Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kondensacyjny -Ciepłota Grzejników


claudyja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Bardzo prosze o wyjsnienie, jak praca kotła kondensacyjnego(który pracuje w niskich temperaturach) przekłada się na ciepłotę grzejników?

Przy takim systemie wymagane jest więcej żeberek, czy to oznacza, ze grzejniki nie sa zbyt ciepłe?Moze ktoś z forumowiczów majacych k. kondensacyjny powie mi jak faktycznie ciepłe sa grzejniki.

Przerabiam całe ogrzewanie w domku jednorodzinnym o powierzchni 360m2, ale na razie uzytkowych jest tylko 150.

Dom nie jest ocieplony(choć oczywiście mamy zamiar zrobic ocieplenie) i w piecu weglowym trzeba dobrze palic zeby było ciepło.

Mam watpliwoćsi czy piec kondensacyjny nagrzeje w domu wystarczająco. Ma to być na razie dodatkowy system do weglowego , ale jesli w przyszłosci nie bedzie sie opłacać palić weglem ( może juz sie nie opłca) lub po prostu nie będzie nam sie juz chciało palić w piecu ,to chcielibyśmy przejśc tylko na gazowe.

 

Mam jeszcze pytanie, czy grzejniki aluminiowe ,które teraz są na jednej kondygnacji moga zostac, czy musza być wymienione na jakies specjalne do pieca kondensacyjnego?

 

Bardzo dziekuje za wszelkie odpowiedzi i podpowiedzi.

 

claudyja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

To może i ja, jeżeli można dołączę się do tego tematu.

 

Ale moje pytanie zabrzmi trochę inaczej. Do jakiej wysokości temperatury CO kocioł kondensacyjny pracuje jeszcze jako kondensat.

 

Jeżeli można do tablicy wywołać kolegę Dorecho, ponieważ ma on dużo doświadczenia z różnymi źródłami ciepła i wręcz z aptekarską dokładnością przelicza to na efektywność tych źródeł ciepła.

 

Pozdrawiam

Andrzej

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensacja pary wodnej zachodzi poniżej temp 55st ,do takiej temperatury trzeba wychłodzić spaliny .oczywiście im niższa jast temperatura tym większa kondensacja i sprawność kotła.

maksymalne sprawności które podają producenci kotłów ,czyli 107-108 % kocioł uzyskuje przy parametrach 40 st zasilanie i 30 powrót .dla kondensacji ważna jest temperatura powroty z instalacji ,a nie zasilania.

przy temperaturze 70 zasilanie i 50 powrót też zachodzi kondensacja (częściowa) i kocioł uzyskuje sprawność na poziomie 99 -102% . przy temperaturach powrotu powyżej 55 st kondensacji nie ma .ale ze względu na bardzo duży wymiennik spaliny-woda (w porównaniu do kotłów tradycyjnych ) sprawność najniższa oscyluje w granicach 96-97 % Przy sredniej temperaturze wody 70st.

zakładając maksymalne parametry grzewcze np 70/50 dla temperatury zewnętrznej -20 st .kocioł kondensacyjny będzie pracował w zakresie sprawności od 99% do 107-108 % w ciągu sezonu grzewczego.

Edytowane przez sawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Sawo za wyczerpujące objaśnienie zagadnienia kotłów kondensacyjnych.

 

Pytałem bo chodzi mi po głowie zrobienie symulacji na kotle retortowym, kotła kondensacyjnego. No i oczywiście obserwacja jak zachowa się w tych warunkach mój budynek.

Co prawda nie wiem czy uda mi się to doświadczenie przygotować jeszcze w tym sezonie grzewczym, ale jeszcze raz dziękuje za objaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.