Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia- Sas Nwt 23


pawelpanek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w moim domu (ok.180m2) mam piec SAS NWT 23 kw sterownik tech st 2. Pomóżcie mi w ustawieniach tego pieca,lub rozbudowie kotłowni. w tej chwili mam tem.na sterowniku 53 C przerwa w podtrzymaniu 20 min. czas pracy 7 s.. jest bardzo ciepło w domu,ale co za tym idzie kosmiczne zużycie węgla. od 10 września paląc 24 h spaliłem około7 ton węgla. Rozmawiałem z hydraulikiem i proponuje mi zawór 3 d z siłownikiem + regulator pokojowy. W tej chwili nie mam takiego zaworu,tylko pompka za piecem i układ działa także na grawitacji. Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam inny ale podobny kocioł i dom ok.180m bez ocieplenia zawór 4d + siłownik + sterowanie pogodowe+ termostat pokojowy od 1 wrzesnia spaliłem troche ponad 3,5 t węgla (Co + Cwu) paląc bez wygaszania temperatura w domu ok.21 st.. Piszesz o podtrzymaniu i pracy masz na mysli raczej przedmuchy a dmuchawa załącza sie po spadku temperatury w kotle od zadanej i wyłącza po jej osiagnieciu? Doraznie może zmniejsz moc dmuchawy np.na 4 o ile masz wiecej.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam stara instalacje na zeliwnych kaloryferach i jest ok. .Aby utrzymac obieg grawitacyjny daj zespół pompa zawór róznicowy no i do zaworu 4d czy 3d raczej musi byc regulator pogodowy sam pokojowy nic nie da. Koszt siłownika ok.350 zł regulatora pogodowego od 250 zł ,zawór 4d 150 zł i jesli zechcesz termostat pokojowy od 50 zł przewodowy i 200zł bezprzewodowy. Pamietaj zeby regulator pogodowy miał czujnik temperatury kotła do otwierania awaryjnego zaworu w razie przekroczenia temperatury alarmowej kotła . Naczynie wzbiorcze wpiete przed zaworem 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisałeś, chodziło mi o podtrzymanie. Czyli nic innego jak inwestycja w zawór 4d+ siłownik+ czujnik pokojowy. Nie będzie przeszkadzało,że mam stary układ grawitacyjny? Jest ktoś z fachowców z Lublina,który mi pomoże skompletować wszystko ?

Z lublina to nie jestem ale z Puław. Masz grawitację i chcesz to zepsuć ??? Ale ok jeśli chcesz to ok oczywiście pomogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam stara instalacje na zeliwnych kaloryferach i jest ok. .Aby utrzymac obieg grawitacyjny daj zespół pompa zawór róznicowy no i do zaworu 4d czy 3d raczej musi byc regulator pogodowy sam pokojowy nic nie da. Koszt siłownika ok.350 zł regulatora pogodowego od 250 zł ,zawór 4d 150 zł i jesli zechcesz termostat pokojowy od 50 zł przewodowy i 200zł bezprzewodowy. Pamietaj zeby regulator pogodowy miał czujnik temperatury kotła do otwierania awaryjnego zaworu w razie przekroczenia temperatury alarmowej kotła . Naczynie wzbiorcze wpiete przed zaworem 4d.

Witam,

 

Ładnie to Xawer przedstawił.

No niestety koszty są stosunkowo duże.

 

Jako alternatywę zaproponować mogę pewien etap, który często jest satysfakcjonujący a jednocześnie nie zamyka drogi do dalszej rozbudowy (do celu określonego przez Xawera).

 

Wystarczy zainstalować tylko zawór 4D.

Ale trzeba dać taki (większość to ma), do którego można kiedyś podpiąć siłownik.

Owszem trzeba wtedy raz na jakis czas korygować ustawienie ręcznie (jak się pogoda mocno zmienia). Można jednak tym sposobem skutecznie zmniejszyć temp. na grzejnikach.

Myślę, że to dobry etap posredni i można zdecydować czy cała reszta jest potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki mam powymieniane :-) niestety bez głowic termicznych,ale w większości poprzykręcane. Nie chcę psuć układu grawitacyjnego,ale zmniejszyć zużycie opału! W tej chwili wypaliłem 7 ton x 780 zł. to jeśli po zmianach wypalę 4 tony to i tak jestem do przodu. A więc co konkretnie zrobić w co zainwestować.

Edytowane przez pawelpanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz samymi ogólnikami. W domu jest bardzo ciepło - to ile to stopni? Przewidujesz już zmniejszenie zużycia do 4 ton z 7 dotychczas zużytych. A jeśli się nie da? Oczywiście modernizacja nie zaszkodzi. ale czy przyniesie oczekiwane rezultaty? Duże zużycie to pojęcie względne. Półśrodki mogą nie przynieść spodziewanych rezultatów. Często można otrzymać zawór regulacyjny cztero- czy trójdrożny wraz siłownikiem w cenie samego siłownika (komplet). Do tego sterownik pogodowy. Koszt takiego zestawu to ok. 1000 zł. Tyle tylko, ze rezultaty mamy znacznie szybciej. Do tego zawory termostatyczne. Można też rozpocząć od tego czyli zaworów termostatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowanie tego wszystkiego nie koniecznie może być antidotum na ilość spalonego opalu.Jeśli masz zbyt gorąco w domu przy temperaturze tych 50 st na kotle to coś to może dać tzn. zmniejszy temperaturę wody idącej na kaloryfery a to powinno zmniejszyć spalanie . Jeśli przy tej temperaturze w domu jest ok 21-22 st to zawory nic nie dadzą.Propozycja kol .vernal jak najbardziej słuszna też pierwsza zimę miałem zawór bez automatyki i sterowałem ręcznie dopiero na podstawie tych obserwacji zdecydowałem się na automatykę.Przy zaworze mieszającym nie potrzeba zaworów termostatycznych na kaloryferach tylko na ochronie podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby utrzymać komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, pomimo zaworu regulacyjnego przy kotle zawory termostatyczne też są wymagane. Uzasadnienie jest dość długie więc nie będę całości przytaczał. Najważniejsze to przy pompie regulacja przepływu i ograniczenie od góry temperatury w pomieszczeniu. Nastawa zaworem trójdrożnym dopasowuje temperaturę do potrzeb ale nie uwzględnia temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz samymi ogólnikami. W domu jest bardzo ciepło - to ile to stopni? Przewidujesz już zmniejszenie zużycia do 4 ton z 7 dotychczas zużytych. A jeśli się nie da? Oczywiście modernizacja nie zaszkodzi. ale czy przyniesie oczekiwane rezultaty? Duże zużycie to pojęcie względne. Półśrodki mogą nie przynieść spodziewanych rezultatów. Często można otrzymać zawór regulacyjny cztero- czy trójdrożny wraz siłownikiem w cenie samego siłownika (komplet). Do tego sterownik pogodowy. Koszt takiego zestawu to ok. 1000 zł. Tyle tylko, ze rezultaty mamy znacznie szybciej. Do tego zawory termostatyczne. Można też rozpocząć od tego czyli zaworów termostatycznych.

 

 

Zmniejszenie zużycia to tylko czysto hipotetycznie z 7 na 4 :-) liczę się,że nie zawsze może się udać. Chodzi o to,tak jak zaleca producent utrzymania wyższej temperatury spalania 55-60 C. Mam ustawione teraz 53 na sterowniku i wszystko idzie po całym obiegu ( 2 piętra). budynek nie ocieplony starsze budownictwo 1,5 pustaka,okna plastykowe,2 podłogówki. Na dole budynku w pomieszczeniach ok23 stopni przy odkręconych 2 grzejnikach z 5, na górze 24 przy 2 odkręconych z 7 i 2 podłogówki. Jest ciężko utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach, w zależności od pogody. Piec sas nwt 23 kw i tylko pompka za piecem. (bez zbiornika) Układ grawitacyjny,naczynko wyrównawcze na strychu. Utrzymując taką temperaturę na piecu wszystko przechodzi przez cały układ i jest duża strata temperatury. Myślałem o zaworze mieszający,aby na grzejniki szła mniejsza tem. a był obieg zaraz za piecem co by wydłużyło cykl palenia. Ale po prostu nie znam się na tym więc napisałem ten temat ! Chodzi mi głownie o zmniejszenie ilości opału (o ile się da) i utrzymanie stałej temperatury w pokojach (bez stosowania głowic termicznych na każdym grzejniku) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w pomieszczeniach :-) Chciałbym aby wszystkie grzejniki były letnie, a nie 2 parzyły.. bo tak jest przy tej temperaturze na sterowniku pieca . próbowałem ustawiać piec na niższe tem. co oczywiście przyniosło efekt zimnych spalin itp... A więc Panowie... co radzicie na początek zawór 3d czy 4 d bez automatyki ?? Czy coś innego ? Wiem ,że Was "starych wyjadaczy" drażnią takie tematy, ale niestety ja się nie znam w tych sprawach więc proszę o pomoc. Dziękuję i przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli różnica temperatury w pomieszczeniach są na poziomie np. 1 st i to domownikom nie będzie przeszkadzało to wystarczy sam zawór jeśli różnice są większe to jak pisze guitar bez zaworów na kaloryferach raczej się nie obejdzie .Ja trochę błędnie napisałem ze nie trzeba bo u mnie różnice mieszczą się w 1 st. i mnie to odpowiada co nie musi odpowiadać innym i wtedy trzeba termostaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3d łatwiejszy do przerobienia instalacji ale brak ochrony powrotu 4d gorszy do zamontowania ale jest ochrona powrotu .Mieszaja podobnie a jaki to musisz wybrac sam ja mam Womix . Do większośći można dokupić siłownik jak sie zdecydujesz na automatykę. Jeśli chodzi o parametry zaworu to najlepiej zdaj sie na instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura może się wahać, mi to nie przeszkadza.

Ale uważa,że puszczanie wysokiej temperatury 60 c na grzejniki mija się z celem.

I do tego wystarczy sam zawór 4D. Rozmiar 5/4 lub 6/4 (im większy, tym bliżej grawitacji w razie zaniku prądu). Obwód kotłowy krótki, gruby, bez kolanek, zawór max 50cm od kotła (poczytaj tematy o obwodzie kotłowym dla 4D).

Jeszcze wracając do tej grawitacji, o której piszesz.

Jeśli pompa pracuje cały czas, to znaczy, że nie używasz żadnej grawitacji - co więc chciałbyś zachować?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Jeśli chodzi o grawitację to masz rację :-) układ i tak pracuje na pompce. Tylko u mnie będzie jeszcze jeden problem,otóż wyjście z pieca i powrót są w poziomie. Czy nie będzie problemów z zastosowaniem 4D ? Czy na początek ręczny czy z siłownikiem i co ewentualnie do niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sam zawór jesłi instalacja pracuje tez grawitacyjnie to obok pompy zawór różnicowy może sie przydać np. jak braknie prądu otwierasz ręcznie zawór na max palisz na naturalnym ciągu i w domu dzięki grawitacji masz ciepło.

Jesli mimo zaworu mieszającego różnice temperatur w pomieszczeniach nie bedą odpowiadać to wtedy termostaty na kaloryfery.

Jeśli różnice temperatur w pomieszczeniach bez termostatów bedą do zaakceptowania ale uznasz że nie bedziesz chodził recznie sterować zaworem to automatyka (siłownik,sterowanie pogodowe i ewentualnie jeszcze pokojowe)

Pamiętaj o prawidłowym podłączeniu zaworu i naczynia wzbiorczego.

Praktycznie tylko zawór musi zamontować hydraulik pozostałe rzeczy ( termostaty ,automatykę)zamontujesz sam jak po jakimś czasie palenia z zaworem uznasz ze są potrzebne .

http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-zawór bezpieczeństwa czy różnicowy?

Zawór mieszajacy przed pompa podlaczone do niego są : zasilanie z kotła,zasilanie na kaloryfery,powrót z kaloryferów ,powrót do kotła oczywiście w prawidłowej kolejności zgodnej ze schematem zaworu.

Gdzie naczynie wzbiorcze -powinno być wpięte przed zaworem mieszającym

Myśle że skoro jak pisałeś instalator proponował rozwiązanie przez montaż zaworu mieszającego to wie jak to prawidłowo zrobic

Podałem we wczesniejszym poście link z prawidłowym schematem podłaczenia jest tam wprawdzie jeszcze zasobnik Cwu ale zasada jest zachowana.

Edytowane przez Xawer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.