Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa kotły na paliwo stałe w instalacji c.o.


dyn2007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie na Forum.

 

Jako że to mój pierwszy raz tu witam wszystkich forumowiczów

Do rzeczy

Chciałbym zasięgnąć opini szanownych kolegów w sprawie jak tytule

Trochę opisu

 

Przede mną remont starej instalacji co

Jeden kocioł z podajnikiej zasila obecnie instalacje

Instalacja pracuje teraz grawitacyjnie , z grubymi rurami

w układzie z zaworem 4 D . Góra instalacji jest już nowa, uruchomiona i nie będzie ruszana . Starą czyli dół muszę wymienić i nawiązać do góry czyli do pionów.

 

remont będzie polegał na wymianie rur na miedziane , czyli cieńsze , instalacji pompki /pompek ?

i co najważniejsze chcę zainstalować kocioł rezerwowy , zwykły , najtańszy Jak mówicie górniak.

Kocioł rezerwowy KR ma byc używany głównie z przeznaczeniem do ogrzewania cwu

w okresie letnim , gdy kocioł podstawowy nie pracuje

Rozbudowałem , a przynajmniej chciałem , instalacje tak by dodatkowo ten KR mógł zasilić całe co

 

Ze względu na lokalizacje kotłów jaka u mnie występuje oraz ścian kamiennych w piwnicy oraz komina występują problemy z fizycznym prowadzeniem rur.

 

Dlatego pytanie jest takie czy proponowana instalacja w ogóle będzie pracować przy tych warunkach wyjściowych.

Mówiąc o warunkach mam na myśli lokalizacje kotłów (między nimi ściana kominowa) oraz piony c.o.

układ muszę nawiązać do istniejących pionów na parterze, gdyż góre domu mam już zmienioną na nową instalacje zabudowaną i uruchomioną

dlatego nie ma mowy o zmianie lokalizacji pionów. Piony są 3

 

Lokalizacje pompek to moja "twórczość" ale po poczytaniu opinii na forum mam nadzieje że prawidłowa. Mam tylko wątpliwości czy montaż pompek z obejściem z zaworem kulowym ma tym przypadku sens bo takie głosy na forum też były.

Proszę o Wasze opinie . Czy to w ogóle da się zrobić i to poprawnie

 

Piszę troche chaotycznie ale che jak najwięcej opisać istniejący i projektowany układ i oddać ducha mojego pomysłu

Jeżeli podobne tematy były poruszane to przepraszam ale chciałbym usłyszeć Waszej opinii o moim układzie i pomyśle

Dzięki

W załączeniu mój projekt.

proszę o opinie i uwagi

post-1793-1213305589_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem autorytetem w dziedzinie kotłowni, ale sam zaprojektowałem i wykonałem swoją kotłownię. Temat "Solar-cwu-co" i wszystko działa zgodnie z założeniami.

W twoim schemacie widać że jeden z pionów jest podłączony z pominięciem zaworu czterodrogowego (ten po lewej stronie) jeżeli będzie piec miał temperaturę 70 stopni to ten pion będzie przegrzewany.

Moim zdaniem zawory zwrotne przy pompce mają obecnie rolę odebranie ciepła podczas zaniku zasilania pompek (chyba nikt nie korzysta z obiegu grawitacyjnego w czasie normalnej eksploatacji mając pompki), Przy takim założeniu warto założyć zawór zwrotny tylko na obiegu który nam odbierze ciepło grawitacyjnie ( tu proponuję zbiornik CWU) bo odbiera on ciepło przed zaworem czterodrożnym.

Nad drugim piecem to bym się zastanowił. Tani prosty piec jest drogi w eksploatacji. Zastanów się nad kupnem solarów. Ja u siebie mam solary i przez pół roku mam z głowy czyszczenie rozpalanie i podtrzymywanie ognia. A w okresie od jesieni do wiosny woda jest wstępnie podogrzana przez słońce co też wpływa na oszczędności. Zapoznaj się z moim tematem tam są schematy mojej kotłowni. Jeżeli chcesz więcej wiedzieć o solarach szukaj moich wpisów na "forum muratora".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.