Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komin Ceramiczny - Ktory Wybrac?


alojz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam sie do wymiany kotla. Moj wybor raczej padnie na Ogniwo Eco+ 16kW.

W dotychczasowej kotlowni mam zawsze nieco problem z "cugiem". Przy rozpalaniu kotla zawsze dym wychodzil na kotlownie, czasem nawet godzinami (przy zamnkietych drzwiczkach) dym sie wydostawal z kotla. Przyznam, ze czopuch do super szczelnych nie nalezy.

W kazdym badz razie wraz z nowym kotlem postanowilem to zmienic.

Komin ma 6.25 m calkowitej dlugosci. Czopuch na wysokosci 0.8 m, wiec zostaje 5.5m w pionie. Kanaly sa 2: 14x14. Jeden uzywany od 25 lat. Drugi czysty.

Przy wybieraniu sadzy z wyczystki, znajduje tam czasem kawalki cegly, wydaje mi sie takze ze zaprawe tez. Stad moje podejrzenie, ze komin sie sypie.

Poczatkowo myslalem o wykorzystaniu czystego kanalu 14x14, trudno jednak wyczuc w jakim bedzie stanie. W sumie nieuzywany, jednak jego jedna scianka jest wspolna z uzywanym. Do tego nieco krotki i maly kanal.

Wiec mam dylemat: Przedluzyc komin? Zburzyc i postawic nowy?

W tym momencie jestem sklonny postawic nowy, ceramiczny. 7m, fi 180 - 200, z wentylacja 1x. Z Schiedla to takie cos kosztuje grubo ponad 3000, Leier ok 2300, na allegro sa takze tansze oferty, ponizej 1500zl. Czy warto tutaj kupowac towar z najwyzszej polki? Lub jest jakas firma ktora kosztuje rozsadne pieniadze za dobra jakosc. Lokalna firma kominiarska oferuje kominy Schiedel.

 

Kotlownia jest w budynku gospodarczym.

Zamierzam glownie palic mialem i ekogroszkiem. I to w tej kolejnosci.

 

Dziekuje za wszystkie wskazowki, pozdrawiam.

Edytowane przez alojz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Rozejrzyj się po forum. Jest kilka wątków dot. kominów.

Takie, jak rozwiercanie komina. Uboczny, to rozkucie i wstawienie wkładu oraz włożenie wkładu w istniejący komin.

Postawienie nowego komina - najczęściej systemowego.

 

Tu jeden z linków:

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/7885-poszerzenie-komina-poprzez-rozbicie-przegrosy-czy-rozwiercanie/page__pid__74257#entry74257

 

Życzę przyjemnej lektury

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Parę lat temu stałem dokładnie przed tym samym dylematem. Stary komin niestety zaczął się sypać. Rozważałem różne mozliwości, a przez dom i stara kotłownię przewinęło się kilka ekip, które proponowały różne rozwiązania. Byli zwolennicy rozwiercania i wstawiania odpowiedniego wkładu kominowego, była tekże ekipa która zaproponowała regenerację komina- pokrycie go warstwą nowej zaprawy od wewnątrz. Niestety żadne z rozwiązań nie do końca rozwiązywało problem i jak na moją skromną wiedzę nie było do końca skuteczne.

Stąd też zapadła decyzja o dobudowaniu zewnętrzego komina systemowego, który oprócz funkcji transportu spalin spełniłby normy dotyczące ocieplenia i wentylacji. Wybór padł na komin systemowy Schiedla ocieplany zintegrowany z kanałem wentylacyjnym. Decyzja ta okazała się bardzo trafiona, gdyż niejako raz na zawsze rozwiązała wszystkie problemy i wymogi obecnych na rynku urządzeń grzewczych.

Elementy komina już podczas dostawy sprawiały wrażenie solidności, także spasowanie poszczególnych elementów potwierdzało moją decyzję co do producenta i systemu.

Swój komin budowałem około 6lat wstecz, wtedy na rynku nie było tak wielu firm oferujących tego rodzaju rozwiązania. Trudno mi zatem powiedzieć, czy obecna oferta dorównuje jakością producenta komina jaki zastosowałem. Mogę jednak powiedzieć, że te oferowane obecnie w hipermarketach a pochodzące od innych producentów nie wyglądają na tak solidne, także jakość spasowania wydaje się być nieco gorsza, choć to oczywiście subiektywne wrażenie.

Użykowany przeze mnie komin ma średnicę 180mm i posiada wbudowany dodatkowy kanłał wentylacyjny. Komin, jak już wspomniałem dobudowany jest na zewnątrz do budynku, posiada wysokośc około 12m. Ciąg kominowy jest bardzo dobry, nie widac praktyczniue śladów zabrudzenia ani też zacieków smoły czy zawilgocenia.

Podczas budowy nowego komina dobrze jest rozeznać jakie wymogi stawia producent kotła- średnia, wysokośc, wymagany ciąg. Dzięki takiemu rozeznaniu uniknie się zapewne kolejnych poprawek w nowo wybudowanej konstrukcji.

 

Generalnie polecam na podstawie swojego doświadczenia takie rozwiązanie. Nie warto chyba "bawić się " w rozwiercanie czy innego rodzaju konserwację starego sypiącego się komina.

Edytowane przez HeniekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest wymagany według dokumentacji wybranego przez Ciebie kotła przekrój komina, lecz wydaje mi sie że 14/14 to troche za mały przekrój. Tak wiec najbardziej rozsądne jest chyba dobudowanie nowego komina. Ja mam do kotła CO komin Schiedla, z ociepleniem, natomiast do kominka który głównie pełni role dekoracyjną (lecz dosyć czsto w nim pale) kupiłem znacznie tańszy komin z Allegro, rózni sie przede wszystkim brakiem ocieplenia wkładu, poza tym wizualnie małe różnice lecz mój brat który budował mi dom, stwierdził iż ten komin z allegro miał bardzo kiepskie zakończenie wylotu, mój brat założył mi do tego komina zakończenie od komina Schiedla. Obecnie użytkuje już trzeci sezon oba kominy i do żadnego z nich nie mam najmniejszych uwag, chociaż jak słyszałem wkład powinien mieć ocieplenie to jednak w kominku nie zauważyłem żadnych problemów z ciagiem, nie sprawdzałem czy w nim osadza sie sadza, natomiast w kominie Schiedla, nie osadza sie wcale sadza jedynie na dnie komina gromadzi sie troche sadzy, która sama opada na dno a cały komin jesty czysty, tak wiec polecam tego rodzaju kominy. Dla porównania, wcześniem miałem piec CO podłaczony do zwykłego komina z cegły był to budynek wyższy o jedna kondygnacje od tego w jakim obecnie mieszkam, przekrój tamtego komina był 27/14 i czasami (bardzo rzadko) zdarzało sie że komin nie miał ciągu i kopciło sie na całą kotłownie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolego mam komin systemowy leiera ok 9,3m i w kotłowni ceglany. Systemowy z izolacją dość szybko się nagrzewa, ale jeszcze szybciej wychładza dlatego polecam raczej do kominka, natomiast do kotłowni polecam ci ceramika, ale bez izolacji i obudować go cegłami bądź dla akumulacji pomiędzy wygaszeniami żeby nie ostygał, szczerze Najlepsze rozwiązanie cena- jakość za ok 1600,- zł dostaniesz np: to http://effe2.pl/s,3,kominy_domus_-_charakterystyka.html (ok 9mb komina odpornego na pożar sadzy i szybciej nagrzewającego się od systemówki leiera czy innej ja bym teraz zainstalował to , znajomy nie popełnił mojego błędu!!!<_< i ja mu teraz zazdroszczę :angry: i jestem wściekły bo wydałem ok 4 tysi, a on ok. 2000,- zł z cegłami, Piwkiem i ma ideał do pieca na paliwo stałe :mellow:, a ja szczerze drogie G... od którego wolałbym dobrą cegłę, którą mam w kotłowni i jestem zadowolony !!!

Ja teraz obudowałbym cegłą dla stabilności i izolacji ten kominek i cieszył się tanią ceramiką za Małe pieniądze oraz jej zaletami.

Ps Mam porównanie i szczerze czasami system wolniej się rusza, a nie oszczędzałem i za krótkiego czy małego nie mam fi 200 i przeszło 9 metrów <_<:angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wierz mi izolacja nie wszędzie jest dobra i opłacalna, komin z wełną w środku najlepszy jest wtedy gdy musi on być cały na zewnątrz, a i wtedy ja jednak zastanowiłbym się czy nie obudować sobie jednak komina cegłą tego co ci poleciłem. W kotłowni pali się cyklicznie i komin wtedy dobry gdy nie wytraca do końca ciepła do następnego cyklu, ja doszedłem do takiego wniosku, który nasunął mi się po doświadczeniach moich i znajomych. Poza tym jeśli coś pójdzie nie tak i w izolacje pójdzie woda ciekawe co wtedy mnie czeka, a wszystko mnie uczy spodziewaj się niby niespodziewanego. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak masz odpowiedni pustak z kanałem przewietrzającym to nawet jak ci pójdzie w ocieplenie (w wełne) wilgoć to zostanie ona odprowadzona własnie kanałem przewietrzającym, ja mam sysytem kominowy ZAPEL i tam właśnie takie pustaki zastosowali, że ocieplony komin wełną w przypadku pojawienia się wilgoci na wełnie zostanie odprowadzona kanałami przewietrzającymi w pustaku kominowym.

 

Co do cen za system kominowy no to są różne, czy warto kupowac z allegro, moim zdaniem NIE, warto chyba kupić w jakiejś hurtowni budowlanej lub u dystrybutora danego producenta, na miejscu wyjaśnią jak proawidłowo postawić cały system bo to gwarantuje jest prawidłową pracę.

Pojawił się tu nazwy Schiedel, Leier, ja mam Eco ZAPEL i sobie chwalę, ocieplony dobrą wełną o ile pamiętam to chyba Rockwool, fajne pustaki z kanałami przewietrzającymi naprawdę lekkie i majstry budujący mi dom byli zadowoleni z ich wagi, a ceny no to musisz pytać u dystrybutorów ZAPELA na swoim terenie, ale na stronie tez mają cennik trzeba zadzwonić i zapytać tylko czy aktualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem kolego. Ale kominy z wkładem wełnianym są najlepsze do montażu zewnętrznego, natomiast wewnątrz domu są stratą KASY i CIEPŁA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  Mam  komin Ceglany i Leiera wewnątrz domu i tylko na leierowskim się zawiodłem.  Do wewnątrz domu te kominki domus będą idealne szybko nagrzewające się ceramiki, a jednocześnie oddające jeszcze część ciepła w ścianę.   Systemówka z wełną wolno się na drewnie nagrzewa mam fi 200  Leiera, są wychłodzone jak ch...a  przed paleniem bo nie łapią ciepła ze ścian i dymi zanim nie złapie jak nie wiem.   System domusa   jest odporny na kwasy i  termo odporność jego sięga 1000 stopni  więc jest pozbawiony wad cegły no i ta trwałość !!!!!!  Moim zdaniem to najlepszy wybór  i ja sam żałuję, iż wpadłem na niego i zobaczyłem w akcji gdy było dla mnie za późno :-(

Edytowane przez Robocik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze pomysl o ocieplonym kominie z nierdzewki - systemowy? Do wegla jak najbardziej ok. Robota bardziej czysta niz murowanie. A jak nad dachem wystaje chromowana rura, to ładnie to wygląda. I tu masz pewnosc, ze jak bedzie Ci sie lała smoła (nieumiejetne palenie), to spłynie wyczystka do wiadra..

 

Jezeli juz bedziesz wkladal ceramike, to nie żałuj pieniedzy. Schiedla lub Schreyer tylko. Podrobek nie kupuj, bo z tego co slyszalem niejednemu popekały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jezeli juz bedziesz wkladal ceramike, to nie żałuj pieniedzy. Schiedla lub Schreyer tylko. Podrobek nie kupuj, bo z tego co slyszalem niejednemu popekały.

 

Nie chciałbym siać propagandy ani reklamować, ale pierwsze słyszę żeby komuś popękały rury ceramiczne w kominie no chyba że zamurował trójnik lub ostatnią rurę na kominie wówczas po pierwszy paleniu efekt pęknięcia murowany, gdzieś widziałem fotki z takiego komina peknięcie było od trójnika aż po dach :) gratuluje Panom którzy montowali.

Poza tym nie wiem czy wiecie, ale Schidel, Leier, CJ Blok, ZAPEL i inni biorą rury z Czech więc ceramika jest ta sama. Pogadajcie w luźnej rozmowie z przedstawicielem regionalnym danej firmy, a dowiecie się więcej.

Dlatego też nie mogę się zgodzić że tylko bardzo drogi komin to gwarancja długowieczności, a słowo podróbka w przypadku Schidela też nie jest słowem obcym skoro brał rury z Czech :). Ceramika to ceramika musi być wypalona w piecu, a czy drzwiczki wyczystkowe mają znaczek tej czy innej firmy to mało istotna sprawa ważne żeby była nierdzewka no i pustak z keramzytobetonu lekki a nie pseudo z keramzytu, najlepiej to zatrzymać się na placu gdzie mają kilka firm kominowych i podnieść tego samego pustaka ale z różnych firm, im lżejszy tym więcej keramzytu w jego ściankach. Podstawa to porządna dylatacja trójnika min 2-3cm po obwodzie, i ostatniej rury przy zakończeniu komina gdyż jak się dowiedziałem wkład ceramiczny na wysokości 6-7m pod wpływem nagrzewania się jest w stanie podnieść się o 3-5cm a może i więcej jak będzie b.wysoka temperatura.

Temat właściwego komina jest szeroki, i każdy ma inny pomysł na niego, a sprzedający mają swój :) tanio kupić - drogo sprzedać więc nim kupicie, podzwońcie w kilka miejsc lub lepiej obejrzyjcie towar na własne oczy nim podejmiecie decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ceramika jest ważna, a jeśli wszędzie to samo, to za firmę płacimy ;) Oczywiście zawsze zostaje sprawa, który sort towaru :rolleyes: kupujemy. Ale jeśli gwarancja ta sama i organoleptycznie, to samo, to po kiego PRZEPŁACAĆ:D Poza tym Kolego ALOJZ może wstaw wkłady stalowe w oba kanały i podłącz do obu piec poprzez uspawany kolektor w kształcie Y będziesz miał wtedy NA PEWNO !!! wymagany cug , najmniejsze przeróbki i koszt nie wiem nawet czy nie mniejszy lub ten sam wyjdzie oraz szybciej będzie i bez pozwoleń i komplikacji jeśli od upierdliwego sąsiada komin wypada, :D to wszystko stawia taką przeróbkę na pierwszym miejscu Moim zdaniem!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dziś i ja mam problem z wyborem odpowiedniego komina systemowego. Obecnie palę miałem ale przyszły sezon przechodzę na eko-lignit i nie wiem do końca co wybrać. Są kominy do kotłów na paliwa stałe do spalin mokrych i suchych. Eko-lignit czyli brunatny to raczej napewno bedzię powodował wytrącanie sie pary w kominie.

Co byście mogli polecić do takiego opału?

 

Wstępnie myślę nad takim rozwiązaniem:

 

http://allegro.pl/10-m-fi-180-uniwersalny-komin-ceramiczny-kominy-i2110311530.html

Edytowane przez daweed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...
  • 1 rok później...

Też sporo głowiłem sie, czy warto postawić w domu na system kominowy i przekonał mnie znajomy, który polecił mi oferte producenta Schiedel . Czytałem tezopinie na ich temat i jak się okazuje, jest to bardzo ceniony producent nowoczesnych systemów. Przy czym są one nie tylko bezpieczne, ale także nie emitują dużej ilości spalin i maja bardzo dluga gwarancje. jak dla mnie ideał!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.