Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasadność stosowania wymiennika płytowego


Tomekm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Proszę o poradę doświadczonych instalatorów/ projektantów

Mam u siebie w domku starą instalację CO. W tym roku planuję ją wymienić

Mam piec miałowy z dolnym spalaniem, zakupiłem wymiennik CWU i właśnie zamierzam zacząć demontaż starych rur i grzejników.

Zastanawiam się czy zastosować wymiennik ciepła i zamknąć instalację

Wiem że to podniesie koszt inwestycji ale ma też zalety

- instalacja zamknięta będzie miała dłuższą żywotność (wymiennik CWU też chciałbym umieścić za wymiennikiem)

- nie muszę wyciągać naczynia wzbiorczego do pomieszczeń mieszkalnych lub na nieogrzewany strych

- planuję za jakiś czas wprowadzić do domu gaz i założyć drugi kocioł gazowy

 

Czy moje przemyślenia mają sens?

Czy może jednak stanowczo odradzacie takie rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Twój pomysł jest jak najbardziej słuszny zwłaszcza, że w przyszłości planujesz podłączenie pieca gazowego. Nie jestem jedynie pewien co do wymiennika cwu. Ja mam u siebie identyczną instalacje a wymiennik cwu podłączony jest bezpośrednio z kotła. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zastosowanie wymiennika ciepła ma swoje niezaprzeczalne zalety. Jeśli możesz zainwestować dodatkowo jeszcze ponad 1 tysiąc zł to zamknij instalację grzejnikową wymiennikiem a kocioł niech pracuje na otwartym obiegu. Jednak zasobnik c.w.u. zainstaluj na obiegu otwartym przed wymiennikiem przy kotle. Uprości to Tobie instalację bez jakichkolwiek strat dla jakości czy fachowości wykonania.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podłączę wymiennik CWU w części otwartej to:

- zmniejszam jego żywotność

- w przypadku doinstalowania pieca gazowego nie będę mógł już z niego korzystać

Z drugiej strony temperatura za wymiennikiem może być niższa i wtedy będą problemy z grzaniem wody użytkowej

 

A tak przy okazji

Ilu płytowy wymiennik zalecacie? do budynku 100 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

czesc ja mam wymiennik płytowy w intalacji otwartej przed wymiennikiem. Spokojnie mozna go połaczyc do cwu gdy zalozysz w przszlosci drugi piec. Wg.specjalistow jaikch pytalem a bylo ich wielu do domu jednorodzinnego o pow.170 m2 załozylem wymiennik 20 plyt. do tego pompy obieg peirwotny 25/40, a wtorny 25/60. Ladnie to wszystko chodzi jednak jest problem tego typu ze jest dosc duza roznica temperatur pomiedzy obiegami i prz obiegu wtornnym jest okolo 20 stopni mniej. Jest to problem bo przy niskich temperaturach piec weglowy bedzie musial chyba pracowac w temp 90 stropni aby dogrzac moja powierzchnie mieszkalna. Staralem sie juz regulowac pompami jednak bezskutecznie. Dlatego tez zastanow sie czy zalozenie wymiennika jest dobrym rozwiazaniem bi na pewno wiecej paliwa spalisz. a tak jak wspomniales bedzie problem z ogrzaniem wody uzytkowej. Reasumujac sam nie wiem czy moj wimiennik jest dobrany prawidlowo czy tez nie patrzac na tak duze roznice temperatur. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamontowany wymiennik płytowy ( 35 kW do kotła 25 kW ) i jest tak dobrany , że pomiędzy obiegami mam róznicę tem w zakresie 4 - 7 stopni Celsjusza.

 

Nie jestem fachowcem ale twój faktycznie wymiennik moze mieć za małą wydajność.

Sprawdź też czy masz właściwie podłączone obiegi do wymiennika.Powinny być podłączone "przeciwprądowo",

Obieg pierwotny: wejscie wody do wymiennika z kotła - górą , a wyjscie - dołem, natomiast Obieg wtórny: wejscie wody do wymiennika z grzejników (powrót) - dołem , a wyjscie ( zasilanie ) - górą.

 

U mnie wszytko chula należycie.

 

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc ja mam wymiennik płytowy w intalacji otwartej przed wymiennikiem. Spokojnie mozna go połaczyc do cwu gdy zalozysz w przszlosci drugi piec. Wg.specjalistow jaikch pytalem a bylo ich wielu do domu jednorodzinnego o pow.170 m2 załozylem wymiennik 20 plyt. do tego pompy obieg peirwotny 25/40, a wtorny 25/60. Ladnie to wszystko chodzi jednak jest problem tego typu ze jest dosc duza roznica temperatur pomiedzy obiegami i prz obiegu wtornnym jest okolo 20 stopni mniej. Jest to problem bo przy niskich temperaturach piec weglowy bedzie musial chyba pracowac w temp 90 stropni aby dogrzac moja powierzchnie mieszkalna. Staralem sie juz regulowac pompami jednak bezskutecznie. Dlatego tez zastanow sie czy zalozenie wymiennika jest dobrym rozwiazaniem bi na pewno wiecej paliwa spalisz. a tak jak wspomniales bedzie problem z ogrzaniem wody uzytkowej. Reasumujac sam nie wiem czy moj wimiennik jest dobrany prawidlowo czy tez nie patrzac na tak duze roznice temperatur. Pozdrawiam

 

Witam. Ja mam ogrzewaną powierzchnie ok 160 m2 i wymiennik 30 płytowy. Wyczytałem gdzieś, że powinno się stosować przelicznik 1płyta= 1KW. U mnie po całkowitym rozgrzaniu instalacji występuje różnica między obiegami ok 8 st. Może masz źle podłączony wymiennik bo coś mi się wydaje, że 20 st to zdecydowanie za dużo. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że pompy powinny być zainstalowane odwrotnie - ta silniejsza na pierwotnym. Chodzi o to, że masz za duży odbiór ciepła z wymiennika w stosunku do jego zasilania. kiedyś to z grubsza przeliczałem, bazując na programie doboru wymienników firmy secespol - do ściągnięcia za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
czesc ja mam wymiennik płytowy w intalacji otwartej przed wymiennikiem. Spokojnie mozna go połaczyc do cwu gdy zalozysz w przszlosci drugi piec. Wg.specjalistow jaikch pytalem a bylo ich wielu do domu jednorodzinnego o pow.170 m2 załozylem wymiennik 20 plyt. do tego pompy obieg peirwotny 25/40, a wtorny 25/60. Ladnie to wszystko chodzi jednak jest problem tego typu ze jest dosc duza roznica temperatur pomiedzy obiegami i prz obiegu wtornnym jest okolo 20 stopni mniej. Jest to problem bo przy niskich temperaturach piec weglowy bedzie musial chyba pracowac w temp 90 stropni aby dogrzac moja powierzchnie mieszkalna. Staralem sie juz regulowac pompami jednak bezskutecznie. Dlatego tez zastanow sie czy zalozenie wymiennika jest dobrym rozwiazaniem bi na pewno wiecej paliwa spalisz. a tak jak wspomniales bedzie problem z ogrzaniem wody uzytkowej. Reasumujac sam nie wiem czy moj wimiennik jest dobrany prawidlowo czy tez nie patrzac na tak duze roznice temperatur. Pozdrawiam

 

na twoim wymmienniku nie powinno byc rróznicy większej niz 5 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja posiadam wymiennik płytowy i niestety instalator zamontował CWU właśnie do niego a więc mam problem z podgrzaniem CWU do 50 stopni jeżeli palę na piecu 50 stopni i jednocześnie ogrzewam dom. Jak są takie temperatury jak teraz a więc zerowe max -3 to ustawiam na sterowniku priorytet - najpierw podgrzewa się CWU a potem dom. Podgrzanie CWU trwa jakieś 35 minut i przez ten czas instalacja CO nie działa. N szczęście przez te 30minut nie zdoła się wychłodzić więc niby bulu nie ma ale to rozwiązanie wręcz głupkowate.

 

 

Praktycnie rzecz biorąc mój wymiennik płytowy zastosowano chyba po to bo isntalacja jest w układzie zamkniętym. Jakoś tą zime się przemęczę a na lato koniecznie przerabiam instalację i wkładam CWU przed wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Koledzy podepnę się pod temat. Od ok. 5 lat mam instalacje na wymienniku płytowym Lb 31-30. Wszystko chodziło ok, miałem około 8 stopni różnicy pomiędzy układami. Ostatnio trochę się ochłodziło i zrobił się problem. Różnica zaczęła wynosić ok 25 stopni i w domu jest znacznie chłodniej i aż boje się myśleć co będzie jak przyjdą prawdziwe mrozy. Filtry czyste i wydaje mi się, że winowajcą może być wymiennik. Czy ma ktoś z Was jakieś doświadczenie tzn. czy są jakieś preparaty chemiczne żeby go dobrze wyczyścić. Bo jeżeli nie da się go wyczyścić a nowy nie jest tani to nie wiem czy nie lepiej zrobić typowego układu zamkniętego i do pieca dokupić zewnętrzną wężownice schładzającą.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.