Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dokupienie Palnika Na Pellet Do Kotła Kostrzewa


ipy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Czy ktoś z Użytkowników ma doświadczenie w eksploatacji kotła Kostrzewy 18,5 kW w połączeniu z palnikiem na pellet? Ja mam dom(y) około 170 m2 i ten sezon paliłem węglem- średnio zużywałem około 1 tonę na miesiąc. Palenie węglem niestety oceniam bardzo marnie- konieczność zaglądania do kotłowni min. 4 x dziennie (dorzucanie węgla lub rozkuwanie spieków); straszliwa dewastacja piwnicy- kilka pomieszczeń do remontu z powodu pyłu, sporo rzeczy przechowywanych w piwnicy nadaje się już tylko do wyrzucenia; bardzo dużo popiołu- połowa śmietnika zapełniona workami z popiołem; niestała jakość węgla- raz dobry, raz beznadziejny, mimo że z tego samego źródła; obrastanie komina- trzeba go czyścić co miesiąc. Ostatnio palę brykietem i różnica jest miażdżąca- czyściutko, schludnie, ładny zapach, brak popiołu, komin nie zarasta. Chcę wobec tego zainstalować podajnik na pellet- żeby zredukować częstotliwość uzupełniania paliwa. Kocioł spala mi obecnie jakieś 75 kg brykietu na dobę. Kto z Państwa mógłby odpowiedzieć mi, jak wygląda proporcja ilości zużycia węgla a pelletu dla tego samego kotła, w podobnych warunkach? Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W domu syna jest kocioł WOLF CNK-25 z palnikiem na pellet 20kW, sam kocioł jest konstrukcją przeznaczoną na olej lub gaz , moc nominalna 25kW, powierzchnia ogrzewana 250m2, średnio ocieplony, jeszcze nie zamieszkały, temp ok 18oC.

Pelletu wychodzi ok. 10 -15 kg/dobę, najlepszy jest z Barlinka, ale drogi, obecnie próbujemy pellet z Ukrainy, tańszy średnio o 20%.

Ilości podobne ale temp. na zewnątrz pow.0, podejrzewam, że cenowo wyjdzie na to samo.

 

Uważam, że 75 kg brykietu to za dużo, powinno wychodzić ok 50kg ale to zależy od ocieplenia, ustawień automatyki itp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie i dziękuję za odpowiedź. Zdaję sobie sprawę, że spalam dużo brykietu, ale po pierwsze nie mamy jeszcze założonych Danfossów (założymy na wiosnę) więc kaloryfery idą pełną parą nawet w pomieszczeniach, gdzie jest ciepło od słońca. Po drugie, brykietu dorzucam ręcznie gdy poprzedni wsad zaczyna znikać, więc na pewno sporo idzie na samo podtrzymanie ognia. Mam nadzieję, że dzięki automatycznemu palnikowi, który sam będzie się rozpalał i wygaszał, będą dłuższe przerwy w podawaniu pelletu i spalę mniej. Tylko pytanie, ile...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł spala mi obecnie jakieś 75 kg brykietu na dobę. Kto z Państwa mógłby odpowiedzieć mi, jak wygląda proporcja ilości zużycia węgla a pelletu dla tego samego kotła, w podobnych warunkach? Pozdrawiam!

Witam,

 

Proporcja wygląda podobnie jak kaloryczność tych paliw.

Tutaj Ci wyjdzie podobnie jak z brykietem.

Miej też na uwadze to, że z pelletu też są różne rodzaje i jeden jest lepszy drugi gorszy, też trzeba się trochę za tym zakręcić albo dużo zapłacić.

Myślę, że będzie drożej niż na węglu o jakieś 15-30%

Ale wygoda i czystość powinna być większa - tu na pewno będzie super.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Pytam użytkowników takiego kotła jak mój, ponieważ przypuszczam (mam nadzieję ;-D) że pelletu spali się jednak mniej niż brykietu- brykiet cały czas upala się w kotle nawet gdy nie ma potrzeby grzania wody w obiegu- tylko dlatego, żeby podtrzymać ogień. Pellet całkowicie przestanie się sypać na palnik w takim wypadku i myślę, że w sumie kilka godzinek dziennie kocioł nie będzie w ogóle zużywał pelletu, więc spalanie powinno być mniejsze. Tylko, pytanie, o ile...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik Platinum Bio z zapalarka do tego kotła u Kostrzewy jest za 3000 zł +zbiornik + ewentualna przystawka do spalania owsa +specjalna kryza do wspawania w kotle z wyjściem na palnik.

Wiecej o tym pisza forumowicze na forum Kostrzewy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł z wejściem na palnik pelletu- zamówiłem tę opcję przy kupowaniu. Ceny rzędu 3000 za palnik uwzględniają już zniżkę z Eko-Dotacji, która w jakimś momencie przestanie być udzielana. Mnie generalnie interesuje zużycie pelletu w stosunku do węgla, w realnych warunkach, dla tego samego budynku i kotła, w podobnych warunkach pogodowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I jaki palnik kupiłeś?

 

Ja też mam zamiar przeprowadzić podobną modernizację kotła. Mam kocioł Moderatora Unica Sensor 15 kw i 140 m2 do ogrzania. Analizowałem już chyba wszystkie palniki dostępne na naszym (i nie tylko naszym) rynku.

Jednak najbardziej podoba mi się Pellas?X Mini. Mam zamiar zamontować go w przednich drzwiczkach.

Być może ktoś z was drodzy forumowicze spotkał się z tym lub innym palnikiem firmy pellas. Będę bardzo wdzięczny za każdą opinię.

 

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie!

 

Palnika jeszcze nie kupiłem, mam zamiar kupić Kostrzewę Platinum Bio 16 kW, ale trochę boli mnie cena (niemal 6000 pln bez Eco Dotacji). Jeśli nie uzyskam Eco Dotacji, to taniej będzie mi sprzedać obecny, roczny kocioł i kupić nowy, oryginalnie tylko na pellet z innej firmy. Z węglem raczej zakończę swoją przygodę- po jednym sezonie kocioł w środku cały był oblepiony jakby stwardniałą smołą, której niczym nie szło zeskrobać. Po kilku tygodniach palenia wyłącznie brykietem smoła wypala się do postaci twardych łusek, które łatwo zeskrobać z powierzchni- ale co kilka dni trzeba powtarzać skrobanie, bo schodzi tego cała masa.

 

Czy do kotła Kostrzewy ze sterownikiem Luxus 4 mogę zastosować palnik innej firmy? Będzie pasował do otworu w kotle (to jakiś standard?) i sterownik się z nim dogada?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.