Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Sokół Typ Sdg16 Metal Fach.


emus

Rekomendowane odpowiedzi

Temperatura w domu 24 stopnie to chyba za dużo. Wystarczą 22 stopnie w domu.

Proponuję zmienić ustawienia markownika na 50-55 stopni.

Zmniejszenie temperatury w domu o 2 stopnie to minimum 15% oszczędności na opale.

 

Wyliczenie kolegi Mario 1,94 kg/h to średnie zużycie godzinowe w ciągu 150 dni.

 

P.s. Koleżanko Annas trochę odchodzimy od eksploatacji kotła i przechodzimy do Twoich problemów z zużyciem opału. Napisz nowy temat.

Kolego emus, zmieniłam ustawienia miarkowanika na 50 st., ale mój kociołek nie wiem czemu nadal rozgrzewa do 60 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupię też 2 worki węgla uważanego przez kolegę wojtekkowal za najlepszy i również wyprobuję. Zobaczymy, który z węgli będzie się najdłużej spalał, z najmniejszymi problemami i znośnymi ilościami popiołu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego WojtkuKowalu takie informację jak podałeś to już zupełnie co innego, swego czasu był tu na forum obecny taki Kolega, co lubił palić tymi węglami koksującymi, ale on chyba palił w Zębcu SWK od góry ;)

 

A wracając do problemu Koleżanki, to cóż można wielkiego wymyślić jak chałupa wielka i słabo ocieplona. Wydaje mi się jednak, że węgiel mocniejszy w połączeniu z jakimkolwiek płomiennym może trochę polepszyć sytuację. Jednak zdobycie węgla o pożądanych parametrach w tamtym rejonie kraju może być kłopotliwe ale tego nie jestem w stanie potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupię też 2 worki węgla uważanego przez kolegę wojtekkowal za najlepszy i również wyprobuję. Zobaczymy, który z węgli będzie się najdłużej spalał, z najmniejszymi problemami i znośnymi ilościami popiołu;)

Może najpierw napisz, co możesz kupić  ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wolnej chwili objadę okoliczne składy, zobaczę co maja w ofercie poza rosyjskim węglem.

U mnie dzis mrożno, -2, ciepełka wszystkim życzę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega emus ma rację. Obniżając w domu temperaturę o 2-3 stopnie można zaoszczędzić w sezonie ok 1 tony węgla (z 7 do 6t). Mam podobny metraż ale sufity niżej (2,70). Obniżenie temperatury z 24 na 21-22 stopnie, wiąże się z obniżeniem temperatury na kotle o ok.5-6 stopni (zależy od wsp, przenikania ciepła przez ściany i strop) a to wydłuża stałopalność jednego zasypu. A mając stare rury (czytaj grube)  i jadąc na grawitacji - jeszcze parę minut dłużej pali się węgielek. Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam.

Niestety do składu z polskim węglem mam ok 40 km. Pozostaje więc sprzedaż wysyłkowa..

 Może macie namiary na dobry (sprawdzony) węgiel sprzedawany w internecie?

 

Pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najpierw napisz, co możesz kupić  ;).

Do najbiższego składu z polskim węglem (autoryzowanym) mam niestety ok 40 km :( Na innych składach to "babie'', chcą wcisnąć wszystko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegi emus-a: czy klapka D/G w Twoim Sokole ma z lewej strony przerwę ok 1 cm? Przy ostatnim czyszczeniu dopiero ją zobaczyłąm .Wcześniej nie zauważyłam i nie wiem... czy to jest  wada kotła czy też nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam.

Od kilku lat klapka D/G w moim kotle jest nieruszana, nieczyszczona (z obu stron) i ustawiona w pozycji kocioł dolnego spalania D. Nieszczelności same się uszczelniły smołą z węgla. Koleżanko Annas w wiadomości 301 napisałaś, że klapkę masz zamkniętą i doszczelnioną smołą.

 

Nieszczelność klapki jest wadą kotła, ponieważ gazy palne płyną do komina zawsze najkrótszą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,  długo miałam zarośnietą. Przy ostatnim czyszczeniu chciałam sprawdzić czy ta smoła na niej, nie jest czasem wilgotna, więc oczyściłam. Teraz znowu klapka jest zarośnięta i pozostanie taka do końca sezonu. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jeśli ktoś ma smołę w kotle zalegającą parę miesięcy  lub  lat to jest  to źle, traci się w tedy energie ciepła z opału , ja kocioł cały czyszczę raz w tygodniu, w kotle i w kominie osadza się tylko sucha sadza, i to jest normalne, tak powinien mieć każdy jeśli tego niema to ma cos źle dobrane. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego emus, czy można w naszych Sokołach zrobić prowizoryczny dopływ PW ? Np. poprzez wycięcie sznura z dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych? Co o tym sądzisz?

Pozdrawiam!       (zmieniłam opał na gorszy, chyba.....bo teraz mocno mi smoli kocioł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie wolno wycinać żadnych uszczelek.

Wszystkie drzwi i wyczystki powinny być szczelne na 100%.

 

Nawet prowizorką w tym kotle nie da się doprowadzić powietrza wtórnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co od razu wycinać uszczelkę, można dla sprawdzenia uchylić drzwiczki na kilka mm i prawdzić jak się pali, pod warunkiem , że bez dmuchawy. A PW to z pod rusztu w palnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam i pozdrawiam wszystkich w Nowym, 2017 Roku..

Mam pytanie do kolegi emusa.

Chcę znależć dodatkowy sposób ogrzewania domu, ma być bezobsługowo, na czas kilkudniowych wyjazdów. Potem mogę znowu wracać do węgla  :D .

Masz orientację czy w naszych kotłach da się zamontować palnik na pellet?

Ew. podłączyć coś innego na kilka dni?

Będę wdzięczna za każdą radę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

1. Nie wiem czy da się zamontować palnik na pelet.

2. Opcja najtańsza: kupić i podłączyć kocioł gazowy z automatyką pogodową jeżeli masz dostęp do gazu.

3. Opcja najdroższa: kupić i podłączyć kocioł na olej opałowy z automatyką pogodową.

4. Po powrocie do zimnego domu w 1-2 pomieszczeniach włączasz przenośne grzejniki elektryczne i jednocześnie uruchamiasz węglową instalację CO.

 

Oceniam, że ja nie mogę sobie pozwolić na wyjazdy, bez wychłodzenia domu, powyżej 12 - 24 godzin w zależności od temperatury zewnętrznej i temperatury w domu.

W instalacji mam około 160 l wody. Moja instalacja uruchomia się szybko. Po uruchomieniu trzeba tylko czekać na dogrzanie pomieszczeń do właściwej temperatury w międzyczasie dosypując węgiel do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bardzo dziękuję za odpowiedż, roważę wszystkie opcje. Latem będę modrenizować kotłownie. Jestem uziemiona przez całą zimę i ciężko to znoszę ;) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.