Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy a wymiennik


kristopher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich uczestników forum!

Proszę o poradę w sprawie modernizacji kotłowni. Układ obecny to dwa kotły (gazowy 21 kW starego typu produkcji rzemieślniczej oraz węglowy - pracujący jako rezerwowy-pomocniczy) połączone równolegle w obiegu otwartym grawitacyjnym. Instalacja z rur stalowych (1-1,5") o górnym rozpływie, grzejniki aluminiowe i żeliwne (docelowo do wymiany). Ponieważ zachodzi już konieczność wymiany kotła gazowego, wybór padł na 245 kW wiszący kocioł jednofunkcyjny z otwartą komorą spalania pracujący na potrzeby co i cwu (przyłączony zasobnik o pojemności 200l).

Ze względu na geometrię istniejącej instalacji, najwygodniej byłoby tenże kocioł gazowy połączyć z dotychczasową otwartą instalacją za pośrednictwem wymiennika płytowego (myśle, że dodpowiednim byłby wymiennik o powierzchni 0,9-1 m kw).

Czy takie rozwiązanie jest sensowne, a jeśli nie, to dlaczego? Czy waszym zdaniem konieczne będzie dołożenie pompy obiegowej w istniejącej instalacji (spadek ciśnienia w wymienniku przy założonym przepływie 1m szesc./h to 2,5 kPa)

Wdzięczny będę za konstruktywne wypowiedzi.

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Jeśli wymiennik to dwie pompy. Jednak jeśli zamontujesz nowy kocioł gazowy ( 245 kW ?!?!? ) do instalacji typu otwartego to on ma pompe wbudowaną, pozostanie Tobie więc montaż pompy za wymiennikiem.

 

Jeśli chcesz podłączyć to w najprostszy sposób proponowany przez Ciebie, czyli kocioł gazowy w układzie ciśnieniowym zamknietym a instalacja z kotłem weglowym w otwartym, to instalacja wygląda tak: kocioł gazowy - wymiennik po stronie ciśnieniowej - powrót do kotła. Obieg instalacji: wymiennik podłączasz do instalacji stroną bezciśnieniową ( zwykle podawane jest 1-1,5 bar przy ciśnieniowej 6 bar ) plus pompa. Dobrze jest zablokować wsteczny przepływ przez nieużywany kocioł węglowy zaworem różnicowym; jest najtańszy biorąc pod uwagę średnice rur i możliwość pracy kotła węglowego w układzie grawitacyjnym. Jednak jeśli chcesz założyć wymiennik to proponowałbym przemyśleć sprawę podłączenia do układu ciśnieniowego także instalacji c.o. natomiast kociol węglowy w układzie zamknietym. Spora przeróbka. Jest dużo zalet układu ciśnieniowego instalacji, jednak instalacja, która ileś tam lat pracowała w układzie otwartm podłączona do układu zamkniętego ciśnieniowego - może byc różnie. Jeśli się zdecydujesz to powiem jak to połączyć.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi

Oczywiście chodzi o kocioł o mocy 24kW a nie 245! Sorry - literówka. A wracając do sedna - doszedł kolejny powód, dla którego skłaniam się ku instalacji otwartej. Faktycznie, nie wiadomo jak zachowa się 40-letnia instalacja po jej zamknięciu (od razu uprzedzam ewentualne uwagi co do jej wymiany: nie stać mnie obecnie na totalną rozpierduchę w całym domu). Co do schematu technologicznego instalacji ciśnieniowej, to w materiałach szkoleniowych różnych firm są dostępne analogiczne - dla kotłów gazowych i kominków z płaszczem wodnym. Ja wymyśliłem sobie układ jak w załączniku. Chodzi mi o wyspecyfikowanie wad w stosunku do instalacji ciśnieniowej z włączonym bezpośrednio kotłem gazowym. Pamiętając, że kocioł gazowy ma stanowić główne i znacznie częściej wykorzystywane źródło ciepełka znalazłem takie:

- dodatkowe zużycie energii na zasilanie dodatkowej pompy, która musi pracować za wymiennikiem (ok. 50 kWh miesięcznie)

- konieczność doposażenia kotła w dodatkowy moduł sterujący pompą (wydatek jednorazowy)

- nieco wyższe temperatury w kotle pracującym na wymiennik niż w przypadku włączenia go w instalację bezpośrednio (ok. 1-2% mniejsza sprawność kotła)

Zakładam, że strat ciepła na wymienniku po dokładnym jego zaizolowaniu praktycznie nie będzie (chyba, że się mylę).

Zapomniałem o czymś?

Proszę o uwagi...

schemat_kotlowni.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.