Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem tu pierwszy raz. Mam problem z podłączeniem termosatu pokojowego bezprzewodowego firmy Salus do pieca ELEKTROMET eko kwp 25. Podłączyłem do sterownika do styków beznapięciowych - to nie świeci się żadna lampka. Podłączyłem do styków napięciowych (jest też taka opcja) to nie reguluje piecem., Piec dąży do ustawionej na nim temperatury. Czy muszę podłączyć jeden przewód do 230V a jakiś inny do styków beznapięciowych? Nic takiego nie wyczytałem w instrukcji termostatu. Może ktoś jest mi w stanie pomóc.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

... Może ktoś jest mi w stanie pomóc.

Tomek

 

A może trochę więcej wiadomości o tym regulatorze bezprzewodowym. Bo producent (a raczej importer ) trochę typów tych regulatorów oferuje.

Przypomnij jak należy według dokumentacji sterownika Twojego kotła podłączyć sterownik pokojowy.

 

A przy okazji napisz czego oczekujesz po tym regulatorze pokojowym

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezprzewodowy regulator pokojowy salus 091FLRF. Termostat ma 2 opcje podłączenia do pieca: Sposób beznapięciowy i napięciowy. Po podłączeniu do pieca, do styków beznapięciowych (tylko) na odbiorniku nie świecą się żadne diody (jest dwie- jedna, czerwona, to wskaźnik zasilania, a druga, zielona, wskaźnik pracy - w tym czasie na nadajniku też pojawia się symbol kręcącego wiatraczka, tzn. że w tym czasie piec powinien pracować). Po podłączeniu do styków napięciowych diody się palą, jest współpraca pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem - piec zachowuje się dziwnie. Po pierwsze gaśnie dioda pompki c.w. (oczywiście pompka też nie pracuje) - temperatura pieca rośnie o kilka stopni, a po dłuższej chwili (naprawdę długiej) wolno spada. Jednak piec się nie załącza, mimo, że temperatura ustawiona na piecu (podobnie na termostacie pokojowym) jest niższa niż zadana. To tyle. Myślałem już o zwarciu w odbiorniku termostatu wyjścia beznapięciowego (przy podłączeniu napięciowym) A może trzeba podłączyć i do 230V i do wejścia beznapięciowego w piecu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po Twoim opisie boje się cokolwiek Ci doradzać, abyś czasem NIE NAROZRABIAŁ.

Ale spróbuje.

 

1 - nie napisałeś nic o sposobie podłączenia sterownika pokojowego do Twojego kotła ( dokumentacja kotła i sterownika kotła )

 

2 - Na spokojnie zrób sobie kawę lub herbatę. Zrób miejsce na jakimś stole. Postaw tam filiżankę z ulubionym napojem, obok połóż swój nowy nabytek.

2a - Nadajnik domniemam iż już uruchomiłeś, bo piszesz że coś Ci tam się KRĘCI na wyświetlaczu.

2b - Odbiornik należy podłączyć do zasilania 230V.

W tym celu najlepiej mieć przewód zakończony oryginalną wtyczką, drugi koniec przewodu obrabiamy i podpinamy do zacisków odbiornika oznaczonych jako 'L' i 'N'. Po podłączeniu przewodów do odbiornika wkładamy wtyczkę do gniazdka. Następnie przełączamy wyłącznik w odbiorniku w pozycje 'WŁĄCZ'.

( Myślę iż po przeczytaniu instrukcji prawidłowo ustawiłeś przełączniki DIP do ustalenia kodu adresowego )

 

3 - następnym krokiem będzie obserwacja dwóch sygnalizatorów LED na odbiorniku i relacja z tego doświadczenia na naszym FORUM

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Andrzeju:

Nie wiem, czy dobrze rozumiem co piszesz. W moim piecu (Elektromet EKO KWP 25) z prawej dolnej strony - na wysokości kolan znajduje się czarna skrzynka, na której opis informuje do których styków podłączyć odbiornik termostatu pokojowego. Zrobiłem według instrukcji (styki NO i COM odbiornika). Nie zapaliło się żadna dioda - zresztą to jest styk beznapięciowy, więc czemu miałaby się palić? W tej samej czarnej skrzynce jest też info, gdzie znajdują się styki napięciowe. Po podłączeniu 230V do styków L i N wszystko chodzi- tzn. wydaje się, że chodzi bo piec się już nie załącza - pozostaje w podtrzymaniu. Pierwotnie wspomnia wcześniej styki beznapięciowe w Czarnej skrzynce na piecu - były zwarte zworką - jako, że nie było termostatu.

I co dalej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Nie wiem, czy dobrze rozumiem co piszesz..... I co dalej?

 

Tomek zaraz dostaniesz reprymendę od Admina za to że powielasz całe posty.

 

Na pewno 'za bardzo nie skłamie' jak powiem że w życiu nie widziałem innego kotła poza własnym. Dlatego pytałem Cię o dokumentacje, ewentualnie co tam producent raczył w niej napisać. Więc wybacz, ale nie jestem jasnowidzem i nie wiem co tam masz na kotle.

 

Podałeś mi typ regulatora pokojowego to znalazłem dokumentacje w internecie i Ci opisałem w miarę przystępny sposób co masz zrobić aby sprawdzić czy nadajnik z odbiornikiem współpracują prawidłowo.

 

Sam z pewnością zauważyłeś, że każde urządzenie elektryczne czy też elektroniczne wymaga zasilania. W Twoim przypadku nadajnik-regulator zasilany jest z baterii. Natomiast aby zadziałał odbiornik wymagane jest zasilenie go napięciem 230V, które podłączamy pod zaciski 'L' i 'N'.

 

 

Co prawda żadnej dokumentacji z kotła i jego sterownika nie podałeś, ale na tyle obrazowo to opisałeś, iż można się domyślić że w tej Twojej CZARNEJ SKRZYNCE jest wejście na podłączenie regulatora pokojowego z wyłącznikiem typu NC i wyjście zasilania 230V.

 

Widzę problem. W Twoim zakupionym sterowniku pokojowym jest wyłącznik tylko typu NO.

Nie jestem pewien (zachowania sterownika pokojowego ) ale będzie to prawdopodobnie działało odwrotnie jak powinno.

 

WAŻNE. BARDZO WAŻNE.

Nim podłączysz odbiornik regulatora pokojowego do Twojej CZARNEJ SKRZYNKI należałoby sprawdzić jakimś miernikiem czy nie ma przejścia pomiędzy zaciskami w odbiorniku 'L' i 'COM'

 

Jak nie będzie połączenia to zaciski 'NO' i 'COM' podłączamy do zacisków gdzie była podłączona zworka ( zworkę zdejmujemy ), a zaciski 'L' i 'N' podłączamy do zacisków napięciowych w czarnej skrzynce.

 

Powinno zadziałać. Ale może działać ODWROTNIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.