Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Z której kopalni kupić węgiel (oprócz ekogroszku)


AdamMa

Rekomendowane odpowiedzi

Cena jest nawet ok,ale jak to ma być druga silesia to ja dziękuję-bardzo zraził mnie ten węgiel.

@wojtekkowal

Ty miałeś silesie i ona ma kolor matowy czy błyszczący? U mnie z tego co pamiętam był matowy i może tak narzekam na tą silesię a to wcale nie była ona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Sorki,  nie przeczytałem dokładnie tej oferty.:) Zasugerowałem się tym Bytomiem:)

Ja bym bez próbki nie szedł w ciemno. Ale to moje zdanie.

Nie chcesz Piasta czy Ziemowita? Są spoko.Dzisiaj zasypałem 12 kg na 55 st. o 5 rano . Właśnie dogasa :) Bielutka komora. 8 stowek z rabatem 2 dychy na tonie.

I spoko.

Edytowane przez witek1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, witek1234 napisał:

Ja bym bez próbki nie szedł w ciemno. Ale to moje zdanie.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8043-z-której-kopalni-kupić-węgiel/page/5/?tab=comments#comment-148810

To był wtedy jeszcze węgiel tylko sortowany, dlatego niewielkie ilości przerostu i kamyki. Było też trochę inne złoże.

Ten orzech z oferty jest podobno płukany.

Złoża w rejonie Bytomia, to jedne z najlepszych węgli w Polsce: Bobrek, nieczynne już Centrum, Szombierki, Powstańców Śląskich, Rozbark.

Zakład Górniczy Eko-Plus eksploatuje teraz sąsiadujące złoża byłej kopalni Centrum, więc może to być świetnej jakości, wysokokaloryczny węgiel.

Nie wiedzialem, że ten węgiel workują. Sam się tą ofertą zainteresowałem, zwłaszcza, że kupiłbym go pewnie taniej, bo bez wysyłki kurierem, tylko transport samochodowy.

Cytat

Od północy obszar górniczy Bytom-Centrum I graniczy ze złożem byłej KWK Powstańców Śląskich i byłego Zakładu Górniczego Bytom I, będącymi w strukturach SRK S.A. Aktualnie w tym rejonie eksploatację prowadzi Zakład Górniczy Eko-Plus Sp

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktos moze powiedzieć o siltechu? Dzwonilem 3 dni temu sprzedaja glownie mial ale jesli maja orzech to koszt tony to 480 zl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
16 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Pewnie,że bym chciał ale jeszcze go w sklepach internetowych nie znalazłem.

Piast czy Ziemowit jeśli chodzi o ekogroszek nazywa się retopal to taka nazwa handlowa

Siltech to prywatna kopalnia na bazie starej kopalni Pstrowski między Zabrzem a Bytomiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

W firmie Karena sprzedają workowany eko ponoć z Piasta. Ja paliłem ekogroszki z Prestige gdy robiłem próby z MPM, co mu podchodzi. Miałem próbną 1 tonę ,po zakupie Camino paliłem tym z powodzeniem od góry ale z nadmuchem . Nie było problemów. Chcą 950 zł ale za to z transportem , gdzie cena wychodzi mniej więcej 170 zł za paletę . Więc sam eko za 800 zł czyli by się zgadzało.

https://iskra.karena.pl/oferta/ekogroszek/1,iskra-czerwona

Natomiast w tamtym roku w Węglo Smyk-u oferowali orzech II z Sobieskiego. Obecnie brak go w ich ofercie ale zadzwonić można. Tylko cena wysoka i doliczają jeszcze transport chyba po 170 zł. Nie bardzo to korzystne.

https://weglosmyk.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@witek1234

Dzięki wielkie.

Eko groszku do górniaka nie chcę,więc nawet na niego nie patrzę tak jak i na ceny węgla ponad 950zł bo za tyle mam węgiel z wesoła.

Najtaniej mam ruska za 830zł,ale bym chciał coś polskiego i sprawdzonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja w końcu podjąłem decyzję i jutro przywożę 5 ton orzecha Piast ruch Bieruń z THMH. Sprawdziłem go dokładnie, dostałem mały rabat, nie jest specjalnie tanio, ale jakościowo jest OK. Skład sprawdzony przez paru użytkowników tego forum. Ja też kupowałem u nich w zeszłym roku próbki, w tym roku dwa razy sprawdzałem tego Piasta.

Odrzuciłem rosyjskiego orzecha II, gość krętacz, chociaż węgiel całkiem dobry, podpowiem tylko, że firma z Knurowa. Odrzuciłem też ofertę niby Piasta od dużej firmy z Zabrza. Dwie próbki i dwa razy wałek. Jest faktycznie Piast, widać go, ale ochrzczony pradopodobnie  wysokokaloryczną Halembą, widać że węgiel jest przemieszany, nie wypala się ta Halemba do końca. Oczywiście sama jakość jest bardzo dobra, mało popiołu, węgiel przesiany, zero kamienia, ale ja widzę dodany węgiel wysokokaloryczny - występuje spiekanie, sporo niedopalonego koksu po wypaleniu, a to nie jest mi potrzebne, bo mam jeszcze na ewentuane mrozy, lub do przemieszania  prawie 2 tony wysokokalorycznej Sośnicy typu 33 29Mj/kg.

Pozostały dwie uczciwe oferty - THMH - węgiel wypala się rewelacyjnie, mało poiołu, gruba frakcja, przesiewany i brałem jeszcze pod uwagę mały, ale bardzo dobrze oceniany skład Galax z Łazisk Górnych koło Mikołowa. Mają tam fajnego, grubego orzecha z Sobieskiego i kostkę też z tej kopalni - są papiery na ten węgiel. Cena nie jest niska, ale widać że bardzo fajny opał. Wziąłem próbki, spala się kompletnie do zera, jak na Sobieskiegoo niezbyt dużo popiołu, na węglu bardzo widoczne charakterystyczne, złote naloty, których na rusku nie uświadczysz. W końcu tylko ze względu na wyższą kaloryczność zdecydowałem się na THMH i Piasta, ale naprawdę byłem blisko kupienia tego Sobieskiego. Jutro wrzucę zdjęcia mojego Piasta.

Oorzech Sobieski..jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale Sobieski to chyba najsłabszy z naszych węgli jak się nie mylę to od 22Mj , więc nie ma porównania do Piasta zwłaszcza z ruchu Piast bo na Zimowicie też jest ciut słabszy ale kto to wie na dziś wystarczy że ruszą ścianą z innego pokładu i wszystko się zmienia na plus lub minus i nigdy w ciągu 2 lat nie będzie ten sam węgiel bo jak wiadomo jedna ściana chodzi od  do 2 lat i następna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, wojtekkowal napisał:

Ja w końcu podjąłem decyzję i jutro przywożę 5 ton orzecha Piast ruch Bieruń z THMH.

Ceny na workowany opał mają takie, że bez kija nie podchodź. Ja ten skład ominę z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bertholdzie, jest słaby 22-23 Mj/kg i widać to w szamotowym piecyku. Spalany szybko się rozwarstwia, ale naprędę popiół bez tragedii i bardzo fajna, gruba frakcja, co na pewno wydłuża czas palenia.

Oldek, faktycznie w sklepie wysyłkowym ceny z kosmosu, ale też jest dobry produkt. Stacjonarna, miejscowa oferta jest lepsza, ale i i tak przy 5-ciu tonach z oficjalnych 820zł/tonę przy Piaście workowanym zszedłem na 800zł/tonę. Jeszcze miesiąc temu nie było na ten temat żadnej dyskusji. Teraz widzę, że przy większej ilości lekko miękną.

Ten Sobieski 780zł za tonę workowanego, rosyjski orzech II ostatecznie 760zł/tonę

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wojtek mieszkasz gdzieś w Katowicach to dlaczego luzem nie bierzesz tego Piasta ?  u mnie pod Kędzierzynem na składzie mam Piasta (ekogroszek) po 760 zł , zawsze to taniej niż workowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym mógł brać luzem, sam pojechałbym z kierowcą na kopalnię po 6-7 ton od razu. Zapłacił za transport i po temacie. Ze względów "logistycznych" muszę mieć od dwóch sezonów bezwzględnie w workach. Kiedyś brałem tylko bezpośrednio z kopalń z kwitkiem z wagi - Sośnica, Knurów, dwa razy Burdacki wiózł mi kiedyś opał z Marcela - legendarny flotokoncentrat , ale teraz Burdacki jest trochę drogi. Tobie opłaca się nawet chyba jechać na Chwałowice po Pieklorza luzem?

Masz rację Berthold z tymi ścianami. Teraz na pewno taka mocniejsza jest na Bieruniu i miałeś jednak rację z tą Halembą, którą pali i chwali  Twój  brat.

Jest tam otwarta od zeszłego roku jakaś bardzo dobra jakościowo ściana, stąd pewnie na rynku nagle pojawiło się tyle węgla z tej kopalni. Podobno mocowo taki jak Sośnica, a wyraźnie mniejsza spiekalność i niski popiół.

Cytat

Ruch Halemba kopalni zespolonej Ruda należącej do Polskiej Grupy Górniczej zaczyna spełniać pokładane w nim nadzieje. Po piętnastu miesiącach intensywnych robót ruszyła ściana 1 w pokładzie 414/1 w partii H. Dzięki temu uczyniono pierwszy krok w realizacji przyjętej koncepcji zmierzającej do wykorzystania bogatych zasobów wysokiej jakości węgla.

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtekkowal

Miałem silesie z tej firmy jak może sam pamiętasz i niestety było trochę kamienia w każdym worku.

Węgiel był na 100% mieszany,ale ja amator jeszcze wtedy tego nie dostrzegłem.

Potem kupiłem silesie z bartexu,węgiel bez kamienia i jednolity kolor,ale czas spalania był krótszy niż tego z THMH

Dziś wiem,że to była mieszanka jakiegoś słabego z jakimś bardzo mocnym i dlatego raz kocioł był potulny a raz bujało nim bez opamiętania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kto i po co mieszałby Silesię, która jest najtańszym dostępnym polskim węglem i ma też swoją moc pod którą trudno podłożyć rosyjski 24Mj/kg. Jaki miałby być tego sens? To tak jak nie da się pod mocne węgle typu 33 takie jak Sośnica, Halemba, Rydułtowy podłożyć ruska, bo nie tak mocnego rosyjskiego węgla na polskm rynku, a węgiel z tych kopalń jest relatywnie tani. Te węgle są najpewniejsze pod względem czystości. Rosyjski jest podstawiany jako polski pod ekogroszki i węgiel płomienny typu Piast, Ziemowit, albo już oficjalnie sprzedawany jako import. Ja miałem Silesię z THMH i poza ilością popiołu i płytkami w popiele nie zauważyłem nic poza tym. Moc była, ziarno jak orzech II.

Dużą dostawę brał tam kolega creativepm - dla ojca parę ton Silesii, dla siebie Bobrka i bardzo chwalił, nawet wpisał im pozytywa w google. Ja brałem od nich kilka worków na próbę rok temu i kilka w tym roku i nie zauważyłem żadnego wałka. Nie wiem, co ma Ci powiedzieć, bo chyba nie są takimi idiotami, żeby tanią Silesię podrabiać prymitywnym ruskiem z kamieniem? 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojtekkowal napisał:

Nie wiem, co ma Ci powiedzieć, bo chyba nie są takimi idiotami, żeby tanią Silesię podrabiać prymitywnym ruskiem z kamieniem? 

Ale ja nikogo o coś takiego nie posądziłem.

Napisałem jak było i podtrzymuję to,że węgiel był pomieszany (może jakiś mocarz z jakimś sobieskim) i sporo było kamienia-kupowałem tonę węgla i na tej podstawie wystawiam opinię a to,że ktoś kupił ten sam węgiel lepszej jakości nie przemawia do mnie.Być może partia taka,nie wiem.

Węgiel orzech,ale sporo było kostki.Kolor węgla matowy przeplatany z błyszczącym.

Teraz ta silesia kosztuje u nich coś koło tysiaka a ja ją kupowałem za 850zł/t workowany+przesyłka.

No chyba,że taki pomieszany węgiel (błyszczący+matowy) nic nie oznacza,nie wiem,nie znam się :)

Ogólnie byłem zadowolony z tego węgla gdyby nie ta masa kamieni-mimo wszystko porównując silesie z bartexu 10kg bez kamienia z silesia thmh 10kg z kamieniem stałopalność była wyższa tego węgla z thmh.

Jest szansa,że zachowały się jakieś resztki tego węgla to jak latem będę na urlopie to mogę wrzucić fotę-być może źle coś interpretuję,ale tak jak pisałem silesia z bartexu jest cała matowa (cały worek) a ta z thmh trochę matowa,trochę błyszcząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko najciekawsze jest to, że generalnie w polskim węglu nie ma kamienia. Może być tak, że dostałeś końcówkę z placu, coś tam dosypali żeby uzupełnić wagę, a kamień trafił się przypadkiem gdzieś z dołu, bo handlują też kruszywami. Nie chcę nikogo bronić, ale też nie mam powodu żeby Ci nie wierzyć. Ja jak zobaczyłem co od dwóch miesięcy wypuszcza Sośnica na wadze kopalnianej, też nie mogłem uwierzyć. Orzech II z groszkiem i 20% miału jako orzech. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku,tak właśnie mogło być,ale na podstawie spalonej tony węgla nie chciałem wystawiać opini.To właśnie wyglądało na resztki bo i znalazło się trochę malutkich pokruszonych kawałków węgla.

Póki nie otworzyłem worków z bartexu to myślałem,że tak właśnie być powinno-myliłem się.

W każdym bądź razie nie narzekałem na ten węgiel-rozpalał się szybciej niż ten z bartexu i dłużej trzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co, 5 ton w piwnicy. Węgiel piękny, przesiany, bez miału. Charakterystyczny dla Piasta złoty nalot - na zdjęciach tak tego nie widać, ale jest wyraźnie widoczny na żywo. Worki po 20kg, trochę poręczniejsze od 25-cio kilogramowych.

W kilku workach, które zważyłem jest o 0,2-0,5 kg więcej, co na 250 workach daje  kilkadziesiąt kilogramów więcej. Na fakturze wyraźnie napisane skąd pochodzi węgiel -  konkretna frakcja i nazwa kopalni, a tym wypadku, przy obecnych przepisach za taki wałek w papierach są niewyobrażalne kary dla sprzedawców węgla. Widać nie mają się czego bać i mają dokumenty dostawy z Piasta. Oczywiście dostałem również wymagane prawem świadectwo jakości węgla. Dwie pozycje na fakturze są z powodu naliczonego rabatu. Nikt oprócz THMH i tego składu w Łaziskach nie chciał na fakturze ująć nazwę konkretnej kopalni z której pochodzi węgiel. Dobrze, że miałem dwóch pomocników, bo zakwitłbym do wieczora :)

Aha, ten proszek do prania na fakturze za 1 grosz, to taki mały gift, żeby sobie ciuchy po pracy przeprać i nawet fajnie pachnie :)

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.