Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Sokół Typ Sdg16 Metal Fach.


emus

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli ogólnie podsumowując Emus zamieniłeś rasowego dolniaka na kundla dolno-górnego z klapką a takie konstrukcje najbardziej negujesz na forum.

Mam kocioł lepszy niż około 95 % użytkowników kotłów zasypowych zarejestrowanych na tym forum.

 

Klapka ładnie zarosła i jest szczelna na 100%. Na początku eksploatacji kotła podczas jego czyszczenia odblokowywałem klapkę i była ona ruchoma przez kilka godzin od rozpalenia kotła. Mi ta klapka do niczego nie jest potrzebna.

 

Najbardziej krytykuję kotły zasypowe górnego spalania w których nie da się palić od góry.

 

Ciekawy jestem jaki Ty masz kocioł i na jaki kocioł go zamienisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasę już odkładam na coś stylu Dakona czy Buderusa Logano.

Wykonaj następujący trening:

Załóż że dzisiaj rozszczelnił Ci się kocioł, pospawać się go nie da, na zewnątrz jest -10 stopni Celsjusza, pieniądze masz w kieszeni.

Jak szybko kupisz i zamontujesz kocioł Dakon czy Burderus Logano?

 

Jak kotła nie kupisz planowo tylko w sytuacji awaryjnej to możesz wpaść z deszczu pod rynnę czego Ci nie życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po wypowiedziach kol. EMUS jego wybór nie był przypadkowy niech opisze uroki pracy z tym kotłem aby innym dać możliwość oceny choć co kotłownia to inne obyczaje

 

pozdrawiam RedEd

 

ps spostrzeżenie moje : przy paleniu w kotłach zasypowych nie ma stanów 0 1 (źle dobrze) jest mnóstwo wartości pomiędzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. W stary kotle powietrze pod ruszt było doprowadzone dwoma kanałami po lewej i prawej stronie rusztu, w nowym jest jeden kanał po lewej stronie.

2. Łączna powierzchni szczelin miedzy rusztowinami w starym kotle tak na oko była 4 razy większa niż w nowym. W starym były szersze ale krótsze.

Na podstawie punktów 1 i 2 przypuszczam, że powodem spalania węgla na pył są ruszta wodne.

 

O brudzeniu wymiennika napisałem wcześniej.

O jakości spalania na razie trudno cokolwiek napisać (z powodu ciemności nie da się obserwować koloru dymu z komina), ale ekologia nie jest moim priorytetem.

 

Prawdopodobnie spalanie na pył jest dzięki wąskim szczelinom a nie przez ruszta wodne , mam dolniaka z rusztem dorobionym 34x16 szczeliny ok 2,5-3 cm węgiel niedopalony w popiele na ruszcie, na to położyłem ruszt tabliczkowy ( szczeliny ok 7mm) od piecokuchni i mam pyłek jak z papierosa tylko koloru bardziej czerwonego

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jego wybór nie był przypadkowy

Z jednej strony wybór był przypadkowy, bo kocioł był kupowany w sytuacji awaryjnej.

Z drugiej strony to był według mojej oceny najlepszy kocioł który był szybko dostępny.

 

Gdybym kupował kocioł planowo to kupiłbym kocioł HEF dolny zasypowy, ale chciałbym załatwić z producentem zamianę dolnych drzwiczek na drzwiczki przystosowane do montażu dmuchawy.

 

Jak się pali:

1. Najlepiej utrzymywać wysoki poziom paliwa w komorze zasypowej wtenczas przy postoju i pracy dmuchawy słabo dymi z komina. Im "starszy" węgiel w komorze zasypowej tym mniej dymi.

2. Rozpalenie w sobotę o godzinie 9 pełna komora zasypowa, w niedzielę o godzinie 10 jeszcze trzymie temperaturę zadaną przy obecnych temperaturach.

3. Węgiel typ 33 groszek w komorze zasypowej bardzo rzadko się zawiesza.

4. Podczas rozpalania (papier, tektura, drewno, trochę węgla) dymi z komina jak cholera.

5. Eksperymentowałem z szamotem, ale widocznego gołym okiem efektu nie było.

6. Na tłoczeniu dmuchawy zamontowałem regulator ciągu.

7. Czyszczę i rozpalam kocioł raz na tydzień.

8. Góra komina wyczyszczona z twardego osadu, ale lepszego ciągu kominowego gołym okiem nie widać.

9. Klapa czopucha zdemontowana, do niczego nie jest potrzebna, tylko utrudniała czyszczenie czopucha.

10. Klapa skracania obiegu spalin zablokowana pozostałościami spalania w pozycji zamkniętej i szczelna na 100%.

11. Obecne zużycie węgla około 15 kg na dobę.

 

Pali się lepiej jak w HEF-ie, wymiennik brudniejszy niż w HEF-ie, dymi mocniej niż HEF, ale ekologia nie jest moim priorytetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEF jest lepszy, bo ma otwory dla powietrza wtórnego, nie ma rusztów wodnych.

 

Jak w HEF-ie nie chcą sprzedać kotła z drzwiami przystosowanymi do montażu dmuchawy, to ja bym kupił kocioł HEF-a i drzwi zapasowe. Drzwi zapasowe bym przystosował do montażu dmuchawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jednak zdecyduję się na HEF-a tylko mam pytanie czy na 110m pustak ceramiczny 24cm+10cm styropian wystarczy mi 14 kW czy może 18 kW mam zamiar palić drzewem i węglem brunatnym z KWB Turów

Myślałem też że by mieszać kamienny z brunatnym robię tak teraz i w DAKONIE się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił 14 kW, a paliwo tak bym stosował:

1. Okres przejściowy drewno.

2. Lekka zima węgiel brunatny.

3. Ciężka zima (taka jak obecnie) węgiel kamienny.

 

Na sezon 2012/2013 ja bym kupił:

1,5 tony węgla kamiennego

3 tony węgla brunatnego.

6 m3 drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił 14 kW, a paliwo tak bym stosował:

1. Okres przejściowy drewno.

2. Lekka zima węgiel brunatny.

3. Ciężka zima (taka jak obecnie) węgiel kamienny.

 

Na sezon 2012/2013 ja bym kupił:

1,5 tony węgla kamiennego

3 tony węgla brunatnego.

6 m3 drewna.

 

Dzisiaj ponownie dzwoniłem do HEF-a i dmuchawy nie zamontują tak że zrobię tak jak pisałeś dokupię drzwiczki i zamontuję sam.

Jakiej firmy polecał byś osprzęt do przerobienia tych drzwiczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam rozeznania w narzędziach mechanicznych aby cokolwiek polecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to nie wszystko.

Ważna jest tez instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka instalacja?

O instalacjach pisze się w innej części forum.

 

To projektant domu powinien podać jaka instalacja.

 

Ty podajesz projektantowi tylko główne założenia np. kocioł na paliwo stałe (czy piwnica na kocioł i składowanie paliwa jest w projekcie), transport paliwa do piwnicy w jaki sposób, komin minimum średnica 20 cm, lub 20 x 20 cm, wentylacja kotłowni i nawiew powietrza, grzejniki, podłogówka, co z ciepłą wodą do łazienki itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zdjęcia będą w sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wykonane telefonem komórkowym po ciągłym paleniu od soboty 3 marca od godziny 13 do soboty 10 marca do godziny 9.

post-12152-0-62602200-1331381746_thumb.jpg wymiennik po otwarciu górnej wyczyski

 

post-12152-0-49077200-1331381681_thumb.jpg wymiennik

 

post-12152-0-04798800-1331381724_thumb.jpg komora zasypowa

 

post-12152-0-57565200-1331381765_thumb.jpg drzwi zasypowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Emusie za fotki, teraz mam przynajmniej pogląd na sprawę czego się mogę spodziewać. Napisz jeszcze czy ten osad wystarczy szturchnąć szczotką i odpada czy jest pod nim szklista smoła. Ciekawie mnie czy mój nawy nabytek tj. HEF 24 KW będzie w końcu spalał węgiel orzech bez smoły i kłębów dymu, mam nadzieję, że pomogą mu w tym dysze powietrza wtórnego, bo ogólnie konstrukcja kotła bardzo mi się podoba i wygląda na bardzo przemyślaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.