Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podłączenie gazu i instalacja wewnętrzna


kapi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam dom z 40r bez żadnych instalacji zabieram się do gruntownego remontu.

Jestem na etapie instalacji co i cwu, nie wiem jak wygląda to od strony prawnej.

Zdecydowałem sie na gaz - gazownia wydała warunki przyłącza i co teraz (skrzynka z gazem usytuowana jest na ścianie domu?

 

Dom nie ma wentylacji, co do komina to jest solidny wysoki komin 2 otwory 20x16 cm.

 

(pytanie dotyczy oczywiście podpięcia gazu)

 

Czy jest ktoś w stanie podać mi kroki jakie należy wykonać aby w domu był gaz?

Chodzi mi o to co trzeba załatwiać w urzędach, pozwolenia, zgłoszenia itp.

 

I przy okazji dochodzi pytanie czysto ekonomiczne czy warto pchać się w gaz (dom z cegły bliźniak, ~80m2 (~210m3) ściany z cegły ocieplenie 8cm, okna plastikowe, strop nie ocieplony - jeszcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolał bym kocioł gazowy od innego,np. na ekogroszek,choc taki właśnie mam (koniecznośc).

Musisz pamiętac,że pomieszczenie,w którym będzie zamontowany kocioł CO,obojętnie jaki, musi miec wentylację.Jeśli jeden przewód kominowy wykożystasz na spaliny,to zostaje ci tylko jeden wentylacyjny.A co wtedy z wentylacją kuchni,łazienki?

Czy da się tam zastosowac wyprowadzenie spalin przez ścianę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli masz tylko ten jeden komin w domu to dobrze by było pomyśleć o zwiększeniu ilości kanałów podczas remontu. Przez ścianę możesz wyprowadzić spaliny z kotła ( z zamkniętą komorą spalania) do max 21 kW - wylot min 2,5 m nad ziemią i 0,5 m od okien. Jeśli chcesz grzać wodę użytkową ja dałbym troszkę większy kocioł. Ale jak się uprzesz to zmieścisz się w 21kW.

 

Co do głównego pytania to jak rozumiem przyłącze gazu do budynku jest (?) czy to o skrzynce z gazem na ścianie domu to cytat z warunków?

 

Jeśli nie masz to:

1. Projekt przyłącza zrobiony przez instalatora z uprawnieniami musisz uzgodnić w gazowni - czego dokładnie będą chcieli będzie wiedział projektant (u mnie przez rok wymagali od projektantów posiadania ISO)

2. Uzgodniony projekt składasz w ZUDP - Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. Czy czeka cię ta część zależy od lokalizacji przyłącza: jeśli wychodzi poza twoją dzałkę to tak, jeśli nie to zależy gdzie to znowu jest (u mnie w mieście uzgadnia się wszystko nawet na swojej działce, za miastem tylko poza działką)

3. Drukujesz znowu, podłączasz wcześniejsze uzgodnienia i zgłaszasz się do urzędu miasta (gminy) - na przyłącza nie obowiązuje pozwolenie na budowę można to zrobić poprzez zgłoszenie - w urzędzie powiedzą czym to się różni.

Tak czy inaczej potrzebujesz projektanta a on to powinien wszystko wiedzieć.

W uzgodnieniu z gazowni powinni napisać co musisz zrobić żeby wykonać fizycznie przyłącze - dalszą część znają lepiej wykonawcy...

 

Co do instalacji wewnętrznych to jeśli uda Ci się zrobić to jako remont budynku to nie podlega to pozwoleniu na budowę ani zgłoszeniu. Zależy to jednak od zakresu i rodzaju robót.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do głównego pytania to jak rozumiem przyłącze gazu do budynku jest (?) czy to o skrzynce z gazem na ścianie domu to cytat z warunków?

 

Mowa tu o skrzynce z warunków przyłącza. Temat w ogóle jeszcze nie ruszony bo nie wie od której strony to ugryźć.

Mam stary dom i przy remoncie czegoś wychodzi milion innych rzeczy do poprawy B) no cóż takie życie ale przynajmniej domek własny.

 

Co do wylotu spalin przez ścianę to bez problemu dało by się to załatwić ale w tym samym pionie co było by wyjście są okna dachowe i to może komplikować sprawę i dach wystaje kolo 50 cm od ściany.

 

Czyli rozumiem z tego co tu napisaliście:

 

1. Żeby w domu zacząć cokolwiek robić to pomieszczenie z kotłem i każdym urządzeniem typu kuchenka gazowa musi mieć wentylacje z wydaną opinią przez kominiarza (który takie uprawnienie może wydać B) ), oczywiście wylot spalin z kotła

2. Przyłącze zostawię gazowni więc ona zajmie się wszystkimi formalnymi sprawami

3. Zgłaszam się :) do projektanta z odpowiednimi uprawnieniami który projektuje instalacje wewnętrzną (czy tu wymagane jest aby projekt instalacji wewnętrznej wykonany był przez osobę z uprawnieniami? i jak rozumiem jeżeli zgłoszę się do takiego fachowca on wszystkie formalne sprawy załatwi)

4.1. Mając projekt i opinie kominiarza podpisuję z gazownią umowę na realizację przyłącza i odbiór gazu (wcześniej się nie da?)

4.2. Równocześnie mogę się zabrać za wykonanie instalacji w budynku

 

W sformułowaniu którego używam 'instalacja wewnętrzną' chodzi mi o cześć od kurka (czyli tej nieszczęsnej skrzynki na ścianie z warunków przyłącza) i cała reszta w domu.

Tylko dalej nie jest dla mnie jasne które z tych etapów wymagają mojej ingerencji ;) w urzędach, składaniu wniosków o pozwolenia i tym podobne rzeczy.

 

A czy orientuje się ktoś z Was ile wynosi koszt tego wszystkiego co tu wymieniłem chodzi mi o projekt, pozwolenia, kominiarze itd (bez robocizny, materiałów itp - same formalne sprawy i projekty). Ile wyniesie mnie etap dotarcia do tego momentu w którym mogę już ruszyć z pracą w domu i wszystko jest elegancko we wszystkich możliwych urzędach pozałatwiane.

 

Jeszcze raz wielkie dzięki za odpowiedź.

 

Każda uwaga jest dla mnie bardzo cenna - chciał bym jakoś zwinnie i zgrabnie o ile się da przez to przejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Żeby w domu zacząć cokolwiek robić to pomieszczenie z kotłem i każdym urządzeniem typu kuchenka gazowa musi mieć wentylacje z wydaną opinią przez kominiarza (który takie uprawnienie może wydać B) ), oczywiście wylot spalin z kotła

 

Wentylacja wywiewna musi być w każdym pomieszczeniu z urządzeniem gazowym, kuchni, łazience, WC oraz w pomieszczeniach bezokiennych.

 

2. Przyłącze zostawię gazowni więc ona zajmie się wszystkimi formalnymi sprawami

 

Popytaj w jakim czasie to zrobią - być może sprawny projektant spoza gazowni zrobi to szybciej (zależy od gazowni)

 

 

3. Zgłaszam się B) do projektanta z odpowiednimi uprawnieniami który projektuje instalacje wewnętrzną (czy tu wymagane jest aby projekt instalacji wewnętrznej wykonany był przez osobę z uprawnieniami? i jak rozumiem jeżeli zgłoszę się do takiego fachowca on wszystkie formalne sprawy załatwi)

 

Dobry instalator poradzi sobie z instalacjami w domku bez projektanta i projektu B) Ale od formalnej strony powinien być projekt i pozwolenie na budowę. Dużo zależy od tego czy obok mieszkają jacyś "dobrzy ludzie" ;)

Dowiedz się też czy gazownia przed puszczeniem gazu będzie chciała tylko protokół szczelności z wewnętrznej instalacji czy coś więcej.

 

4.1. Mając projekt i opinie kominiarza podpisuję z gazownią umowę na realizację przyłącza i odbiór gazu (wcześniej się nie da?)

 

Jak dla mnie budowę przyłącza da się zrobić zupełnie niezależnie. Trzeba tylko wiedzieć do czego i ile gazu chcesz. No i tutaj projektu nie ominiesz...

 

 

Tylko dalej nie jest dla mnie jasne które z tych etapów wymagają mojej ingerencji :) w urzędach, składaniu wniosków o pozwolenia i tym podobne rzeczy.

 

Biura projektów mogą załatwić wszystko za Ciebie - zostawiasz pełnomocnictwo plus ewentualnie parę innych papierów u projektanta i masz z głowy. Ale nikt nie robi nic za darmo...

 

 

Pozdrawiam i powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.