Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Czy sa chetni? kupiłem u nich Orzecha 2 lata temu, popiołu duzo choc palił sie nieźle,ale do DS tragedia. Premium czarniejszy ;)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne szaleństwo, wszystkie surowce idą w górę. Powdów jest kilka. 

W innym wątku a mianowicie dot. ekogroszku pisałem kilka miesięcy temu, że ceny węgla będą rosły. 

Dziś uważam że to jeszcze nie koniec wzrostów. Taniej to będzie ale na wiosnę 2022. O ile będzie taniej bo nie wykluczam scenariusza że jeszcze w zimę węgiel podrożeje a na wiosnę wróci do obecnych poziomów

Edytowane przez damdam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Stasiu rodem ze Śląska:) 

Cena na kopalni pewnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Staszic to jak Wesoła, umownie katowicki 😉 tak przynajmniej na składzie od paru lat prawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to jak by jakiś górnik był na forum i nas oświecił jak to z tymi pokładami węgla jest faktycznie?  

Tak na logikę to jak się węgiel  wydobywa na jednym poziomie w obrębie Katowic to on powinien być bardzo  podobny, ale to już jakiś górnik by musiał się wypowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na składzie orzech II który biorę, nazywa się katowicki właśnie 😄 ,naprzemiennie z nazwą Wesoła, a biorę go nieprzerwanie od 5 lat. 5 lat temu nazywał się jeszcze Wieczorek,ale rok później już Wesoła/katowicki (Wieczorka zamknęli więc i nazwa zniknęła). Parametry,wygląd,smak (żartuję) mu się nie zmieniły tzn kaloryczność,popiół,spiekalność pozostają na podobnym poziomie. Mam nadzieję,że tak pozostanie, bo orzech II,który łyka mój kocioł,bardzo mu służy,a i mnie przy okazji ze względu na cenę,bo za orzech I musiałbym zapłacić 100 PLN więcej.

PS. Wg mnie Wesoła,Wujek Staszic to "katowicki" czasami występujący pod nazwą Wesoła.

obraz.thumb.png.63427f3dce226657e565b08873ffb1e2.png

Edytowane przez Panstan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Piecuch19 napisał:

Najlepiej to jak by jakiś górnik był na forum i nas oświecił jak to z tymi pokładami węgla jest faktycznie?  

Tak na logikę to jak się węgiel  wydobywa na jednym poziomie w obrębie Katowic to on powinien być bardzo  podobny, ale to już jakiś górnik by musiał się wypowiedzieć.

Pokłady węgla to dziwaczna sprawa bo nie mają związku z głębokością np na kopalniach Bytomskich  dany pokład np 358 może znajdować się na 160m natomiast już w kop Bielszowice przy samym szybie jesat na gł ok 260 metrów a 3 km dalej już na 320 kolejne 3 kilometry dalej już na 840 metrach potem od idzie dalej poprzez kopalnie Budryk aż pod kopalnie Rybnickie a to rozpiętość ok 40 km lub więcej i na większych głębokościach zmienia właściwości z energetycznego na koksujący a takich pokładó o różnych numeracjach na niektórych kopalniach może być nawet kilkanaście np kop Bielszowice z tym że im głębiej to koniec węgla energetycznego a początek koksującego i zawsze bardzo mocnego kalorycznego który w zasadzie nie powinien być spalany tylko wykorzystywany w hutach do nawęglania stali .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie wielka loteria? - co się trafi w danym pokładzie? i co namieszają z kilku pokładów? 

Pozostaje nam przystosować kocioł do danego paliwa i paliwo kupić od razu na 1 sezon, a nie partiami, bo nie ma pewności że węgiel pod tą samą nazwą i z tej samej kopalni będzie taki sam. 

Ja palę orzech II pod nazwą Wesoła i zauważyłem że poprzednio kupiona 2 lata wstecz Wesoła była słabsza jak ta teraźniejsza i mniej się spiekała, ale na właściwą ocenę trzeba poczekać jak zimniej się zrobi. Pozytywnym zaskoczeniem dla mnie jest że nie ma kamieni jak w  poprzednim węglu i to jest duży +, oraz że popiołu nie wiele.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć wszystkim,

 

co to się dzieje z cenami węgla trochę mnie wbija w fotel...

Jeśli dobrze pamietam to od jakichś 3 lat palę węglem z Wesołej. Raz kupiłem na lokalnym składzie, a później już kupowałem w Bartex Wegiel - Orzech II Wesoła. Niestety zauważyłem, że tego węgla już tam nie ma i dodatkowo ceny poszybowały dość znacząco w górę.

Co mogę powiedzieć o tym węglu, to to że jest dla mnie bezproblemowy. Po przetestowaniu różnych wegli i różnych sposobów palenia wreszcie doszedłem do sposobu, który nie sprawia dużych problemów. Zasypuję kopciucha, rozpalam ognisko na górze i zamykam piec. Później jedynie robię sobie korekty zaworem i sie pali do rana. Przy aktualnych warunkach pogodowych od 19:00 do ~8:00 się ladnie pali. Mniej wiecej idzie mi pół worka tego węgla z Bartex'u na dobę.

 

Cena węgla poszła w górę, dobrze że kupiłem w sierpniu 2 tony jeszcze w akceptowalnej cenie.

 

No i co teraz? Już pewne w styczniu trzeba będzie dokupić jeszcze z tonę aby jakoś przetrwać tą zimę, a nie wiadomo co ta pogoda odwali w tym sezonie.

 

Jaki węgiel mogę kupić, a przede wszystkim gdzie, który byłby jak ten z Wesołej? Polecacie jakiś sklep online.

Znalazłem coś takiego:

http://dobrywegiel.pl

Sklad Gawlik

 

http://ekogroszkipolskie.pl

Agroplon

Ktoś kupował może w w/w sklepach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem i szukałem o tych firmach. Widziałem to co podałeś. Ogólnie to  dużo tego nie ma. Dlatego też wolałem zapytać.

 

Posiłkuje się też informacjami z tej strony

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/podstawowe-parametry-wegla-kamiennego/

[Code]

Jaki typ węgla w której kopalni

  • typ 31.1 - Sobieski, Janina
  • typ 31.2 - Piast, Piekary, Ziemowit
  • typ 32.1 - Chwałowice, Bobrek, Wesoła
  • typ 32.2 - Wujek, Staszic, PG Silesia, Siltech, Bogdanka, Jankowice
  • typ 33 - Marcel, Sośnica, Śląsk, Staszic, Halemba, Pokój, Brzeszcze, Bielszowice[/code]

[Code]Najbardziej uniwersalnym typem węgla jest typ 32.1, ewentualnie 32.2. Oferuje on świetną kaloryczność (ok. 26-28MJ/kg) a zarazem względnie łatwo się spala, nie spieka prawie wcale (32.1) lub tylko nieznacznie (32.2).[/code]

 

Jeśli 32.2 nieznacznie się spieka to Bogdanka nie powinna się tam znajdować. Kupiłem kiedyś ponoć Bogdankę to cały zasyp mi się sklejał.

Nie chciałbym znowu na taki węgiel trafić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paliłem w górniaku Orzechem drobnym od Energo. Z ciekawości zerknąłem, cena kosmos.

https://energobielsk.pl/sklep/wegiel-workowany/orzech/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ceny to są masakryczne. W tej w/w firmie nie ma jakichś przewałow. W sumie to nie określają z jakiej kopalni jest ten węgiel.

Przejrzałem forum to w sumie w miarę pochlebne opinie o weglu z Energo. Wiec w razie czego jakaś alternatywa jest. Dzięki za namiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem tym 3 czy 4 sezony i nie było problemów. Węgiel wypalał się w pył a co najważniejsze nie smolił wymiennika, kocioł czyściłem co jakieś 2 tygodnie i sadzy było dosłownie garstka, pewnie dlatego, że to węgiel płomienny. Są na forum gdzieś moje posty na temat tego węgla. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się trafił chyba "zły pokład węgla"  z Energo bo wyjmowałem dużo kamienia - po 2 dniach, bo po 3 dniach ciągłego palenia moc spadała bardzo i ze względu na nie palne kamienie na ruszcie, które blokowały przepływ powietrza - rzeba było je wyjąć by palić właściwie. Ale ogólnie ten węgiel bardzo dobrze się spala w DS , popiołu mało - byle był bez kamieni - za które płacimy cenę węgla. Jak ktoś mnie pali ciągle to może tego nie zauważyć bo codziennie opóżnia ruszt do czysta przy ponownym rozpalaniu, alabja palę ciągle, więc węgiel z kamieniami niepełnymi ma dla mnie znaczenie. Może w poprzednich latach "węgiel był uczciwszy" ( ja nim paliłem w styczniu 2021 i czekałem aż skończy się to ciągłe wyciąganie kamieni z paleniska i ten węgiel).

Każdy pokład węgla ma swoje prawa - jak mówią na składach by wytłumaczyć dlaczego chłam sprzedają. 

Ten węgiel od Energo dobrze się spala i jak ktoś/ dostawca zagwarantował by mi że nie domieszką kamieni lub bym mógł zwrócić go po przetestowaniu  np 7 dni to bym się zgodził. 

Pierwsza sprawa to należy omówić te warunki zanim się zamówi i jak będą wiedzieć że gość: " uczulony na kamienie" to może być ich mniej tylko wody doleją, by waga się zgadzała, ale to mniejsza upierdliwość bo węgiel wyschnie, a kamieni nie będzie  i nie będziemy zmuszeni do ich wycisgania z paleniska - i tak będziemy wydymani, ale mniej roboty dla nas :-)) 

Ja odpuszczam węgiel od Energo bo są nie uczciwi - męczyłem się z zamówioną od nich toną  sortymentu orzech - kamienie trafiały się wielkości pięści.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.