Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy temu...

Rura wzbiorcza normalnie wpięta jest w powrót i za zadanie ma odprowadzać nadmiar wody do naczynia, wraca też tam woda wyrzucona przez rurę bezpieczeństwa. Rura bezpieczeństwa pozwala na wyrzucenie w przypadku zagotowania się wody pary wodnej do naczynia.

Rura bezpieczeństwa inaczej nazywana jest wznośną i wpięta jest od góry naczynia,przy kotle wpięta w wylot gorącej wody (zasilanie instalacji) bez żadnej armatury i urządzeń od strony kotła

rura wzbiorcza (nazywana też opadową)wpięta w dolną część naczynia i służy odprowadzaniu nadmiaru wody podczas jej nagrzewania (wzrost objętości od temperatury) w kotle wpięta w powrót z instalacji przed kotłem bez żadnej armatury i urządzeń przed kotłem.

Ponadto mamy jeszcze przelew i odpowietrzenie wpięte mniej więcej w 2/3 naczynia

przelew służy do odprowadzania nadmiaru wody z instalacji

odpowietrzenie łączy przestrzeń wewnętrzną naczynia z atmosferą a tym samy wyrównuje ciśnienie w naczyniu z atmosferycznym.

Przy dużych kotłach rury wzośna i wzbiorcza muszą być rozdzielone.

Przy małych kotłach (a z takimi mamy do czynienia w domkach) dopuszczone jest jedno wyprowadzenie wpięte od dołu zbiornika, służy jako rura wznośna i opadowa (te nazwy bardziej obrazują przeznaczenie) przy kotle wpięta na wylocie z kotła , bez jakiejkolwiek armatury i urządzeń 9zapewnienie pełnego przepływu przy zabezpieczaniu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Proszę o wyrozumiałość ponieważ z instalacjami CO mam do czynienia od niedawna i całą  wiedzę muszę czerpać z internetu.

 

Mam naczynie wzbiorcze na strychu na samej górze instalacji i ostatnio zacząłem się nad nim zastanawiać

 

Poniżej fotka:

 

20160926_145040.jpg

 

W naczyniu są 3 przyłącza niestety nie wiem które do czego ale mam pewne podejrzenia.

To na samej górze to odpowietrzenie/przelew

jest podłączenie do instalacji (dolne)

jest odpływ do kanalizacji (górne) 

 

Czy jest ono dobrze zrobione?

 

Mam jeszcze 2 pytania

1. Czy w naczyniu musi się znajdować woda?

2. Generalnie mówi się że woda w instalacji musi być odpowietrzona ale w instalacjach otwartych czynnik cały czas ma styczność z powietrzem czy jednak przesadzam i nic złego się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Chodzi o to że naczynie jest puste i znajduje się na strychu i musiałbym dobić sporo wody żeby je chociaż trochę wypełnić. Wydaje mi się że jak woda się zagotuje i wzrośnie ciśnienie i objętość to i tak nadmiar dojdzie do naczynia które w pewnym sensie pełni funkcje "zaworu oddechowego". Jak woda wyparuje to powinienem to zauważyć na manometrze. Teść zawsze utrzymywał w instalacji 0,75 bar i tej wartości się trzymam i wszystko działa więc chyba to zostawię jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno 1 jak i 2 jest prawidłowym podłączeniem otwartego naczynia wzbiorczego przyczym:

 

Podłączenie 1: wymaga dodatkowego wyniesienia naczynia wzbioczego o 0,7*Hp (wysokości podnoszenia pompy) ponad to cała instalacja będzie pracowała na podciśnieniu. Przy zbyt dużym podciśnieniu po stronie ssącej (może dochodzić do zapowietrzenia instalacji) ale to przy dużych instalacjach z mocną pompą. W twoim przypadku raczej to nie grozi.

 

Podłączenie 2:wysokość naczynia wzbiorczego musi być tylko ponad 0,3 metra ponad najwyższym grzejnikiem. Poza tym praktycznie cała instalacja pracuje na nadciśnieniu.

 

Także jakby nie patrzyć korzystniejsze jest rozwiązanie numer 2.

 

 

Pozdrawiam.

No masakra przecież nr 1 jest za pompa a tak nie można podłączać rury bezpieczenstwa!!! tylko bezpośrednio bez armatury zaworów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 5 latach wyjechałeś:)

 

Zel7 w naczyniu powinna być woda. Dopuść do momentu przelania

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.