Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

a może warto spróbować dla odmiany dłuższego czasu podawania i jeszcze wydłużenia przerwy??

teraz masz 5/46 i nadmuch 45

spróbuj 10/100 i nadmuch 45

kocioł będzie odrobinę dłużej pracował ale jest szansa na lepsze dopalenie węgla i krótsze podtrzymanie które wpływa na stabilność temperatury układu a nie tylko samego kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o 14:14 zmieniłem wentylator: praca  w podtrzymaniu na 30 s co 5 minut.

Po 6 godzinach pracy z tym ustawieniem spalanie wyglada jak na załączonych zdjęciach.:

Animus a na co ma wplynąc ta częstsza praca wentylatora  w podtrzymaniu ( wydaje mi się ze to skraca prace pieca w podtrzymaniu a co za tym idzie piec spai większą ilość ekogroszku ) 

post-37177-0-17736100-1517773417_thumb.jpg

post-37177-0-77162100-1517773468_thumb.jpg

post-37177-0-24162600-1517773513_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopala to co leży w palniku.

A spala więcej?

Po popiele widać że mniej węgla się marnuje.

Możesz wyczyścić komorę z sadzy, zobaczymy ile się odłoży na ściankach dookoła palnika.

Dałbym nawet pracę  w podtrzymaniu  30 s co 4 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Cześć Timon.

Chwile mnie tutaj nie bylo☺. Kolejny sezon grzewczy rozpoczęty i ponowne problemy z ustawieniem

Poniżej post, w którym udzieliles mi kilka wskazówek dotyczących ustawienia pieca. Jest szansa żebyś mi ponownie pomógł. ?

Nie mogę poradzić sobie z dopalaniem ekogroszku . Wydaję mi się ze mam za dużo niedopałów. 

ROBERT

zginąłeś bo kręcisz wszystkim naraz

to błąd

wystarczy ustawić jeden zestaw parametrów i potem wykonywać korekty tylko jednym z nich

kapliczkę zostaw- jest lepsza niż deflektor który i tak wisi na środku a płomień trafia obok niego w ruszt wodny

jeden z kolegów pisał ze u niego na rynnie sprawdzają się długie czasy podawania

zacznij zatem od takich ustawień:

czas podwania 10 sek

przerwa podawania 100sek

nadmuch 40%

zerknij i oceń czy spada niedopał do popielnika i czy temperatura rośnie

jeśli jest niedopał dajesz ndmuch w górę o 5 oczek

zoatawiasz

jesli nadal niedopał i temperatura rośnie  kolejna korekta

jeśli niedopał ale temperatura nie rośnie też wykonujesz korekty nadmuchu 

jak dojdziesz do momentu w którym pomimo zaniku niedopałów i pojawienia się spiekow temperatura nadal nie będzie rosnąć  robisz korektę przerwy podawania w dół o 10 sek do poziomu 90sek

zaczynasz zabawę od nowa z nadmuchem czyli korekty w górę 

powalczyć musisz kilka godzin ale dojdziesz do poprawnych ustawień

dopóki będziesz miał niedopał to nie pozbędziesz się syfu z kotła ponieważ spalanie jest niezupełne i niecałkowite w permanentnym niedoborze tlenuh

musisz ustawić poprawny skład mieszanki i odpowiednią moc inaczej nic z tego

 

 

dobrze zatem

wyjdzmy od tego co masz teraz 6/55/40%

jeśli kocioł osiągnął zadaną ale masz niedopał to wydłuż przerwę podawania o 2-3 sekundy

jak przestanie osiągać to nie wracaj z przerwą tylko podnoś nadmuch

będzie wiadomo jaki jest punkt odniesienia

 

czyli schemat taki

1) 6/58/40%

jeśli nadal niedopał ale osiągnie zadaną

6/60/40% potem 6/62/40% i 6/64/40%

 

 

jeśli niedopał i nie osiągnie zadanej to wtedy 

6/58/42% a potem 6/58/44% i powtarzamy aż zacznie osiągać zadaną

 

jak zacznie a nadal będzie niedopał to wtedy ponownie wydłużasz przerwę podawania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak niedopala to zacznij od wydłużenia przerwy.

a zanim zaczniesz cokolwiek kręcić to odpowiedz sobie na pytanie czy przed sezonem czyściłes porzadnie palnik oraz wentylator łącznie z kanałem napowietrzającym i poskładałeś wszystko poprawnie??? jeśli nie to trzeba od tego sezon zacząć czyli od wyczyszczenia porządnego i dopiero potem działać z ustawieniami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Timon.

Dzięki ze się odezwaleś. 

Co do twoich sugestii. To piec czyscilem przed sezonem. MUSZĘ jeszcze sprawdzić ewentualnie ten kanał napowietrzajacy czy tam coś w miedzy czasie się nie naskladalo ( przepalalem trochę drewnem w ruszcie awaryjnym zanim uruchomiłem podajnik)

Wczoraj wydluzylem przerwę podawania na 52

Obecne ustawienia to 6/52/40. Wydaję mi się ze lepiej dopalil dzisiaj. 

Jutro wieczorem wrzucę jakieś zdjęcia jak to wygląda. Jakbyś mógł zerknąć to będę wdzięczny. 

Dzięki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważne żeby osiągał zadaną nawet jeśli nie robi tego w 10 minut a w 30 to nic złego i możesz śmialo wydłużać przerwę. jak będzie się męczył ponad godzinę to wtedy przestajesz wydłużać i jeśli nadal jest niedopał to podnosisz nadmuch. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmniejszyć czas podawania z 6 na 5 sek.(ja tak mam)nadmuch możesz pozostawić na 40 skoro nie robią się spieki a przerwa w podawaniu też może być za krótka...wszystko zależy jakim eko palisz.. kiedyś wyczytałem w czeluściach internetu że stosunek czasu podawania do przerwy podawania powinien być zachowany w stosunku 1:12.5,oczywiście nie zawsze musi się to sprawdzać ale zawsze mogą być być jakieś parametry wysciowe..ustaw czas podawania na 5 przerwę na 75 nadmuch na 40, i obserwuj..jak żar będzie się cofał za bardzo to skracaj przerwę podawania...jak będą niedopałki to go wydluzaj...po wprowadzonej korekcie odczekaj kilka godzin..i obserwuj.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie za dużo podajesz. A zmieniales w tym sezonie opał na inny czy jest ten sam z zeszłego sezonu? Jeśli zmieniony to prawie zawsze trzeba też zmieniać parametry.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

Operuj zmianą tylko jednego parametru. Czyli wszystko zostaw a zmniejsz jedynie przerwe podawania.

Zdecydowanie za często podaje. Nie jest ważne aby piec szybko doszedł do zadanej. Zostaw na razie czas podawania zwiększaj tylko "przerwę podawania". Nadmuch wydaje się dość mocny, ale nie wiem jak masz ustawioną taką zasłonę na przy dmuchawie. Bo pamiętaj, że poza ustawieniem % działania nadmuchu, ustawiasz tez ręcznie taką przesłonę. Sprawdź to i daj więcej informacji. Póki co wydłuż przerwę podawania i sprawdź jak długo piec dochodzi do zadanej a później jak długo zostaje w stanie "podtrzymania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert

no to poszło już kilka sugestii. pozostaje wybrać parametr którym będziesz sterował. jak kocioł osiaga zadaną to masz zapas mocy i możesz zmniejszać czas podawania albo wydłużac przerwę. jak przestanie to wtedy nadmuch w górę .  pamietaj że korekta czasem podawania będzie skutkowała większymi skokami, korygując przerwą zrobisz to płynniej mniejszymi krokami. przy takiej ilości niedopału dałbym przerwę dłuższą o przynajmniej 20sek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiec tak.

Klapka na wentylatorze jest otwarta na Maxa. Ekogroszek oczywiscie zakupiony" nowy" przed sezonem. Ten z ubiegłego sezonu poszedł już z ogniem.

Obecne ustawienia:

Temperatura zadana 57 stopni

Zadana cwu 43 stopnie

czas podawania 6s, przerwa podawania 57 sekund, nadmuch 40

praca w podtrzymaniu: 10s co 40 minut

wentylator w podtrzymaniu 30 sekund co 20 minut

histereza kotła 2stopnie

histereza cwu 3 stopnie

Timon z ta przerwa to może nie bede az tak drastycznie wydłuzał co ?

IMG_2836.JPG

IMG_2837.JPG

IMG_2838.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a napisz jeszcze ile czasu pracuje i ile w podtrzymaniu??? w popielniku masz lekko nadpalony węgiel więc trzeba albo przerwę dłuższą albo nadmuch mocniej ale najpierw napisz o co proszę to będzie łatwiej decydować czym korygować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon. Tak na szybko sprawdziłem jak wyglada praca pieca:

Ustawienia mam takie:

temperatura zadana CO - 57 stopni

temperatura zadana CWU 43 stopnie

6s/62s/40 % nadmuch

podtrzymanie 10s co 40 minut

wentylator w podtrzymaniu 30 s co 20 minut

histereza kotła 2 stopnie

histereza cwu 3 stopnie

Piec dobił do 57 stopni i w podtrzymaniu stał 17 minut

Nastepnie zaczął ponownie pracowac temperatura spadla do 51 stopni i zaczeła rosnac do 57 ( nie sprawdziłem jednak dokladnie jak długo to trwało. Ale z 25minut na pewno )

Ponizej zdjecia jak wygląda spalanie na takich ustawieniach po 12 godzinach pracy

CO sugerujecie zmienic?

 

IMG_2841.JPG

IMG_2842.JPG

IMG_2843.JPG

IMG_2845.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo w tym popiele łupka i kamieni i trochę niedopału. na pierwsze nie poradzisz a z niedopałem możesz walczyć wydłużając przerwę podawania. 25 minut do zadanej to znaczy że masz jeszcze spory zapas mocy a po kolorach wokół palnika to chyba trochę mało tlenu dostaje więc to będzie dobry kierunek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden sposób na to aby kocioł defro uni spalał ekogroszek jak należy. Trzeba wywalić ten dziadowski palnik i założyć zwykłą retortę. Po dwóch sezonach walki tak zrobiłem, dołożyłem sterownik SPPV2 i teraz nie muszę mieszkać w kotłowni. Palnik uni nawet się nie zbliżył jakością spalania i ekonomiką do fajki przede wszystkim dlatego że rynna ma duży problem z czystym spalaniem na niskich mocach, tam poprostu musi leżeć dużo żaru i węgla. Dodam że przez 3 miesiące próbowałem jeszcze opanować uni sterownikiem z pidem ale efekty były mierne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luknor zgodzę się z tobą w 100% że palnik UNI jest niestety do niczego, ja też zacząłem z nim trzeci sezon walki i słabo to wygląda... Możesz podać jakieś szczegóły odnośnie wymiany paleniska? Jaka cena? Sam robiłeś? Jaką retortę kupiłeś? Czy dużo przy tym zamieszania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem retortę do defro za olx (nową)  za o ile pamiętam 750 zł. Roboty trochę jest. Ja to robiłem w grudniu i zajęło mi to 4 - 5 godzin. Lepiej mieć kogoś do pomocy bo trzeba zdjąć zbiornik. Trzeba też wkleić  pierścień korony na uszczelniaczu dzień wcześniej ale musiałem go zdjąć przy montażu bo nie przeszedł przez otwór więc lepiej to zrobić poza sezonem żeby uszczelniacz wysechł. W komplecie dostałem nowy ślimak (jest dłuższy niż do Uni). Razem z SPPV2 robi to robotę. Niedopałka od tamtej pory nie widziałem, czasem pojawi się jakiś mały spiek ale to kwestia powietrza i węgla, ale jeszcze nigdy nie było takiego który by coś zablokował. Teraz np w październiku 200 kg węgla starczało na 3 tygodnie, przy uni najlepszy wynik to 13 dni. Czyszcze kocioł co załadunek a na uni po 2 dniach był syf i ściana nad palnikiem wiecznie ze smoły. 

Reasumujac: możecie kombinować jak koń pod górę z palnikiem uni ale tylko nerwy stracicie. On się nie nadaje do ekogroszku. W zasadzie to nie wiem do czego się nadaje :)

32CDD011-9CE4-425E-83D4-AE2E64A48079.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki stan w komorze spalania nie powstaje natychmiast ale jest efektem złych parametrów na przestrzeni czasu. wydłuż przerwę o 5sek na początek potem kolejne korekty ale krótsze. koledzy mają racje odnośnie tego typu palnika- najłatwiejszy to on nie jest w obsłudze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luknor ja nie narzekam i rodziców na Defro Sigma Uni R 16KW. 3ci sezon leci.  Nie ma problemu z poprawnym spalaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.