Skocz do zawartości

Quozar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam piec miałowo-węglowy z nadmuchem i regulatorem temperatury na piecu. Model pieca to "Galmet GT-KWR27"
Do regulatora mam podłączony pokojowy sterownik, który jest zaprogramowany na temp. 22st./dzienna i 18st./nocnna. Zastanawiam się tylko jaką temperaturę utrzymywać na piecu? Powierzchnia mojego domu to 198m2 Dodam, że piec podgrzewa mi też wodę. Obecnie mam ustawioną 50st, ale kiedy sterownik pokojowy wyłącza pompę obiegową ta temperatura wzrasta nawet do 74st.
Będę wdzięczny za pomoc...

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam piec stalowy Buderus. W instrukcji podane jest, by temperatura minimalna na kotle była nie niższa niż 65 st.C. Ma to chronić kocioł przed korozją z uwagi na wytrącanie się wody w spalinach przechodzących przez kanały pieca, co wpływa negatywnie na prawidłową pracę kotła oraz jego żywotność.

Staram się utrzymywać temperaturę nie niższą niż 60 st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal ten sterownik pokojowy bo to głupota totalna. Jeżeli na noc ustawiasz 18 stopni i odłączasz w tym momencie pompe to weż pod uwagę fakt że ponowne rozbujanie podłogówki kaloryferów będzie wymagało dużej energii a tym samym większego zużycia opału. Miałem taki system zrobiony u siebie i zauważyłem że zużycie opału jest o wiele większe niż w przypadku potrzymywania ustalonej temperatury w domu. Dodam że w takim rozwiązaniu miałem niedopalony opał. Co do temperatury minimalnej na kotle to już twoja sprawa. Na forum przeczytasz że niska temperatura powoduje szybsze zużycie się pieca a jak się to ma w praktyce ? znam piec z niskiej półki który pracuje już 5 lat i temperatury powyżej 50 stopni nigdy na oczy nie widział. Piec pracuje przez cały sezon grzewczy bez wygaszania.

Edytowane przez MałyMiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak napisał Małymiki dodam jeszcze ze kotły zasypowe maja sporą bezwładność i wyłączenie pomp czyli odcięcie kotła od poboru ciepła może prowadzić do zagotowania wody w kotle.Ten system nadaje się raczej do kotłów palnikowych .Jeśli przy temperaturze na kotle 50 st (pomijając inne uboczne skutki )w domu jest za ciepło to zawory termostatyczne na kaloryferach pozostawiając jakiś kaloryfer bez zaworu np.łazienka w celu ciagłego odbioru ciepła z kotła ewentualnie zawór cztero lub trzy drogowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak jak Mówisz jednak na szczęście u mnie tego problemu nie było gdyż sterownik był tak zaprogramowany że jeżeli temperatura osiągnie 80 stopni to i tak wszystkie pompy się załączają w celu rozładowania energii

 

Nie zmienia to jednak faktu że regulator pokojowy bardziej nadaje się do pieców gazowych czy też na ekogroszek. Ja jednak osobiście wolę ciągnąć piec na tej samej temperaturze. Wydaję mi się że bardziej dla pieca niebezpeiczne jest duże wachania temperatur niż palenie ciągle w niskich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,podepnę się do tematu palenia w niskiej temp.Mam od ok.2mcy kocioł Derfo optima plus 18kw,dom 180m2 i ustawiam temp.na piecu 47-48stopni (przy temp.zewn.-5,-8) i mam w domu ciepełko 23-24 stopnie.Zużycie węgla jest zdecydowanie mniejsze niż przy ustawieniu na np.55 czy 60 stopni.Ważna jest tylko jedna kwestia aby raz na tydzień oczyszcic porządnie piec i przepalic go do temp.powyżej 65stopni,podobno to wystarczy aby piec zbyt szybko nie skorodował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że możesz utrzymywać taką temperaturę na piecu i mieć te 23 st C w mieszkaniu to akurat nic dobrego przy kotle stalowym . Krótko mówiąc masz żle obliczoną instalację a konkretnie za duże grzejniki w mieszkaniu . Palenie w niskich temperaturach akurat wielkich oszczędności nie daje a przyczynia się do korozji wymiennika kotła zwłaszcza kotłów z pionowym wymiennikiem . Ratunek to zawór mieszający pozwalający utrzymać na kotle zalecaną temperaturę a podawanie niższej na grzejniki . Nic nie napisałaś jak palenie od góry - powiodło sie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metodą prób i błędów za trzecim razem udalo się rozpalić od góry:) w ten sposób rzeczywiście dłużej się pali,ale jak dla mnie ma to minusy...rozpala się długo i zdecydowanie wolniej osiąga zadaną temp.Ostatnim razem kiedy udało się rozpalić od góry dosypałam na żar nową porcję węgla,bo pora była zbyt pozna na nowe rozpalanie.I tak paliło się pięknie do 9 rano:) Wracajac do tematu temp.na piecu to faktycznie przy niskich temperaturach zauważalny jest efekt skraplania na ściankach pieca.Piec jest nowiutki więc troche szkoda tak na dzien dobry skaracać mu życie,ustawiłam już na 50st. i przykręciłam zawory na grzejnikach.Nie mam niestety zamontowanego zaworu mieszającego,a widzę,że przydałby się.Czy teraz można go bez problemu zamontować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety bez przeróbki instalacji raczej niemożliwe . Proponuję poczekać do lata i wykonać niezbędne zmiany na pewno wydłuży to żywotność pieca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

koledzy jest jakiś schemat jak powinna być prawidłowo wykonana instalacja pompy kotłowej , w raz z jakimiś zaworami termostatycznymi itd. miałem ochronę powrotu z CWU ale u mnie jakoś to nie działa tak jak powinno mam 3 pompy i ciągła walko o wodę , mam pompy wilo z auto adaptacja i wydawało mi się ze pompy pozostałe nie wiem czy się wyłączały czy co , od jakiegoś przeciążenia , ponieważ tak jakby stawały bo pompa cwu ściągała im wodę to raz , a dwa piec non stop szedł na modulacji w granicach 100 % bo ciągle dogrzewał bojler 300l z podwójną wężownicą , gdy wyłączyłem pompę cwu powrót spadł na 36 stopni ale modulacja tez spadła z 100 na 55% łatwiej ma uzyskać  zadaną temp. proszę o jakieś rady , chociaż wydaje mi się że musi to być zrobione tak jak to mam wyglądać prawidłowo czyli pompa kotłowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poglądowo możesz sobie zobaczyć jak to jest projektowane przez profesjonalistów - wrzucam linka dot. kotlowni gazowej + przyłączy które dostała  firma w której pracuje szwagier w planach do wykonania.  https://www.enms.pl/realizowane-projekty-unijne/wykonanie-instalacji-wodno-kanalizacyjnych-i-c-o/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.