podstawowym założeniem systemu, który chciałbym ogrzewać jest jednak jak najrzadsze dokładanie do pieca (max 1 raz dziennie, a jeszcze lepiej rzadziej). Czy przy takim uniwersalnym piecu będzie to możliwe? Nie wiem czy występują takie piece z podajnikiem lub innym roziwązaniem, które czyniłoby je małoobsługowymi.

Każdy kocioł na paliwa stałe jest w jakimś stopniu bardziej lub mnie obsługowy, mało obsługowe to są kotły gazowe. :P

Jak pisałem mam u siebie w firmie piec z podajnikiem i czasami miesiąc dwa nic się nie dzieje, albo raczej dzieje bo się w piecu pali :lol: , ale bywa i taki tydzień że opał zawiesza się kilka razy na dzień , wystarczy że jest trochę wilgotny.

Nie raz zdarzyło mi się wstawać w nocy żeby sprawdzić czy w piecu się opał nie zawiesił, ten piec grzeje mi wodę technologiczną na produkcję, dla tego to dla mnie ważne.

 

Jeżeli chodzi o nagrzewnicę to nie wydaje mi się że są one zaprojektowane do tego żeby utrzymywać stałą temperaturę, raczej chodzi o szybkie nagrzanie pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.