Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Z Dolnym Systemem Spalania


michu2482

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli takie wrażenie robi na tobie ten 1 % sprawności to specjalnie dla ciebie zmienię te dane.

Na mnie to nie robi żadnego wrażenia, po prostu widzę niekonsekwencję i nie ma tu znaczenia, czy chodzi o 1, czy o 10 %.

No ale ok warmet 14 kW komora zasypowa około 45 litrów czas spalania ze strony producenta 20-24 godzin co da się uzyskać Vienybe 10 kW komora 67 litrów czas spalania dla wegla dane ze strony producenta 4-10 godzin na mojej stronie do 16 sprawność ceramika do 85% sprawność Vienybe 79%. Zalecana wysoka temperatura powrotu podnosi sprawność kotła, zapobiega wykraplaniu kondensatu w kotle i w zasadzie tak powinno być we wszystkich kotłach ale oczywiście zalecenia zaleceniami a życie życiem.

Nie zgodzę się z tym. Dla mnie to co pisze producent w zaleceniach jest święte. Ciekawe czy w razie ew. reklamacji temat temp. powrotu nie będzie poruszany.

Skoro Zębiec wymaga min. temp. powrotu na 40, to dlaczego tu jest aż 60?

A swoją drogą, to ciekawy jestem, jak można uzyskać moc minimalną tego kotła, przy takiej temp. powrotu.

Co z gwarancją, na jak długo udzielacie?

 

Nie znam się zbytnio na kotłach, może jestem trochę upierdliwy w pytaniach, ale już niejednokrotnie spotkałem się z zapewnieniami producentów, które nie miały pokrycia w rzeczywistości (i nie tylko o kotły chodzi). Wolę dmuchać na zimne, a kłamstwa dodatkowo nie trawię.

Przykład: na giełdzie facet sprzedawał kotły, reklamując sprawność ok. 95%. Jak zacząłem go wypytywać, skąd takie wartości, to mnie po 5 minutach poprosił o odejście od jego wozu, bo mu klientów straszę (kilka osób słyszało naszą wymianę zdań).

Pytam ponownie: kto dopuścił kotły Vienybe do sprzedaży w Polsce i czy są na to jakieś atesty, deklaracje zgodności i certyfikaty?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły posiadają certyfikat CE i mogą być sprzedawane w całej UE. Ta temperatura powrotu nie jest wymagana gwarancyjnie a tylko zalecana gwarancja na wymiennik kotła jest 5 lat (na wymiennik a nie na szczelność połączeń spawanych wymiennika jak to czesto jest w naszym kraju praktykowane) . oczywiście jeśli bedziesz notorycznie meczył kocioł pracując na niskich parametrach czy też paląc błotem to nikt Ci nie uzna gwarancji lub też jak to czesto jest praktykowane zostawianie brudnego zapopielonego kotła z otwartymi drzwiczkami czy też z uchyloną przepustnicą powietrza pierwotnego w wilgotnej piwnicy. Niestety czasami jest to praktykowane ostatnio byłem u gościa na przegladzie kotła jednego z naszych rodzimych producentów kocioł brudny zapopielony z pootwieranymi drzwiczkami w wilgotnej piwnicy i dosłownie słychać było jak go zżera. :D . W takimi wypadku napewno żadeń z producentów czy też importerów nie uzna gwarancji. Mi akurat twoje pytania czy też czepianie się szczegółów nie przeszkadzają może troche takie strasznie krytyczne podejście ale masz do tego prawo po to jest forum żeby sobie podyskutować.

Edytowane przez SanitSystem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Zalecana wysoka temperatura powrotu podnosi sprawność kotła, zapobiega wykraplaniu kondensatu w kotle i w zasadzie tak powinno być we wszystkich kotłach ale oczywiście zalecenia zaleceniami a życie życiem......

 

...dla mnie to żadne podnoszenie sprawności kotła - każdy lepszy spec wie, że im mniejsza różnica zasilania i powrotu tym sprawność wymiany cieplnej mniejsza

....im większa różnica zasilania i powrotu tym efektywność wymiany cieplnej lepsza, letnie chłodne scianki wymiennika i gorące spaliny to maksimum wydajności i najlepsza przewodność cieplna.

...tak samo ma się sprawa z grzejnikami - zasilanie i powrót - różnica około 20C - ilu z Was ma takie skryzowanie???, ludzie czasami do mnie przyłażą i płaczą - dlaczego grzejnik nie jest cały gorący - chyba coś się w nim zepsuło :huh: , takie jest rozumowanie - grzejnik musi być cały gorący - od góry do dołu, a najlepiej jakby jeszcze świecił na czerwono - wtedy ludzie sądzą, że grzeje ok. .... A przecież chodzi tylko o efektywność wymiany do otoczenia - czy to takie trudne do zrozumienia??

 

a z tym to bym właśnie polemizował i staram się to jakoś ludziom wmawiać ale niekumaci są B)

kondensacja,skropliny, roszenie wymiennika... - czy zdażają się w kotłach o obiegu grawitacyjnym???, nie,nie ,jeszcze raz nie lub sporadycznie

...takie mamlanie o temperaturze powrotu to dla mnie totalne bzdury, u mnie kocioł zawsze suchutki, na swoim przykładzie doszedłem a raczej wypraktykowałem, że każde roszenie i pocenie związane jest ze zbyt szybkim przepływem wody przez kocioł - nie zdąży się ona ogrzać tylko wychładza kocioł. - za duży przepływ = roszenie

Zawsze staram się wklepywać ludziom, że pompa ma tylko wspomagać grawitację a nie zachowywać się jak hydrofor

 

....aktualnie u mnie zadana na kotle 68, powrót do kotła dzisiaj rano oscylował na poziomie 25C - kocioł wewnątrz suchy, moc pompy - 7W, możliwa maksymalna moc 45W - czy to czary?? - raczej nie :)

.....duża struga chłodnej wody czyli duża prędkość przepływu wychłodzi kocioł i ścianki - stąd kondensacja, natomiast mała strużka nie jest w stanie ani wyrządzić krzywdy ani wychłodzić kotła - gdyż na bieżąco jest ogrzewana - miesza się z gorącą wodą w kotle

 

pozdrawiam serdecznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Kaczy masz w 100% rację. Zeby kocioł nie kondensował wystarczą odpowiednie obroty pompy ( może wreszcie ktoś zrobi sterownik pompy z modulacją jest co prawda jedna firma która robi takie sterowniki ale są troche drogawe) i start pompy przy temperaturze kotła powyżej 56 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć nad regulatorem wpiętym pomiędzy orginalnym sterownikiem (na nim można ustawiać temp. zał. i wył. pompy), a pompą. Regulowałby obroty pompy w zależności od różnicy temperatur wyjścia i powrotu kotła. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć nad regulatorem wpiętym pomiędzy orginalnym sterownikiem (na nim można ustawiać temp. zał. i wył. pompy), a pompą. Regulowałby obroty pompy w zależności od różnicy temperatur wyjścia i powrotu kotła. Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Są też sterowniki, które to potrafią.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem sterownika seryjnego, który wszystko ma.

Sam używam obecnie do różnego rodzaju ustawień 4 sterowników naraz!

Tak, że może lepiej kupić solarny z 7 czujnikami i uzyskać w ten sposób dużo różnych możliwoiści, niż płacic zaporową cenę firmie, która myśli, że ma wyłączność na wiedzę.

Dlatego o tym wspomniałem.

 

Dla przykładu, tak się zastanawiałem nad sterowaniem obrotnicą solara.

I wyszło na to, że zupełnie fajnie nadaje się do tego sterownik kotła z podajnikiem tłokowym :blink: :lol:

 

Ale generalnie to najlepszy jest do sterowania język wysokiego poziomu z interfejsem graficznym (pracujący na darmowym systemie operacyjnym), do tego "pudło czujnikowo-wykonawcze".

Trzeba jedynie umieć pisać algorytmy. Wtedy 1 sterownik do wszystkiego co nam tylko do głowy wpadnie.

Mnie tylko ten kierunek interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie koniecznie są firmy które chcą robić fajne sterowniki w przyzwoitej cenie. Piszę o takich sterownikach bo poprostu potrzebny jest prosty sterownik w dobrej cenie który zastąpi chociaż w cześci zabezpieczy kocioł przed niskim powrotem. Tak żeby nie było potrzeby w tych najprostszych układach montowania zaworów 4D. Też chciałbym sterownik który bedzie sterował praktycznie całą kotłownią z jednego panela operatorskiego ale narazie jest to dość trudne do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.