Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Rotametrów


mironw

Rekomendowane odpowiedzi

Piszesz że można je łatwo wymienić,ale czy nie trzeba będzie całego układu odpowietrzać?

Jeżeli chodzi o wymiar to jest trochę powyżej 42mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że można je łatwo wymienić,ale czy nie trzeba będzie całego układu odpowietrzać?

Skoro będziesz wykręcał rotametry (to pierwsze zakręcisz zawory przed belką), to wyleci ci trochę wody z belki. Skoro wyleci t to wejdzie tam powietrze, skoro wejdzie to trzeba odpowietrzać. Logiczne? :blink:

Na dolnej belce widzę (zdjęcie) odpowietrznik automatyczny a na górnej też jest? Jeżeli też to po skręceniu i otworzeniu zaworów (pierwszy od dolnej belki) woda która najdzie wypchnie powietrze. :D

 

 

P.S. Ja u siebie tych cieknących jeszcze nie robiłem :lol:

 

P.S. Zapatrzyłem się na pierwsze zdjęcie , a na drugim widać odpowietrznik :D

Edytowane przez zbigmaz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , trzeba odpowietrzyć , ale jak to zrobisz umiejetnie to bedzie to bardzo proste ,

-Ważną rzeczą jest aby wymienić nypel i rotametr (jest to komplet )

1- zakręcasz zawory kulowe na dwóch belkach

2- na dolnej belce zakręcasz wszystkie obwody ( plastikowe pokrętła)

3 - z górnej belki z jej górnej częći wykręcasz zawory regulacyjne ( wody wyleci tylko tyle co jest w belce , chyba że jakaś pętla jest z tego rozdzielacza na pietrze - to tą pętle trzeba będzie potem napełnić )

4- z górnej belki z jej dolnej części trzeba odkręcić nakrętki na rurkach ( złacza alternatywne) i odlączyć od nypla ( zwróć uwagę aby nie uszkodzić oringów które uszczelniają połączenie nypla ze złączką )

5- Z gónej belki z jej dolnej części wykręcasz stare nyple i wkręcasz nowe ( są one ok 2 cm dłuższe więc przy wkładaniu rury trzeba trochę się przyłożyć i umiejętnie ją włożyć )

6 - wkładasz rurę i zakręcasz nakrętkę złaczki

6a.- jeśli nie miałeś obwodu podłogówki powyżej rozdzielacza np. na pietrze to uzupełnij wodę w belce np. butelką układ się nie zapowietrzy ( jeśli miałeś pętle- pomiń to )

7- na górną część belki zakręcasz rotametry

7a. odkręcasz zawory kulowe

8 - regulujesz układ kręcąc rotametrem w prawo lub w lewo

GOTOWE

Jeśli miałeś pętle u góry trzeba ją napełnić . i odpowiertzyć układ aby się wszystko nie pozapowietrzało to zamknij wszystkie obwody i zostaw ten tylko z zgórnej pętli .

PS , takie rotametry mogę załatwić ale to już na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O.k

2- na dolnej belce zakręcasz wszystkie obwody ( plastikowe pokrętła)

-tam są jakieś kapturki pod nimi są pokrętła z cyferkami czyli to ma być to?

-jak póżniej je z powrotem ustawić?

3 - z górnej belki z jej górnej częći wykręcasz zawory regulacyjne

-zaworki są na ampula odkręcam wobec tego tą nakrętkę wokół i wyjmuję całość czy tak?

-rurki podłogówki mają 16mm średnicy będą pasować?

sorry za pytania ,ale jestem kompletnym laikiem byłem przekonany,ze reguluje się tymi pokrętłami z dolnej belki sam już zacząłem nimi kręcić i wydaje mi się że jest troszkę

lepiej

Pozdrawiam

ps budynek parterowy

Edytowane przez attex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zakręcasz zaworki na dole te zaworki są przeznaczone na siłowniki , ale to by się okazało jak dejmiesz kapturek i zrobisz zdjęcie

imbusem nic nie robisz wykręcasz całość .

w rurki są włożone końcówki które nie wyciągasz ,po odkręceniu rurki odłacza się to od nypla , uszczelnieniem jest oring na który trzeba uważać aby nie uszkodzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączam zdjęcie zaworków na dolnej belce

post-36348-0-26759300-1323426469_thumb.jpg

będę zainteresowany zakupem proszę o info na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączam zdjęcie zaworków na dolnej belce

post-36348-0-26759300-1323426469_thumb.jpg

będę zainteresowany zakupem proszę o info na PW

 

Witam , dolne zawory tak jak wcześniej pisałem są do odcinania pętli grzewczych ręcznie lub za pomocą siłowników , choć producent wstawił takie że można na nich regulować przepływ ( zrobić nastawę wstępną ) wiec gdy się zdecydujesz na na rotametry to trzeba bedzie każdy z nich odkręcić na full , a przepływy regulować rotametrami ( są bardziej precyzyjne )

Jednak można nie zakładać rotametrów i spróbować wyregulować układ metodą prób , jeśli jednak chcesz to zrobić precyzyjnie to taki rotametr kpl. kosztuje ok 20 zł + Vat .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-36348-0-64008700-1323510827_thumb.jpgWitam

Dzięki za odpowiedż myslę że narazie spróbuję ustawić metodą prób i błędów może mi się uda widzę jakąś poprawę

Jeżeli nie da rady to się do Ciebie odezwę. Obawiam się tylko tego zapowietrzenia układu (układ zamknięty) Może byś mi mógł poradzić jak ustawić te zaworki .

Pozdrawiam

post-36348-0-73364700-1323510573_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

W jaki sposób zakręcić te zaworki na full czy według tych cyferek ?

Próbowałem zakręcić ,lecz kręcą sie dookoła

Mimo wszystko chyba bedę zmuszony kupić te rotametry ,ale to już po świętach(nie chciałbym zostać bez ogrzewania)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedż,czyli niepotrzebnie kręciłem tymi pokrętłami i jeszcze bardziej rozregulowałem zaworki chyba nie obejdzie się bez fachowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Nie chcę zaśmiecać forum i podepnę się pod ten temat. Miałem problem z przepływomierzami ale teraz wiem, że były źle podłączone (zamiast na zasilaniu to na powrocie) Dało mi to do myślenia i stwierdziłem, że moi fachowcy mogą mieć mało wspólnego z fachowością. Podłączyli mi 2 rozdzielacze firmy Prandelli do grzejników a przepływomierze zamiast pokazywać i regulować wydawały dziwne dźwięki :) Teraz wiem co to i dlaczego ^^ Jednakże chciałbym was prosić o pomoc i stwierdzenie czy podłogówka na następnych (niepodłączonych firmy Gorgiel) będzie poprawnie funkcjonować. Jeszcze nie podłączyli pexów więc można to jakoś odkręcić.

W załącznikach fotki:

- 2 podłączone do grzejników firmy Prandelli (zasilanie na górze !)

- 1 z wymontowanymi przez nich częściami i określeniem, że są niepotrzebne (regulatory z kapilarami)

- 2 jeszcze nie podłączona podłogówka (niby te same a różnią się rurką)

post-38211-0-57266300-1327477025_thumb.jpg

post-38211-0-08673800-1327477059_thumb.jpg

post-38211-0-49378900-1327477080_thumb.jpg

post-38211-0-72301700-1327477097_thumb.jpg

post-38211-0-74443700-1327477173_thumb.jpg

Edytowane przez Egzekutorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egzekutorek- pod ściane ich i EGZEKUCJA . Czy oni sami to składali bo widze że pojęcia o działaniu nie mają

pierwsze foto : dolna belka zasilanie na instalacje pex, po lawej powót na piec , termometr czerwony

górna belka powrót podłogówki ( zawory na imbus ) z lewej zasilanie z kotła

drugie foto : grzejniki , po co ta pompa ?na piecu nie ma do C.O? nie widzę jakie są tam rotametry ( jak 0 u góry to na zasilanie je,a jak0 na dole to powrót) , no i po co do grzejników ONE , grzejniki powinny mieć głowica termostatyczne ( może foto grzejnika typ V , czy C ) ,albo zawory ręczne

 

"......z wymontowanymi przez nich częściami i określeniem, że są niepotrzebne (regulatory z kapilarami)..." a co będzie pilnowało temperatury podłogówki

dobrzeże chociaż pompe podłogową dobrze założyli -strzałkąw dół :lol:

 

KOSZMAR daj im instrukcje do ręki albo " zwolnij " ,zaraz odezwie się kolega tomekb

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egzekutorek- pod ściane ich i EGZEKUCJA . Czy oni sami to składali bo widze że pojęcia o działaniu nie mają

pierwsze foto : dolna belka zasilanie na instalacje pex, po lawej powót na piec , termometr czerwony

górna belka powrót podłogówki ( zawory na imbus ) z lewej zasilanie z kotła

drugie foto : grzejniki , po co ta pompa ?na piecu nie ma do C.O? nie widzę jakie są tam rotametry ( jak 0 u góry to na zasilanie je,a jak0 na dole to powrót) , no i po co do grzejników ONE , grzejniki powinny mieć głowica termostatyczne ( może foto grzejnika typ V , czy C ) ,albo zawory ręczne

 

"......z wymontowanymi przez nich częściami i określeniem, że są niepotrzebne (regulatory z kapilarami)..." a co będzie pilnowało temperatury podłogówki

dobrzeże chociaż pompe podłogową dobrze założyli -strzałkąw dół :lol:

 

KOSZMAR daj im instrukcje do ręki albo " zwolnij " ,zaraz odezwie się kolega tomekb

Powodzenia

 

Witam , tak już się odezwałem kolega założył nowy temat z tym problemem tutaj https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11616-rozdzielacze-prandelli-oraz-gorgiel/

normalnie brak mi słów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi (również w nowym temacie ^^)

Na początek trochę wyjaśnień. Co do fachowców to jak widzę moje obawy okazały się słuszne :/ Nie wspomnę o zaworze czterodrożnym co wyszło na jaw po podłączeniu siłownika ale to już inna historia.

Tak jak wspomniałem po przeczytaniu tych postów zorientowałem się, że rotometry są na zasilanie a podłączone zostały na powrocie. Oczywiście belki już mi zamienili ale nie mają pojęcia o tym co pisał tomekb.

Patrząc na konstrukcję rozdzielaczy wywnioskowałem, że tak na chłopski rozum powinny być inaczej zamontowane (Prandelli na podłogówkę) ale myślę, że dlatego je zdekompletowali ponieważ wcześniej zamontowali skrzynki a kompletne rozdzielacze nie zmieściły się gabarytowo :P

Co do pomp to muszę Wam wyjaśnić, że mam wzorowe odzwierciedlenie słowa "pompomania" Zamontowali mi ich 7 sztuk no ale chyba dlatego, że kotłownię mam oddaloną o 15 metrów od domu - kanał ciepłowniczy liczy 25 metrów i jest zakopany na głębokości 1,7 metra.

Ale powracając do kwestii - jeśli zamienią mi miejscami to muszą usunąć te rurki połączeniowe? Tak mi się wydaje. No i nie potrzeba pomp pomimo kanału?

Jeśli potrzeba to zrobię kolejne zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , czegoś tu nie rozumię , piszesz że miałeś żle podłączone przepływomierze ,< bo były na powrocie> i na zdjęciach dalej są na powrocie , druga sprawa to jest to że przepływomierze nie za bardzo nadają się na zasilanie grzejnikami bowiem producent nie udzieli Ci na nie gwarancji bo one powinny pracować na niskim parametrze temp. do 60 st max . , oczywiście wytrzymują wyższą tem , ale nie jest ona zalecana , następna sprawa to że niepotrzebnie przepłaciłeś lekko 1800 zł kupując rozdzielacz z mieszaczem a nie sam rozdzielacz i ostatnia sprawa źle zdecydowałeś że Gorgiela dałeś na podłogówkę a nie Prandelli , to tak jak byś trzymał rozkęconego mercedesa w garażu a jeździł maluchem . pozdrawiam

.

 

Zdjęcia niżej pokazują rozdzielacze po zamianie stron. Oczywiście jest to rozwiązanie zamontowane przez nich do zasilania CO grzejników (zdekompletowane rozdzielacze Prandelli). Podłogówka jest jak na razie nie podłączona - tak jak widać na zdjęciach 4 i 5 (zamieszczonych wcześniej)

 

Co do "ostatniej sprawy" to ja nie zdecydowałem, ponieważ jestem automatykiem a nie hydraulikiem ;) Zdałem się na wiedzę i umiejętności fachowców - o zgrozo :/

post-38211-0-31948200-1327585662_thumb.jpg

post-38211-0-72066700-1327585682_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia niżej pokazują rozdzielacze po zamianie stron. Oczywiście jest to rozwiązanie zamontowane przez nich do zasilania CO grzejników (zdekompletowane rozdzielacze Prandelli). Podłogówka jest jak na razie nie podłączona - tak jak widać na zdjęciach 4 i 5 (zamieszczonych wcześniej)

 

Co do "ostatniej sprawy" to ja nie zdecydowałem, ponieważ jestem automatykiem a nie hydraulikiem ;) Zdałem się na wiedzę i umiejętności fachowców - o zgrozo :/

O zgrozo zamontowali mercedesa do grzejników a malucha zaganiają do podłogówki czy jest to już zalane ? może da sią to odzyskać

Co do pomp to muszę Wam wyjaśnić, że mam wzorowe odzwierciedlenie słowa "pompomania" Zamontowali mi ich 7 sztuk no ale chyba dlatego, że kotłownię mam oddaloną o 15 metrów od domu - kanał ciepłowniczy liczy 25 metrów i jest zakopany na głębokości 1,7 metra.

to już na pompy wydałeś majątek , potrzeba schemat (chyba ci jakiś zrobili?) z wymiarami średnic rur no i jakieś foto kotłowni ( AŻ SIĘ BOJE).

I od kotłowni idą rury do każdego rozdzielacza?

te prandeli złożył bym do kupy i na podłogówke dał , a gorgiela wykręciłrotametry dałkorki i może dadzą rade grzejniką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O zgrozo zamontowali mercedesa do grzejników a malucha zaganiają do podłogówki czy jest to już zalane ? może da sią to odzyskać

 

to już na pompy wydałeś majątek , potrzeba schemat (chyba ci jakiś zrobili?) z wymiarami średnic rur no i jakieś foto kotłowni ( AŻ SIĘ BOJE).

I od kotłowni idą rury do każdego rozdzielacza?

te prandeli złożył bym do kupy i na podłogówke dał , a gorgiela wykręciłrotametry dałkorki i może dadzą rade grzejniką

 

Schematu nie mam ale zdjęcia wkleję ;) Oni raczej nie umieją czytać schematów więc sami ich nie rysują. Wiem to dlatego, że zamontowali mi pompę bezpośrednio nad piecem a później chcieli zawór czterodrożny. Na szczęście w porę zobaczyłem schemat z Defro i kazałem im to przemontować. Chyba nie muszę dodawać, że instrukcję Defro mieli u siebie tydzień czasu zanim zaczeli mi to wszystko sładać ;)

Zdjęcia pokazują obecny wygląd kotłowni. Widać na nich 3 pompy - pozostałe 4 wiecie, że są w skrzynkach ;)

 

Najbardziej żałuję tego, że na to 4um natknąłem się dopiero po niepowodzeniach moich hydraulików z rotametrami (szukałem informacji jak je regulować, żeby działały) :(

post-38211-0-62415500-1327650583_thumb.jpg

post-38211-0-96939400-1327650604_thumb.jpg

post-38211-0-88376600-1327650619_thumb.jpg

post-38211-0-21931000-1327650639_thumb.jpg

post-38211-0-44782300-1327650659_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weż rozrysuj to co tam natworzyli ,jako automatyk chyba nie nasz z tym problemów, jaka jest temperatura powrotu - ten 4D to troche zadaleko od kotła on raczej tylko obniża temperature na C.O , gdzie jest połączone 28 miedż z pex-ami do skrzynek , zawory zwrotne powinny być za pompami ( filtr -pompa-ZZ) , odpowietrznik nad pompąC.O .Gdzie jest zbiornik wyrównawczy (ZW) , albo ciśnieniowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę do domu to wszystko naszkicuję i umieszczę schemat (ja nie mam z tym problemu ;) )

Zbiornik wyrównawczy otwarty umieszczony jest nad kotłem (pod dachem) na zdjęciu nr 2 widoczne są rurki zasilania i przelewu (lecą w górę)

Zasilanie (dolanie) wody podłączyli w powrót - zdjęcie nr 2 i 3 - widoczny jest elektrozawór (na prawo od filtrów).

W zbiorniku są umieszczone 2 sondy "minimum" i "maximum". Czyjnik poziomu cieczy steruje tym elektrozaworem. Połączenie jest mojego autorstwa i dolewa wodę po osiągnięciu stanu minimalnego a wyłącza przy maxymalnym poziomie. Histereza między sondami wynosi 20 litrów. Zbiornik jest 60 litrowy a poziom maxymalny wynosi 50 litrów. Oczywiście poziomy można w każdej chwili zmienić ale tak na zdrowy rozum myślę, że to akurat jest dobrze ;)

Zawór czterodrożny steruje sterownik Defro MZ który jest połączony po RSie ze sterownikiem Defro AG Lux. Obecnie jest otworzony na 100% więc całą wodę puszcza na pompę CO.

Tak jak widać na zdjęciu nad pompą nie ma ani odpowietrznika ani zaworu zwrotnego.

Połączenie miedź-pex jest widoczne na zdjęciu nr 5 - zasilanie jest w samym rogu i jest widoczny na niej czujnik w siwej osłonie - powrót to ta druga rurka obok.

W kanale ciepłowniczym mam:

2 rurki ogrzewania (zasilanie - powrót)

1 zimna woda

1 ciepła woda

1 cyrkulacja

Wszystkie 4 skrzynki (2 x podłogówka i 2 x grzejniki) mam podłączone do tych rurek systemem równoległym ( nie wiem jak to się fachowo nazywa :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.