Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Co Z Kominkiem W Jednej Instalacji, Układ Otwarty


shad0vv

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

mam nadzieje ze duzego zamieszania z założeniem nowego watku nie narobilem, ale jak widac nowy jestem nie doswiadczony zarowno w budowaniu, jak i na forum, wiec bardzo proszę o wyrozumiałość.

 

Mam pewien problem, mam piec CO na wegiel i kominek z płaszczem wodnym. Chcę to połączyć w jedną instalację. Piec mam w piwnicy a kominek na parterze. Rury na zasilaniu fi 28 odległość miedzy kominkiem a piecem ok 8m. Piecem zamierzam palić cały rok a kominkiem okazjonalnie. Mam pewien pomysł jak to wszystko zgrać ale nie jestem pewien czy to będzie sprawnie chodziło. Przy piecu jak i przy kominku będą rozdzielacze które będą ze sobą połączone. W razie jak w jednym się będzie paliło żeby ciepło szło na cały dom. Wszystko pokazane w załączniku. Przy rozdzielaczach zawory zwrotne. Pompy na powrocie czy może lepiej na zasileniu? Czy konieczne jest zamontowanie wymiennika? Jeśli tak to w którym miejscu? Trochę się naczytałem tego wszystkiego w internecie i po tym wszystkim zgłupiałem już całkiem. Dom o powierzchni ok 230m. Mam nadzieję że ktoś to przeczyta i doradzi. Pozdrawiam.

projekt.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno działać.

Będzie tylko jeden mankament - jak będziesz palił w kotle , to nie będziesz mógł korzystać z kominka.

Rozumię, że to tylko szkic poglądowy, bo zbiornik wyrównawczy winien być ponad najwyższym elementem instalacji (o ile mnie pamięć nie myli 0,3 m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwie opcje – połączyć szeregowo lub równolegle:

 

1 - na głównej rurze (zasilającej lub powrocie) należy zamontować kominek z płaszczem wodnym. Ja bym sugerował na powrocie, bo kocioł (zakładam,że już będzie nowoczesny ze sterowaniem) będzie dogrzewał to, czego kominek nie nagrzeje. W tym przypadku pompka przy kotle podłączona do sterowania. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że sterowanie z kotła bierze pod uwagę energię cieplną wytworzoną przez kominek – po prostu nie musisz tego pilnować.

 

2 - Rury zasilania od kominka i kotła muszą się łączyć, dopiero potem już z jednej rury można rozprowadzać na grzejniki i bojler, a także naczynie wzbiorcze. Jeżeli pompka ma być na powrocie, to dopiero za nią może być rozgałęzienie na kocioł i kominek. Wadą jest to, że musisz sam dobierać parametry (obniżać) kotła biorąc pod uwagę energię cieplną wytworzoną przez kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałem pytania o jakie wymienniki chodzi? (Nie trzeba żadnych wymienników stosować ?)

 

Pozwoliłem sobie pomajstrować przy Twoich szkicach. intal_co.bmp

 

Tak jak wcześniej pisałem pompa, czy będzie na zasilaniu, czy na powrocie będzie działać. Z tego co się zorientowałem na forum, to większość ma na zasilaniu i działa dobrze. Ja mam na powrocie i też działa bez zarzutu.

instal_co_2.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO ja się podepnę pod ten temat. Też będę robić instalacje w kotłowni na piecu na eko groszek. Chciałbym zostawić wyjście pod kominek z płaszczem wodnym. Zrobiłem dwa schematy. Może ktoś poradzi którą opcję wybrać bądź co zmienić (zaznaczę że nie wchodzą pod uwagę żadne sprzęgła czy wymienniki ciepła)

 

Co do twojej instalacji to wydaje mi się temat dosyć prosty. Z tego co rozumiem masz jedną pompę na piecu (pytanie czy ona ma jakiś sterownik np z pieca czy poprostu chodzi cały czas) jeżeli chodzi cały czas lub jesteś w stanie ją załączyć na okres grzania w kominku to moim zdaniem ta jedna pompa powinna wystarczyć. Kominek w zasadzie wpiąć w dowolnym miejscu w obieg i w nim palić Pamiętaj tylko o zbiorniku wyrównawczym. Albo zrób dwa albo jeden wspólny na strychu. Podstawowa zasada od pieca i od kominka do zbiornika nie może być nic po drodze.

 

 

 

Dodatkowa sprawa która może nas obu dotyczyć to umiejscowienie pomp. Wiadome jest żeby nie dawać pompy przed odejściem na zbiornik wyrównawczy bo będzie pchała pompa w ten zbiornik a nie w grzejniki (oczywiście może to być tylko w jakimś procencie)

W związku z tym czy na moim 1 schemacie gdzie zasilanie kominka chce wprowadzić w powrót do pieca nie będzie cisła w zbiornik wyrównawczy?

post-14850-1293052407_thumb.jpg

post-14850-1293052425_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO ja się podepnę pod ten temat. Też będę robić instalacje w kotłowni na piecu na eko groszek. Chciałbym zostawić wyjście pod kominek z płaszczem wodnym. Zrobiłem dwa schematy. Może ktoś poradzi którą opcję wybrać bądź co zmienić (zaznaczę że nie wchodzą pod uwagę żadne sprzęgła czy wymienniki ciepła)

 

Co do twojej instalacji to wydaje mi się temat dosyć prosty. Z tego co rozumiem masz jedną pompę na piecu (pytanie czy ona ma jakiś sterownik np z pieca czy poprostu chodzi cały czas) jeżeli chodzi cały czas lub jesteś w stanie ją załączyć na okres grzania w kominku to moim zdaniem ta jedna pompa powinna wystarczyć. Kominek w zasadzie wpiąć w dowolnym miejscu w obieg i w nim palić Pamiętaj tylko o zbiorniku wyrównawczym. Albo zrób dwa albo jeden wspólny na strychu. Podstawowa zasada od pieca i od kominka do zbiornika nie może być nic po drodze.

 

 

 

Dodatkowa sprawa która może nas obu dotyczyć to umiejscowienie pomp. Wiadome jest żeby nie dawać pompy przed odejściem na zbiornik wyrównawczy bo będzie pchała pompa w ten zbiornik a nie w grzejniki (oczywiście może to być tylko w jakimś procencie)

W związku z tym czy na moim 1 schemacie gdzie zasilanie kominka chce wprowadzić w powrót do pieca nie będzie cisła w zbiornik wyrównawczy?

Rysunek nr 1 - myślę, że wszystko powinno działać

Rys nr 2 - pompa powinna być za połączeniem rur zasilających z kominka i kotła. W tym kształcie pompa by pchała tylko wodę z kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczyłem na czerwono, bo jest to woda która płynie z zasilenia pieca. Kominek będzie ją jeszcze bardziej podgrzewać. Zbiorniczek dołożyć drugi do kominka ?

W tym układzie faktycznie lepiej dołączyć drugi zbiornik wyrównawczy przy kominku na zasilaniu.

instal_co.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek nr 1 - myślę, że wszystko powinno działać

Rys nr 2 - pompa powinna być za połączeniem rur zasilających z kominka i kotła. W tym kształcie pompa by pchała tylko wodę z kominka.

 

Dzięki za opinie.

W rys nr 2 założenie było takie, że pompa załączy się jak w kominku temp osiągnie zadaną na jakims prostym sterowniku. wyciągając z kominka wodę zamknie zawór kulowy (różnicowy) na piecu i stworzy obieg poza kotłem. Jednak ten pomysł mi sie najmniej podoba dlatego zacząłem kombinować i powstał schemat nr 1 ( tak wiem że w odwrotnej kolejności napisałem) z pompą na powrocie żeby grzać całą wodę łącznie z piecem.

Martwił mnie tylko ten zbiornik wyrównawczy na piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym Cię martwił ten zbiornik? Jest prawidłowo umiejscowiony (bez zaworów i innych elementów po drodze).

 

Dlatego, że zakładałem ostatnio bojler u klienta w istniejącej instalacji i nie chciał w żaden sposób ruszyć (bojler 2 płaszczowy) w dodatku ciągle brakowało wody. po 3 podejściach rozkułem ścianę gdzie szły rurki od pieca i okazało sie że wyrównawczy jest na zasilaniu za pompą. po przerobieniu wszystko ruszyło bez problemu a bojler to nawet grawitacyjnie poszedł.

 

W związku z tym zastanawiam się czy pompa którą wepnę na zasilaniu z kominka a będzie wchodzić w kocioł nie będzie pchać wody w ten właśnie zbiornik wyrównawczy powodując jakieś nieokreślone kłopoty.

Nie wiem czy po prostu piec mający 120l wody zadziała jak sprzęgło a dodatkowe pompy pracujące na dom a zaznaczone w kółko wyciągną to co będzie im potrzebne.

 

Będę wdzięczny za wyjaśnienie tego zjawiska tzn czy wystąpi, może wystąpić, na pewno nie wystąpi.

Pracuje w tej branży już jakiś czas ale kominka jeszcze bezpośrednio nie wpinałem do takiej ilości pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik wyrównawczy musi być bezpośrednio na zasileniu od pieca - nie może być między nim, a piecem pompki.

 

Pompka nie będzie pchać wody w zbiornik wyrównawczy, bo poza pchaniem wody - jednocześnie ściąga ją z powrotu. Jeżeli chodzi o zasadę to taki sam sposób podłączenia masz przy piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyłącze się do tematu u znajomych hula kominek z piecem i jest to tak piec i instalacja jak standardowo a kominek równolegle jako piec tylko zawory na zasilaniu i powrocie na kominku i piecu BEZWARUNKOWO dwa zbiorniki na 3 rurach niezalerzne to tylko około 1oo zł więcej a bezpieczniej

dołączam załącznik przepraszam za niestaranność

post-16946-1293146900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyłącze się do tematu u zmajomycz hula kominek z piecem i jest to tak piec i instalacja jak standardowo a kominek równolegle jako piec tylko zawory na zasilaniu i powrocie na kominku i piecu BEZWARUNKOWO dwa zbiorniki na 3 rurach niezalerzne to tylko około 1oo zł więcej a bezpieczniej

dołączam załącznik przepraszam za niestaranność

 

 

Niestety ten układ nie spełni moich oczekiwań. jest on faktycznie prosty i działa bez zarzutu, jednak ja chcę aby po tym jak skończę palić w kominku instalacja sama się włączyła poprzez piec na ekogroszek, który w tym czasie mając wodę podgrzaną przez kominek włączy się w tryb nadzoru. Jedynie chcę zamontować sterowanie do pompy kominka która będzie się załączać i wyłączać przy spadkku/wzroście temp w kominku.

Chciałbym żeby instalacja sama się regulowała kiedy zacznę palić w kominku i sama powracała do pracy z pieca gdy w kominku wygaśnie. Dlatego żadne zawory ręczne nie wchodzą w opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Dolaczam sie do tematu ,co powiem ze 2 lata temu tez walkowalem taki temat jak Ty masz zamiar zrobic .Znalazlem fachowca co zbubuje mi taka wypasiona instalacje , ale siadlem na podlodze z wrazenia cena za te bajery okolo 25000 tys.Sterownikow kupa pomp zaworo przelaczajacych wszystko energo zerne .Odpuscilem , jak chcesz okazjonalnie palic w kominku to nie warto robic go z plaszczem wodnym bo nie zagrzejesz takiej powieszchni palac tak sobie , a jak chcesz grzacz zeby grzejnik byly cieple to masz kotlownie w salonie , nie tedy droga ,popiol , co dwa lata bedziesz malowal chate .kominki z plaszczem wodnym wytrzymuja 5/6 no 10 lat potem remont ,a to kosztuje jak lubisz sie bawic w remonty to prosze .Ja bede stawial zwykly kominek z grawitacyjnym odplywem ciepla -z salonu otwor na hol i cala gora ma cieplo.Przemysl wszystko ,jak co daj znac , nie daj sie naciagac mlodym inst. bez doswiadczenia bo ci slonia wstawia do salonu.Starci to fachowcy i nie naciagaja ,no cza uwazac .Przemysl wszystko ,ja caly czas mysle . ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ten układ nie spełni moich oczekiwań. jest on faktycznie prosty i działa bez zarzutu, jednak ja chcę aby po tym jak skończę palić w kominku instalacja sama się włączyła poprzez piec na ekogroszek, który w tym czasie mając wodę podgrzaną przez kominek włączy się w tryb nadzoru. Jedynie chcę zamontować sterowanie do pompy kominka która będzie się załączać i wyłączać przy spadkku/wzroście temp w kominku.

Chciałbym żeby instalacja sama się regulowała kiedy zacznę palić w kominku i sama powracała do pracy z pieca gdy w kominku wygaśnie. Dlatego żadne zawory ręczne nie wchodzą w opcje.

 

Wytłumacz co to oznacza, że po skończeniu palenia w kominku żeby instalacja sama się włączyła poprzez piec na ekogroszek?

 

Przecież w kotle na ekogroszek trzeba fizycznie (ręcznie) rozpalić. Są dwie opcje:

1- kończysz palenie w kominku i zaczynasz palić w piecu

2 - rozpalasz równocześnie (albo wcześniej w piecu) - możesz wtedy max 1-2 godziny popalić w kominku, bo jak będziesz palił dłużej, to żar w piecu zdusi się z powodu braku powietrza. Wtedy temperaturę będzie zapewniał kominek, a sterownik od pieca nie będzie włączał nadmuchu. Wyjściem z sytuacji jest też palenie w kominku bardzo słabiutko, tak aby piec musiał dogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Instalację sam wykonuję i sam nad nią myślę, więc nie ma tu mowy o jakimkolwiek naciąganiu.

Marekd na pewno masz rację mówiąc że w domu będzie ciepło jak w ukropie. Sam jestem tego ciekawy, jednak uważam że skoro i tak będę palił w kominku to niech to ciepło gdzieś odchodzi np na piec. Zobaczymy w przyszłym roku jak wszystko podepne.

 

Teraz Bobek310

pkt1 Piec saseco ma opcje nadzoru i jeżeli czujnik mu pokaże że temp wody jest na wyznaczonym poziomie przejdzie w ten tryb. w tym czasie mogę palić w kominku, jeżeli kominek nie da rady to piec dogrzeje do zadanej temp. Gdy w kominku zgaśnie i temp wody spadnie to piec przejdzie do trybu pracy i już.

 

Dlatego chcę włączyć pompę zasilającą z kominka w powrót do pieca.

 

Marekd nie wiem kto ci liczył tą instalacje ale jeżeli sprawdzi się ten układ to koszt dodatkowy do kominka to koszt pompy, zaworów do pompy i kilku rurek,(które i tak już zamontowałem) i sterownika jakiegoś bardzo prostego żeby zczytał temp z komin jak się podniesie i załączył tą właśnie pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.